14.07.2010

Koaliční smlouva z pohledu obcí a měst

Smlouva, kterou tento týden uzavřeli představitelé tří parlamentních stran, obsahuje ustanovení a vize, které mají vliv také na samosprávu. Nabízíme proto stručné shrnutí dokumentu a upozorňujeme na problematické pasáže.

Smlouva, kterou tento týden uzavřeli představitelé tří parlamentních stran, obsahuje ustanovení a vize, které mají vliv také na samosprávu. Nabízíme proto stručné shrnutí dokumentu a upozorňujeme na problematické pasáže. V dokumentu se totiž objevují jak náměty, které jsou pro samosprávu přínosem, tak rovněž diskutabilní představy. 

Koaliční smlouva obsahuje dlouholetý požadavek Svazu na zpřehlednění systému dotací a posílení zdrojů ze sdílených daní, možnost zpřísnění postihu neplatičů, závazek řešení tzv. církevních restitucí, snaha o přechod na průběžné financování projektů podpořených z evropských fondů nebo stanovení funkčního období ředitelů základních škol. Podstatné je rovněž úsilí o standardní zdanění hazardu a posílení možnosti regulace ze strany obcí.

Všeobecný důraz na úsporu veřejných prostředků se obcí patrně dotkne v podobě krácení dotací z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Rovněž některé představy úpravy v oblasti veřejných zakázek lze z pohledu obcí a měst hodnotit jako problematické. Předpokládané zveřejňování všech údajů o veřejné zakázce na internetu bude administrativně velmi náročné (rozsáhlý obsah dat). Snížení limitu pro veřejné zakázky malého rozsahu může být náročné pro menší obce, které nemají zkušenosti s „velkými“ zakázkami. Pokud jde o odpadové hospodářství, zvýšení horní hranice místního poplatku se zatím dle textu smlouvy zdá jako nereálné. Také energetické využití odpadů se považuje za méně podporovaný způsob nakládání s odpady. V oblasti eGovernmentu opomíjí smlouva dřívější závazek zajistit interoperabilitu na regionální, místní a státní úrovni nebo vybudovat kompetenční a znalostní centra.

Podstatné riziko představuje opětovná úvaha nad rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanecký návrh změny Ústavy, který se objevil na konci loňského roku a proti kterému měl Svaz měst a obcí ČR podstatné výhrady, se může objevit v podobě vládního textu. Diskutabilní je dále snaha o přímou volbu starostů v „malých“ obcích, neboť dle Ústavy se obce na malé a velké nedělí. Za problematický lze rovněž považovat institut metropolitní policie a vymezení její činnosti vůči Policii ČR a ostatním obecním policiím.  

Svaz měst a obcí ČR jako povinné připomínkové místo bude i nadále sledovat všechny legislativní návrhy tak, aby zájmy obcí a měst nebyly ohroženy. V této souvislosti proto předseda Svazu Oldřich Vlasák tradičně oslovuje dopisem předsedu vlády a všechny nové ministry a žádá je o možnost osobního setkání.

Koaliční smlouvu si můžete stáhnout zde.