03.08.2015

Rušení územních pracovišť finančních úřadů.

Finanční správa od 1. ledna 2016 zruší 23 územních pracovišt finančních úřadů na celém území České republiky. Jedná se o ta nejmenší pracoviště finančních úřadů, kde pracuje převážně méně než 11 zaměstnanců, kteří vykonávají jen registrační a vyměřovací činnosti. Hlavními důvody jsou finanční zátěž pro

Finanční správa od 1. ledna 2016 zruší 23 územních pracovišt finančních úřadů na celém území České republiky. Jedná se o ta nejmenší pracoviště finančních úřadů, kde pracuje převážně méně než 11 zaměstnanců, kteří vykonávají jen registrační a vyměřovací činnosti. Hlavními důvody jsou finanční zátěž pro stát a organizační zátěž pro finanční správu. 

Výběr územních pracovišť proběhl na základě analýzy, kterou provedla finanční správa. Na základě této analýzy finanční správa dospěla k závěru, že pro její efektivní a profesionální fungování postačuje nižší počet územních pracovišť. "Se zvyšující se elektronizací finanční správy klesá též počet poplatníků, kteří osobně navštěvují finanční úřady a namísto toho komunikují se správcem daně elektronicky. Zrušením nejmenších územních pracovišť dojde ke specializaci řady činností, ke zvýšení efektivity práce finančních úřadů a k nemalé úspoře finančních prostředků za pronájmy, provoz a opravy budov" uvádí se v analýze.

Starostové dotčených měst však nesouhlasí s rušením územních pracovišť finančních úřadu a již vydali i prohlášení, ve kterém se uvádí, že tím dojde k dalšímu snížení kvality úrovně poskytovaných veřejných služeb. Občané budou nuceni na finanční úřady dojíždět do vzdálenějšího místa. Jinými slovy, úspory státu zaplatí občan za dojíždění. 

Situace je o to horší, že uzavření územních pracovišť nebylo konzultováno s jednotlivými městy a ani se Svazem měst a obcí ČR a to i přesto, že zhruba před rokem v této věci proběhla s Generálním finančním ředitelstvím korespondence. První informace o záměru GFŘ uzavřít některá pracoviště proběhly již před rokem. Svaz měst a obcí ČR proto kontaktoval vedení GFŘ v červenci 2014 dopisem. V odpovědi byl ujištěn, že GFŘ ani MF ČR neplánuje žádné legislativní omezení územních pracovišť FÚ. Svaz požádal GFŘ, aby mohl být dále přítomen diskusím o možných organizačních změnách, které by se mohly dotknout dostupnosti veřejných služeb pro občany. Bohužel Svaz nebyl v současné době o připravovaných změnách ze strany GFŘ informován vůbec a dozvěděl se o nich až z médií a od některých starostů.

Svaz s omezením dostupnosti pracovišť FÚ nesouhlasí a podniká kroky k tomu, aby byla otevřena alespoň diskuse k této problematice. Další iniciativy vzniky z podnětu starostů dotčených měst (prohlášení "Máme toho dost") a pana senátora RNDr. Miloše Vystrčila. Tímto tématem se bude zabývat i senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí dne 11. 8. 2015. Na jednání výboru jsou pozváni ministři financí a vnitra, generální ředitel GFŘ, předseda Asociace krajů, zástupce SMO ČR a SMS ČR. 

Od 1. 1. 2016 mají být zrušeny územní pracoviště v těchto městech: 

Rušené podřízené ÚzP

Řídící ÚzP

FÚ pro Středočeský kraj

Votice

Benešov

 

Dobříš

Příbram

FÚ pro Jihočeský kraj

Blatná

Strakonice

 

Vodňany

Strakonice

FÚ pro Plzeňský kraj

Horažďovice

Klatovy

 

Horšovský Týn

Domažlice

 

Nepomuk

Plzeň Jih

FÚ pro Karlovarský kraj

Cheb

 

Kraslice

Sokolov

FÚ pro Ústecký kraj

Bílina

Teplice

 

Podbořany

Louny

FÚ pro Liberecký kraj

Železný Brod

Jablonec nad Nisou

FÚ pro Královéhradecký kraj

Nová Paka

Jičín

FÚ pro Pardubický kraj

Přelouč

Pardubice

FÚ pro Kraj Vysočina

Telč

Jihlava

 

Náměšť nad Oslavou

Třebíč

 

Pacov

Pelhřimov

FÚ pro Olomoucký kraj

Konice

Prostějov

FÚ pro Moravskoslezský kraj

Český Těšín

Karviná

 

Bohumín

Karviná

 

Orlová

Karviná

 

Fulnek

Nový Jičín

FÚ pro Zlínský kraj

Bystřice pod Hostýnem

Kroměříž