14.07.2017

Sněmovna schválila nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí

Zvýšení ochrany veřejných prostředků, snížení administrativní zátěže, odstranění duplicitních kontrol a zavedení jasných pravidel pro výkon auditu přináší zákon o řízení a kontrole veřejných financí, který schválila Poslanecká sněmovna.

Zvýšení ochrany veřejných prostředků, snížení administrativní zátěže, odstranění duplicitních kontrol a zavedení jasných pravidel pro výkon auditu přináší zákon o řízení a kontrole veřejných financí, který schválila Poslanecká sněmovna. Zákon narovnává současnou právní úpravu v oblasti kontroly a řízení veřejných financí, která je platná již 14 let a vznikala jako podmínka vstupu České republiky do Evropské unie. Současný systém je značně komplikovaný, v mnoha případech čistě formalistický, nedefinuje jasné odpovědnosti a nereflektuje rozmanitost struktury a velikosti organizací ve veřejné správě.

Návrh zákona jasně stanoví práva a povinnosti při schvalování veřejných výdajů. Rozhodovací proces bude zpětně dohledatelný, aby byla dohledatelná i odpovědnost. Z řetězce schvalovacích podpisů vypadnou osoby, které rozhodování reálně nevykonávají, jen podepisují předložené podklady. Ten, kdo o výdaji skutečně rozhoduje, ponese za schválený výdaj i reálnou odpovědnost. Rovněž procesy vnitřní kontroly budou podle nové úpravy výrazně jednoduší a bude umožněno jejich přizpůsobení specifikům dané organizace.

Zákon výrazně rozšiřuje úpravu interního auditu a zavádí do praxe mezinárodní auditní standardy. Interní audit je v novém pojetí klíčovým prvkem celého kontrolního systému, který by měl přispívat ke zlepšování nakládání s veřejnými prostředky a sloužit jako účinná prevence následných kontrolních zjištění jiných kontrolních orgánů. Na dodržování takto nastavených pravidel budou nově po vzoru soukromého sektoru dohlížet výbory pro interní audit, které budou zřízeny u ministerstev a u vlády. Výbory budou zároveň poradním orgánem ministrů pro oblast interního auditu.

Součástí návrhu zákona je také změna postavení Ministerstva financí. Zákon vychází z  principu jednotného auditu, jehož cílem je omezovat neodůvodněný souběh kontrol a administrativní zátěž jak kontrolovaného, tak kontrolujícího. Principem jednotného auditu je možnost spolehnout se na výsledky předchozích kontrol a sdílení informací mezi kontrolními subjekty. Zákon tak kontrolorům výslovně stanovuje povinnost předávat a koordinovat plány kontrol a sdílet jejich výsledky.

Zveřejnila: Petra Kubařová, SMO ČR
Zdroj: MF ČR