22.09.2016

Soutěž Architekt obci 2016 má své vítěze

Město Litomyšl a architektka Zdeňka Vydrová s projektem „Regulační plán Mariánské ulice a koncepce úpravy Partyzánské ulice“. To jsou vítězové soutěže Architekt obci 2016 pořádané Svazem měst a obcí ČR. Pomyslnou stříbrnou medaili získala obec Líbeznice a Atelier M1 architekti za projekt „Obecní úřad, Dům služeb, Zdravotní středisko - Tři věže“. Třetí se umístila obec Trojanovice a architekt Kamil Mrva s projektem „Revitalizace v území Horečky v Trojanovicích“. Kategorii "Klikař", v níž hlasovala veřejnost, vyhrál projekt obce Lužná a  architekta Václava Dvořáka s kolektivem nazvaný „Bydlení pro seniory Lužná“.

Město Litomyšl a architektka Zdeňka Vydrová s projektem „Regulační plán Mariánské ulice a koncepce úpravy Partyzánské ulice“. To jsou vítězové soutěže Architekt obci 2016 pořádané Svazem měst a obcí ČR. Pomyslnou stříbrnou medaili získala obec Líbeznice a Atelier M1 architekti za projekt „Obecní úřad, Dům služeb, Zdravotní středisko - Tři věže“. Třetí se umístila obec Trojanovice a architekt Kamil Mrva s projektem „Revitalizace v území Horečky v Trojanovicích“. Kategorii "Klikař", v níž hlasovala veřejnost, vyhrál projekt obce Lužná a  architekta Václava Dvořáka s kolektivem nazvaný „Bydlení pro seniory Lužná“.

Do soutěže Architekt obcí se mohli hlásit obce a architekti z celé republiky s projekty typu: územní i regulační plán, územní či obdobná studie s dopadem na veřejný prostor, jedna či série realizací stavebních objektů, které mají vliv na veřejný prostor v návaznosti na historický kontext. Přihlášenými pracemi se zabývala odborná porota, kterou tvořili Josef Pleskot, Adam Gebrian, Antonín Novák, Regina Loukotová a Osamu Okamura. Tito uznávaní experti hodnotili kvalitu architektonického nebo urbanistického řešení, jeho udržitelnost, výběr místa včetně koncepčního řešení, spolupráci samosprávy s architektem i obyvateli a přínos pro kvalitu života lidí.

Spolupráce s architekty dává samosprávám unikátní podobu a vrací život do ulic. Záměry financované veřejným investorem, tedy městy a obcemi, by měly mít originální a inovativní tvář citlivě zasazenou do místního prostředí a již existující zástavby. Tak, aby nové či opravené budovy a další objekty plnily svůj účel a současně korespondovaly s prostředím. Aby lidé mohli být pyšní na město či obec, kde žijí. A aby se jim tam žilo dobře. Právě takové jsou vítězné projekty, o kterých podrobnosti najdete níže.

Soutěž Architekt obci vůbec poprvé v historii uspořádal Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a časopisem Moderní obec. Konala se v rámci Architekta roku a výsledky byly slavnostně vyhlášeny 21. září 2016 na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH. 

INFORMACE O VÍTĚZÍCH SOUTĚŽE ARCHITEKT OBCI 2016:

(podrobnosti najdete po kliknutí na název projektu)

1. MÍSTO

Regulační plán Mariánské ulice, na němž se podílela Ing. Arch. Zdeňka Vydrová, doplňuje chybějící zástavbu v památkové rezervaci, která zde chyběla a přiměřeně ji zahušťuje. Zdeňka Vydrová svojí koncepcí také ovlivnila podobu autobusového nádraží, kde původní rozlehlá asfaltová a jen zčásti využívaná plocha byla zkoncentrována do funkčních celků - služby, plochy zeleně a plochy pro parkování. Na základě přání některých obyvatel se architektka zapojila do přípravy protipovodňových opatření na řece Loučné, z čehož vzešla samostatná koncepce úpravy Partyzánské ulice. Ten respektuje ochrany před vodou, ale zároveň mění území na pobytový prostor. 

Zdeňka Vydrová je městskou architektkou od roku 1991 a od té doby se podílí na přípravě městských projektů ve fázi koncepce, vydávala za město vyjádření k investičním záměrům z pozice územního plánování, vyjádření pro územní a stavební řízení a zajišťuje poradenskou činnost z pozice územního plánování ve vztahu k občanům a firmám. Díky ní se na radnici vybudoval investiční tým, který trendy moderní architektury začal prosazovat v širokém měřítku. Architektka Vydrová vychovala a kultivovala zodpovědné zástupce radnice natolik, že dnes jsou dříve stanovené limity a postupy naprosto běžně používány a není třeba na nich cokoliv měnit.

2. MÍSTO

Jasnou vizí nově zvoleného zastupitelstva obce Líbeznice a zejména starosty Martina Kupky na podzim 2010 bylo vytvořit kvalitní územní plán, což samozřejmě není záležitostí jednoho roku, zejména nastavení jasné koncepce ve vazbě na všechny potřeby obce zabere mnoho času. Květen roku 2013 se stal zásadním milníkem v rozvoji obce – podle doporučení výběrové komise (se dvěma architekty v čele) na zhotovitele územního plánu byl radě obce doporučen jako vítěz Atelier M1 architekti.

Tento atelier přinesl ve svém návrhu zcela nový prvek, a to vytvoření zeleného pásu kolem obce. Jádro obce by se tak mělo stát tepajícím srdcem obce a nikoli skanzenem. A právě snaha vytvořit „Líbeznice přívětivé“ se stalo mottem budoucí spolupráce architekta Jana Hájka a obce Líbeznice.

