18.12.2015

Sněmovna schválila vyšší podíl na DPH pro obce, ale odejmula motivační složku.

Drobnost, jakou je zrušení motivační složky daně z příjmu fyzických osob z přiznání, vyvolala značné pozdvižení „na vsi“. Ve středu 16. 12. 2015 sněmovna totiž schválila senátní návrh k zákonu, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosu některých daní územním samosprávným

Drobnost, jakou je zrušení motivační složky daně z příjmu fyzických osob z přiznání, vyvolala značné pozdvižení „na vsi“. Ve středu 16. 12. 2015 sněmovna totiž schválila senátní návrh k zákonu, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosu některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům (zákon o rozpočtovém určení daní), ve znění pozdějších předpisů (senátní tisk č. 149, sněmovní tisk č. 416), který zvyšuje podíl obcí na hodnotu výnosu z DPH na 21,4 % od 1. 1. 2017 a současně odnímá motivační složku.

Jedná se konkrétně o daň z příjmu fyzických osob z přiznání - 30 % motivace. Bez předložení jakýchkoliv propočtů a dopadů na každou jednotlivou obec v České republice, které Svaz po ministerstvu žádal již v srpnu letošního roku, zpracovalo ministerstvo financí pozměňovací návrh, který podal v Senátu Radko Martínek. Pozměňovací návrh byl senátory schválen a poté i poslanci.

Změna, resp. zrušení motivační složky bude pro řadu samospráv znamenat významný výpadek ve financování. Na problém upozorňuje například Praha či Černošice. I když celkové inkaso této daně kontinuálně klesá; v roce 2005 dosáhla tato daň hodnoty kolem 8 mld. Kč, zatímco v roce 2014 to byly už pouze 1,3 mld. Kč (2 mld. Kč bylo obcím FÚ převedeno na účty; po zohlednění vratek mají obce nárok pouze na 1,3 mld. Kč) a pro rok 2015 se prognózuje další pokles až na cca 1 mld. Kč (po zohlednění vratek bude skutečný nárok obcí ještě nižší), tak i přes tyto skutečnosti je tato daň pro některé obce takříkajíc „zlatý důl“. Jedná se zejména o města s velkým počtem podnikatelských subjektů, jako je již výše zmiňovaná Praha. Ta kvůli tomuto kroku může přijít až o stovky milionů korun.

Dle informací, které zazněly na jednání expertní skupiny k RUD, pouze 23 % obcí (1 456 obcí) mělo v roce 2014 nárok na prostředky z 30% DPFO z přiznání; 77 % obcím (4 796 obcí) nemělo být na podílu z DPFO z přiznání převedeno nic. I když Finanční správa v počátku roku podíl obcím převedla, tak ke konci roku jej z důvodu přetrvávajícího negativního salda krátila z jiných sdílených daní (DPH, DPFO ze závislé činnosti).

Některé obce mohou být tímto rozhodnutím potěšeny, jelikož zvýšení podílu na DPH jim přinese vyšší příjmy a ke krácení DPFO z přiznání (30 % motivace) či jiných daní (DPH) u nich nedojde. Například Karviná přicházela na této dani ročně zhruba o 10 milionů korun.

Svaz nesouhlasí s rušením motivačních prvků u daní a ve svých návrzích prosazoval navýšení podílu na DPH vyšší než je 21,4 % a to 23,58 %. Rozhodnutí o zrušení 30 % motivační složky z daně z příjmu fyzických osob z přiznání bylo učiněno bez předložení jakýchkoliv propočtů a dopadů na každou jednotlivou obec v České republice. Tyto propočty Svaz po ministerstvu žádal již v srpnu letošního roku v souvislosti s návrhy a podklady pro řešení změn v RUD, které byly ministerstvu zaslány.

Svaz bude usilovat o změnu rozpočtového určení daní (RUD) tak, aby města a obce nepřišly o motivační prvky. Budeme dále vyjednávat, ať již v rámci pracovní skupiny k RUD anebo na jednáních, jak na úrovni vlády, tak i ministerstva financí.