10.04.2012

Vláda zamýšlí povinné účty obcí u ČNB vážně

Příjmy ze sdílených daní představují zákonem zaručený zdroj obcí, kterým se financují především výdaje v samosprávné působnosti. Vláda bude ve středu 11. dubna projednávat novelu zákona, kterým se podstatně omezí přístup obcí k jejich finančním prostředkům. Předseda Svazu proto přímým dopisem premiérovi upozornil na zřejmé porušení Ústavy.

Příjmy ze sdílených daní představují zákonem zaručený zdroj obcí, kterým se financují především výdaje v samosprávné působnosti. Vláda bude ve středu 11. dubna projednávat novelu zákona, kterým se podstatně omezí přístup obcí k jejich finančním prostředkům. Předseda Svazu proto přímým dopisem premiérovi upozornil na zřejmé porušení Ústavy.

Návrh novely zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, ve znění pozdějších předpisů, který bude zařazen na nejbližší jednání vlády tak, aby se mohl objevit na programu dubnové schůze Poslanecké sněmovny. Úsilí Ministerstva financí zavést povinné účty pro obce u České národní banky, na které budou směřovat příjmy ze sdílených daní, však přímo ohrožuje stabilitu financování obcí.

Podíl na daňových příjmech představuje vlastní zdroj obcí, který je stanoven zákonem. Do doby přidělení je v souladu s již účinným § 3 písm. h) bodem 4 zákona součástí státní pokladny. Okamžikem převodu se však finanční prostředky stávají výhradním majetkem obcí a při respektování Ústavou zaručeného práva na samosprávu nemohou být součástí státní pokladny. Novela tak obsahuje zcela zásadní porušení práva na samosprávu obcí tím, že omezuje přístup k finančním zdrojům garantovaným zákonem. Vyvolává rovněž pro obce další finanční náklady související s mezibankovními převody.

Svaz chápe nutnost sjednocení řízení finančních toků na úrovni státu, proto nezpochybňuje začlenění čerpacích účtů či obdobných mechanismů na financování dotací. Sdílené daně ale zkrátka majetkem státu již nejsou.

Dodejme, že návrh neobsahuje povinné hodnocení dopadů RIA, do připomínkového řízení nebyla předložena konsolidovaná verze, vypořádání připomínek neproběhlo osobně, v přehledu vypořádání se neobjevují zásadní rozpory s názorem Svazu, krajů, či bank.

Předseda Svazu v dopise odeslaném v pátek 6. dubna vyjádřil přesvědčení, že tak zásadní zásah do financování obcí není předmětem programového prohlášení vlády. Upozornil rovněž, že v případě schválení využijí obce všech možností podání stížnosti k Ústavnímu soudu.