27.04.2011

Rozšíření kompetencí NKÚ: zcela zbytečný návrh

Téměř nepozorovaně se na program dnešního jednání vlády dostaly body, jejichž cílem je rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu. Touha po jednoduchých řešeních problému, toho skutečného i domnělého, vedla k návrhu, který ve skutečnosti žádné zlepšení nepřináší. Materiál je předložen bez vypořádání připomínek Svazu i krajů.

Téměř nepozorovaně se na program dnešního jednání vlády dostaly body, jejichž cílem je rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu. Touha po jednoduchých řešeních problému, toho skutečného i domnělého, vedla k návrhu, který ve skutečnosti žádné zlepšení nepřináší. Materiál je předložen bez vypořádání připomínek Svazu i krajů.

V říjnu loňského roku zveřejnila subkomise Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro korupci svá doporučení. V přehledu problematických bodů dnešního systému se mj. uvádí: "Nedostatečně fungující kontrolní mechanismy (pouze 30 % kontrolovaných subjektů nějak reaguje na kontroly NKÚ a pouze 40 % kontrolovaných subjektů nějak reaguje na kontroly ÚOHS, kontroly realizované podle zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole jsou vesměs čistě formální)." Jde o vystižení hlavního problému kontroly. Nikoliv její šíře, ale způsob provádění a nevynutitelnost nápravy. V následujících patnácti doporučeních se pak rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vůbec neobjevuje.

Z tohoto pohledu je tedy až urputná snaha prosadit změnu Ústavy i prováděcího zákona nepochopitelná. Svaz měst a obcí České republiky předložil několik zásadních připomínek, které nebyly vypořádány.

Argumenty Svazu jsou shrnuty zde:

Skutečná kontrola nebo jen mediálně zajímavá?

NKÚ a kontrola obcí: co je vlastně zákonnost?

Návrh změny Ústavy ohrožuje samosprávu aneb hádej, kdo dnes přijde na kontrolu

NKÚ a rozhodování zastupitelů .... už zase