20.12.2016

Hodnocení Finanční konference opět v pozitivním duchu

Zpracovali jsme výstupy z dotazníkového průzkumu o průběhu XIX. celostátní finanční konference Svazu, která se konala 10. a 11. listopadu 2016 v Praze. Děkujeme všem zúčastněným za poskytnutou zpětnou vazbu, které si velmi ceníme a využijeme ji při plánování dalšího setkání.

Ve dnech 10. a 11. listopadu 2016 se v prostorách Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech uskutečnil XIX. ročník tradiční akce pořádané Svazem měst a obcí ČR – celostátní finanční konference. Pro pořadatele je velice cenné získání zpětné vazby od účastníků, jelikož na základě získaných informací mohou upravit následující ročník tak, aby konference splnila svůj účel a aby účastníci odjížděli spokojeni co do získaných informací i samotné organizace.

Proto byli účastníci opětovně osloveni dotazníkovým šetřením, které pro jednoduchost probíhalo on-line formou. Celkově se vrátilo zpět 65 dotazníků od zástupců obcí a měst. Největší zastoupení měly „středně“ velké obce či města ve velikostní kategorii od 1 001 do 10 000 obyvatel. Tvořily téměř polovinu ze všech došlých dotazníků. Čtvrtinu zaujímaly dotazníky z obcí v rozmezí 501 až 1 000 obyvatel. A zbylou čtvrtinu si rovnoměrně podělily nejmenší obce (do 500 obyvatel) a největší města (nad 10 000 obyvatel). Z hlediska územního, z každého kraje ČR přišel organizátorům alespoň jeden vyplněný dotazník. Nejvíce se jich shromáždilo z Moravskoslezského kraje.

Z konkrétních výsledků dotazníkového průzkumu vyplynulo, že účastníci konference se na ni rádi vrací. 71 % účastníků lze označit slovem „tradiční“, protože již zavítali na tuto akci po několikáté. Po druhé zde byla pětina respondentů a pouhých 8 % bylo na konferenci po prvé. Pro organizátory jednou z klíčových otázek je ta, jak účastníci hodnotí tento ročník oproti minulému. V této otázce se respondenti rozdělili na dvě shodné skupiny. Polovina hodnotila tento ročník jako lepší než minulý, podle druhé poloviny byl srovnatelný. Pouhý jeden účastník hodnotil tento ročník jako horší. 

Tak jako v minulém ročníku se většina respondentů domnívá, že je účelnější vést program ve dvou paralelních blocích. Takto smýšlí 60 % z nich oproti 40 %, kteří by upřednostnili jeden běh. V otázce týkající se diskuze, zda by měla probíhat po každé přednášce či až na konci tematického bloku, je poměr respondentů velice vyrovnaný. Pro zachování současného stavu, tedy vedení diskuze po konci celého bloku, se vyjádřilo 48 %, zatímco 52 % by bylo pro uskutečnění diskuze po každém příspěvku. Pro většinu odpověděvších (68 %) je konference z hlediska odbornosti vyvážená, pouze pětina by přivítala více odborných příspěvků. Jediný respondent se vyjádřil, že odborných příspěvků bylo nadbytek. Co se týče budoucího ročníku a volby témat, respondenti by upřednostnili aktuální témata. Uvítali by také příspěvky o dotačních titulech, legislativních změnách, které mají dopad na obce, a RUD.

V otázce, jakou změnu či úpravu programu by preferovali oproti letošnímu ročníku, se polovina respondentů vyjádřila pro větší účast poslanců a senátorů, třetina by přivítala odbornější a specifičtější zaměření na vybrané téma a 15 % by bylo pro delší příspěvky než současně stanovených 15 minut na příspěvek přednášejícího.

Účastníci se velmi pochvalně vyjádřili na adresu organizátorů, což je i patrné na jednotlivých komentářích. S občerstvením byla dle respondentů 100 % spokojenost, společenský večer byl rovněž vnímán velice pozitivně. 85 % z nich by na koncepci společenského večera nic neměnilo.

Co se týče jednotlivých příspěvků, největší podíl kladných hlasů bez žádných negativních ohlasů si vysloužil příspěvek výkonného ředitele Svazu měst a obcí Dana Jiránka, který představil činnost Svazu. Účastníky dále značně zaujal příspěvek Miroslava Mateje z Ministerstva financí, který se týkal vývoje daňových příjmů ÚSC, jejich prognóze či novinek v RUD. Vysoce bylo oceňováno i vystoupení senátora a starosty Bohumína Petra Víchy o aktuálních postojích Senátu k projednávaným zákonům a mimo jiné respondenti označili za vysoce přínosný příspěvek Zuzany Matuškové z MŠMT o změnách ve financování školství a Tomáše Vyhnánka z MF k přezkumu hospodaření ÚSC. Z programu druhého dne se účastníkům zdál nejzajímavější příspěvek zástupců Ministerstva vnitra Marie Kostruhové o úkolech finančních a kontrolních výborů zastupitelstva obce a Davida Slámy o financování veřejného opatrovnictví, hned za nimi se líbilo vystoupení Zdeňky Jiráskové z Ministerstva financí k místním daním a informace o nových projektech Svazu měst a obcí ČR od Dany Bekové.

Zpracoval: Jakub Cach, analytický pracovník Svazu.