18.11.2011

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR doporučuje plošně zakázat hazard

Zdaněním loterií jako součást nedávno projednávaného zákona o jednotném inkasním místu, které schválila Poslanecká sněmovna, se dnes na svém mimořádném zasedání zabývalo Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR. Starostové a primátoři se jednomyslně shodli, že schválená podoba zdanění hazardu je naprosto nepřijatelná.

Zdaněním loterií jako součást nedávno projednávaného zákona o jednotném inkasním místu, které schválila Poslanecká sněmovna, se dnes na svém mimořádném zasedání zabývalo Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR. Starostové a primátoři se jednomyslně shodli, že schválená podoba zdanění hazardu je naprosto nepřijatelná.

Aktuální situace představuje dramatickou tečku za několikaletou bezradností veřejné správy a nejednotností přístupu k hazardu v celé Sněmovně. Návrh Rozpočtového výboru, který poslanci nakonec schválili a který přerozděluje odvody z hazardu mezi stát, obce a neziskový sektor, zásadně snižuje příjmy obecních rozpočtů. Pro samosprávu v tomto případě budou loterie znamenat především výdaje související s negativními vlivy hazardu. V roce 2012 už totiž obce nebudou moci vybírat ani místní poplatek.

Schválená novela loterního zákona vyvolala mezi starosty obrovskou nevoli a velké zklamání. „Vítáme aktuální snahu o řešení zásadní a nepochopitelné chyby související s přerozdělováním zisků z hazardu. Chápeme ji jako poslední možnost, jak pro obce v roce 2012 a dalších letech zajistit alespoň nějaké zdroje z tohoto celospolečensky negativního segmentu podnikání. Vzhledem k tomu, že Svaz dlouhodobě podporuje myšlenku zdanění hazardu, za vhodnější variantu považujeme, aby Senát návrh vrátil zpět do Sněmovny s pozměňujícím návrhem v podobě původní koaliční dohody,“ říká předseda Svazu Dan Jiránek a dodává: „V případě, že nebudou příslušná ustanovení změněna tak, aby obce a města měla dostatečný zdroj financí pro omezování negativních dopadů hazardu, a že hazardnímu průmyslu zůstane v rukou nástroj pro rozdělování části svého zisku, doporučujeme všem obcím a městům plošný zákaz hazardu na jejich územích.“

Jsou to právě obecní zastupitelstva, která se primárně musí vypořádat s negativními dopady hazardu. Zastupitelé nejlépe znají místní podmínky a dokážou také určit, které služby v místě je třeba podpořit, ať už se jedná o sport, kulturu či o sociální služby. Dělení výnosu z hazardu, které bylo prezentováno jako koaliční dohoda (30 % stát, 70 % obce a města), totiž znamená posílení rozpočtu všech obcí.

Ministerstvo financí navíc v minulém týdnu předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh zcela nového zákon o loteriích, jehož text naleznete zde.

Usnesení Předsednictva ve věci zdanění hazardu:

a) zásadně nesouhlasí se schváleným zněním návrhu na zdanění hazardu;
b) v případě, že nedojde ke změně ve schváleném znění návrhu, doporučuje všem obcím plošný zákaz hazardu
c) vítá současné iniciativy poslanců směřující ke změně zákona o místních poplatcích, kterou chápe jako možnost odstranění procedurální chyby při hlasování o místním poplatku, nicméně
d) dává přednost úpravě návrhu v duchu koaliční shody (70% ku 30%) a odpovídajícímu pozměňovacímu návrhu předloženému v rámci projednávání v Senátu
e) žádá senátory o podporu změny návrhu na zdanění loterií ve smyslu koaliční shody, přestože chápe snahu Senátu o změnu účinnosti vládního návrhu zákona o jednom inkasním místu
f) pověřuje výkonného místopředsedu Svazu k jednání se senátorem Ing. Víchou a poslanci Ing. Vilímcem a Mgr. Farským ohledně úpravy zdanění hazardu. 

Předsednictvo se dále zabývalo otázkami daňových příjmů, návrhy novely zákona o obcích, reformy školství. Většina témat bude dále na programu jednání Rady dne 25. listopadu 2011 v Praze.