11.05.2016
Představení odborné poroty Architekt Obci
SEZNAMTE SE S ODBORNOU POROTOU, KTERÁ BUDE HODNOTIT VAŠE PŘIHLÁŠKY V SOUTĚŽI ARCHITEKT OBCI: Ing. arch. Josef Pleskot, AP Atelier Ing. arch. MArch Adam Gebrian, propagátor a kritik architektury doc. Ing. arch. Antonín Novák, ARCHITEKTI D.R.N.H. Ing. arch. Regina Loukotová, Ph.D., ARCHIP, GEM architects, s.r.o., Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, reSITE, ARCHIP
Odborná porota, která bude přihlášky v soutěži Architekt obci hodnotit se skládá z pěti členů, kterými jsou:
Ing. arch. Josef Pleskot, AP Atelier
Ing. arch. MArch Adam Gebrian, propagátor a kritik architektury
doc. Ing. arch. Antonín Novák, ARCHITEKTI D.R.N.H.
Ing. arch. Regina Loukotová, Ph.D., ARCHIP, GEM architects, s.r.o.
Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, reSITE, ARCHIP
SEZNAMTE SE S TĚMI, KTEŘÍ BUDOU VAŠI SPOLUPRÁCI S ARCHITEKTY HODNOTIT - PŘIHLÁŠKY ZASÍLEJTE DO 31.5.2016:
Ing. arch. Josef Pleskot (*3. 12. 1952, Písek)
V roce 1979 absolvoval Fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze, kde ještě tři roky působil jako asistent. Poté pracoval až do roku 1990 v Krajském projektovém ústavu v Praze. Roku 1991 založil AP – ATELIER.
K jeho nejznámějším dílům patří radnice v Benešově, vila ve Vraném nad Vltavou, přírodní stezka v Jelením příkopě a průchod valem Prašného mostu v areálu Pražského hradu (v roce 2003 získal ocenění Brick Award, udělované nejlepší cihlové stavbě v Evropě), kancelářská budova Palmovka-Park v Praze-Libni, úprava nábřeží řeky Loučné, obytné domy a rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli. Historik a kritik architektury Rostislav Švácha zařadil do knihy Česká architektura a její přísnost pět Pleskotových z celkových padesáti.
K posledním uskutečněným stavbám patří areál ČSOB v Praze-Radlicích, budova vinařství Sonberk nebo obytný dům Vápencová 1 v Praze Podolí. Nyní mimo jiné pracuje na projektu konverze Vítkovických železáren. První dokončenou stavbou tohoto rozsáhlého projektu je proměna obřího plynojemu v multifunkční aulu Gong. Josef Pleskot je držitelem řady Grand Prix a dalších prestižních cen.
Ing. arch. MArch Adam Gebrian (*1979)
Adam Gebrian je fanoušek architektury. Vystudoval s vyznamenáním Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. V letech 2007-14 byl členem redakční rady časopisu ERA21. Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. V letech 2009-12 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a na vzniku první soukromé školy architektury v Česku - ARCHIP.
Od roku 2013 vyučuje na Prague Institute, spadající pod North Carolina State University. Jednou týdně vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt (v letech 2010-13 dělal totéž pro Lidové noviny), veřejný prostor komentoval v pořadu Gebrian vs. na Stream.cz. Byl kurátorem výstav Městské zásahy Praha 2010, Brno 2011, Ostrov pokladů, Ze života lidí a domů a Anastomosis. Momentálně žije v Praze.
doc. Ing. arch. Antonín Novák (*23. 9. 1963, Brno)
Po ukončení gymnázia byl roku 1981 přijat na Fakultu architektury VUT v Brně. Studium obhájil diplomovou prací na katedře občanských staveb studií obchodního domu do Znojma.
V roce 1994 byl členem Vědecké a umělecké rady děkana FA VUT v Brně a Obce architektů. Roku 2006 jmenován členem Rady studijního programu na FA VUT v Brně. Od roku 2001 do 2008 působil jako externí pedagog na FA VUT v Brně, Spolu s ateliérem Kuba-Pilař založil Cenu Johna Hejduka pro nejlepší bakalářské práce studentů FA VUT v Brně. Autor textů pro odborná periodika, pro sloupek na odborném e-portálu Archiweb a v roce 2012 pravidelný sloupek v měsíčníku Art and Antiques.
Od 1. 9. 2010 je vedoucím Ateliéru navrhování Novák - Balda na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci a v roce 2013 obhájil habilitační práci na FA ČVUT v Praze.
Ing. arch. Regina Loukotová, Ph.D. (*1971, Pardubice)
1990-1997 Fakulta architektury ČVUT v Praze, magisterské studium
1997-2005 Fakulta architektury ČVUT v Praze, Ph.D.
2001 Arkitekthoeyskolen, Oslo, Norsko
2001-2003 vyučující na Fakultě architektury ČVUT v Praze
od 1997 vlastní praxe od 2000 GEM architects
od 2010 rektorka Architectural Institute in Prague
Ing. arch. MgA. Osamu Okamura (*1973, Tokio-Japonsko
Osamu Okamura je architekt, programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE – s podporou grantového programu Nadace Vodafone „Rok jinak“ -, odborný garant, koordinátor a dříve dlouholetý šéfredaktor architektonického časopisu ERA21. Přednáší Project Presentation na Architectural Institute in Prague. Přednášel Visegrad Intercity Seminar in Architecture na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Externě přednášel na FF MU v Brně, pro Syracuse University Strasbourg a International Institute for the Study of Culture and Education Dolnoslezské univerzity ve Vratislavi. Byl externím spolupracovníkem ČRo3 Vltava a externě spolupracoval s Moravskou galerií v Brně.
Je nezávislým nominátorem Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe - za Českou republiku, členem Sboru expertů Evropské ceny za městský veřejný prostor a odborným poradcem Metropolitní ozvučné desky Rady hl. m. Prahy v otázkách rozvoje města. Byl členem Umělecké a vědecké rady Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze - oboru konceptuální tvorba. Absolvoval studijní pobyt na Ecole d’Architecture de Nantes ve Francii. Kromě architektury se zabývá též sociálně-ekologickými projekty a site-specific uměním. Žije v Praze.