28.07.2011

Regulace hazardu po rozhodnutí Ústavního soudu - povolování versus rušení

Na začátku tohoto týdne obdrželo několik desítek obcí a měst dopis Ministerstva financí, kterým se zjišťuje rozsah, v němž obce regulují hazard na svém území. Na základě schůzky s pracovníky odpovědného odboru přinášíme některá doporučení.

Na začátku tohoto týdne obdrželo několik desítek obcí a měst dopis Ministerstva financí, kterým se zjišťuje rozsah, v němž obce regulují hazard na svém území. Na základě schůzky s pracovníky odpovědného odboru přinášíme některá doporučení. 

V červnu vynesl Ústavní soud průlomový rozsudek, který umožňuje obci regulovat hazard na svém území a který ale zároveň ponechává v kompetenci Ministerstva financí posoudit u každého konkrétního případu soulad s vyhláškou. Z toho vyplývá, že nelze očekávat rychlé a plošné rušení desetiletých povolení na koncová zařízení různých typů. Naopak, případná změna přepokládá velmi kvalitně zpracovanou obecně závaznou vyhlášku a propracovanou argumentaci (nejen pro potřeby ministerstva).

Obce by na dopis ministerstva měly odpovědět do 3. srpna 2011. V této fázi stačí, pokud Ministerstvo financí obdrží sdělení města/obce, že jejich již vydaná vyhláška vydaná dle § 50 odst. 3 loterního zákona reguluje nejen VHP, ale ve smyslu ústavního nálezu i IVT a jiná podobná zařízení.  Formální změna vyhlášky, která by obsahovala navíc odkaz na § 2 písmeno e) zákona a výčet včetně IVT a jiných podobných zařízení by měla následovat v nejbližším období.

Postačující široce pojatá vyhláška by měla především obsahovat zmínku, že se vydává na základě § 50 odst. 4 zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů. Předmět úpravy pak může být formulován např.: Elektronicky nebo elektronickomechanicky řízené výherní hrací přístroje nebo podobná zařízení sloužící k provozování sázkových her, včetně interaktivních videoloterních terminálů (dále „výherní hrací přístroje“). Nová povolení pak nebudou vydávána v rozporu s obecně-závaznými vyhláškami, ….tedy pokud existují a Ministerstvo financí ví o jejich existenci. 

V případě, že obecně závazná vyhláška odkazuje konkrétně na § 17 odst. 1 zákona o loteriích, jedná se tedy o striktní vyhlášku na VHP, pak se na IVT nevztahuje a ministerstvo na ni nebude při povolování brát zřetel. Obce, které stojí o regulaci hazardu v území, by tedy urychleně měly přijmout novou obecně závaznou vyhlášku, viz shora uvedené doporučení. 

Ministerstvo financí stále uplatňuje jako další zásadní podmínku pro udělení povolení  soulad s ustanovením § 17 odst. 11. (chráněné budovy, resp. sousedství chráněných budov). 

Jak vymezit místo pro hazard

V textu vyhlášky je důležitá vazba mezi původní regulací a nově požadovanou. Jen obtížně bude obec prokazovat oprávněný zájem zrušení hazardu ve formě koncových zařízení tam, kde dlouhodobě povoluje nebo v minulosti povolovalo klasické výherní hrací přístroje. Ze zákona stále platí zákaz provozování výherních hracích přístrojů ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov.

Další místní vymezení záleží na rozhodnutí zastupitelstva, existují zde ale určitá omezení. Obec může zvolit formu zakázaných nebo povolených adres. V případě konkrétních čísel popisných však ministerstvo bude požadovat odůvodnění, a to zvláště v případě, že ve stejné ulici jsou již sázkové hry povoleny. Nedoporučuje se vymezovat obecně „od křižovatky“, „od křížku“ nebo odkazovat na grafickou přílohu. Nejvhodnější se ukazuje ohraničení prostoru konkrétními ulicemi, příp. s využitím možnosti vzdálenosti max. 100 metrů od veřejných budov. Obec může rovněž zvolit variantu plného zákazu na celém území obce, případně s výjimkou kasin.

Ministerstvo již dnes ruší povolení na základě podnětů např. z důvodu narušování veřejného pořádku doloženého protokoly Policie ČR nebo při záměrně klamných podkladech doručených od provozovatele pro rozhodnutí. (př. prohlášení, že se v blízkosti nenachází chráněná budova). Ministerstvo rovněž zruší již platná povolení v případě veřejného zájmu (zejména existence školy).  Role obce zde může být právě iniciační, ale opět musí mít připraveny dostatečně silné argumenty, neboť od provozovatele lze očekávat silný protiútok z titulu jiných ústavních principů (nabytí práva v rozhodnutí v dobré víře, princip právní jistoty, ochrana nabytých práv apod.). Ministerstvo tedy bude individuálně posuzovat veřejný zájem a ústavně zaručené principy. Při úsilí o rušení některých povolení se obce musí připravit na logický nesouhlas provozovatelů. Tříleté přechodné ustanovení, které obsahuje právě projednávaná novela zákona o loteriích, sice zjemňuje nález Ústavního soudu, představuje ale kompromis a snad také ochranu před vleklými soudními spory.

Celoplošný zákaz všech forem hazardu lze považovat za nezpochybnitelný projev vůle zastupitelstva, který by ministerstvo mělo respektovat. Obec se tím pádem vzdává příjmu z místních poplatků, které by měly být možná již od příštího roku nahrazeny odvodem spravovaným finančními úřady.

V návaznosti na schůzku s pracovníky přímo povolujícími výherní zařízení požádala Kancelář Svazu Ministerstvo vnitra o spolupráci při přípravě vzorové vyhlášky. Zároveň žádá členské obce, aby svoje nové či původní vyhlášky zaslaly do Kanceláře na adresu smocr@smocr.cz, následně budou postoupeny ministerstvu.