V roce 2014 budovy obecního úřadu a domu služeb měly být díky dotaci SFŽP zatepleny včetně výměny oken a dveří. Vyhlášené výběrové řízení nebylo na klasický projekt zateplení, ale kritérium kvality návrhu v podobě skici úpravy fasády a výplní otvorů včetně zapojení konceptu do vztahu k návazným veřejným prostranstvím a koncepce předprostorů mělo skoro poloviční váhu jako nabízená cena díla. Obě kritéria splnil nejlépe atelier M1 architekta Jana Hájka. Jeho návrh vycházel ze starých fotografií těchto kdysi výstavních budov, jejichž fasády byly pěkně vypracované a domy působily harmonicky. Zateplením pod bedlivým dozorem architektů ze společnosti M1 architekti prošla ještě budova zdravotního střediska vystavěná v Akci Z a hlavní budova základní školy.

3. MÍSTO

Architekt Kamil Mrva spolupracuje se starostou obce Trojanovice více než 8 let. Díky spolupráci se podařila realizovat spousta projektů. Přihlášeným projektem je revitalizace v území Horečky v Trojanovicích, kdy záměrem bylo navrátit rekreační život do území. Konkrétně jde o Zvoničku na Horečkách z roku 2010, rekonstrukci amfiteátru na Horečkách, která probíhala v roce 2013-2015 a rekonstrukce restaurace Rekovice, kterou obec začne provozovat v květnu tohoto roku. 

Lokalita Horečky se nachází na pomezí katastru Trojanovice a Frenštátu pod Radhoštěm. Především v období mezi světovými válkami se jednalo o oblíbený cíl rekreantů, sportovců a výletníků. Nachází se zde zajímavá přírodní místa, dva hotelové komplexy, restaurace či známý skokanský areál.

Horečky mají potenciál k tomu, aby se sem opět vydávali lidé z širokého okolí za sportem, rekreací či kulturou. Proto byl architekt Mrva v roce 2008 vyzván obcí Trojanovice a městem Frenštát pod Radhoštěm k vyhodnocení aktuálního stavu celého území a zpracování studie revitalizace a dalšího rozvoje lokality v následujících letech.

„KLIKAŘ“ – VÍTĚZ HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI

Domov pro seniory je situován do středu obce Lužná na Masarykově náměstí v centrálním ozeleněném prostoru. Má celkovou kapacitu 21 bytových jednotek, vždy pro 1 až 2 obyvatele, z toho dvě větší 2+kk, jinak 1+kk. V objektu je dále poměrně široké vybavení – přípravna jídel, jídelna, společenská místnost s možností odpočinku, kadeřnictví, pedikúra, altánek, sklady atd. Do všech jednotek se mohou dostat hendikepovaní občané na invalidním vozíčku, dvě jednotky jsou navrženy v přísném standardu pro tělesně hendikepované. Dům je navržen v ekologicky úsporném standardu.

Vznik dlouhodobé spolupráce se datuje od r. 2011, kdy zastupitelé obce zařadili do „Strategického plánu rozvoje obce“ výstavbu domu sociálních služeb se zaměřením na seniory. Obec oslovila Fakultu stavební ČVUT v Praze, Katedru architektury se žádostí o pomoc při určení vhodné lokality pro tuto stavbu. Po prvních konzultacích byly vytipovány 2 volné parcely v majetku obce. Z parcel byly odstraněny 2 rodinné domy, které byly ve špatném stavu, určené k demolici. Během této doby byla připravována soutěž studentů pod vedením Ing. arch. Václava Dvořáka. Během let 2014/2015 se do soutěže zapojilo celkem 15 studentů fakulty a zpracovali své návrhy.

Koncem r. 2015 byl znovu osloven Ing. arch. Václav Dvořák se žádostí o zpracování architektonické studie se zabudováním některých prvků z vítězného návrhu studentů. Ing. arch Dvořák se úkolu ujal a spolu se spolupracovníky z architektonické kanceláře DOMYJINAK – Doc. Ing. arch. Petrem Šikolou, Ing. arch. Janem Černochem a Ing. arch Hanou Klapalovou, vytvořili námi předloženou soutěžní studii.

ŘEKLI O SOUTĚŽI ARCHITEKT OBCI:

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová:

„Zlepšování prostředí začíná u dobrého plánu, je podpořeno návrhem budov vhodně začleněných do svého okolí a mělo by být realizováno se zapojením obyvatel, kteří dané území užívají. Soutěž „Architekt obci“ má propagovat příkladnou spolupráci při vytváření příjemného prostředí a zapadá tak do koncepce, kterou stanovila Politika architektury a stavební kultury České republiky, připravená Ministerstvem pro místní rozvoj ve spolupráci s mnoha partnery.“

Předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl:

"Městské a obecní budovy by rozhodně měly - stejně jako v minulosti - přinášet nový trend. Být klenotem v daném území, na který se rádi dívají místní i turisté. Aby rekonstrukce a revitalizace veřejných prostranství byly funkční a splňovaly požadavky obyvatel, je třeba, aby samosprávy a architekti spolu komunikovali a spolupracovali. Aby operativně reagovali na aktuální palčivé i každodenní provozní otázky a přitom měli potřebný nadhled. Tým samospráva - architekt by měl být společně schopný inovativně realizovat dlouhodobé strategické úkoly urbánního charakteru tak, aby nové či renovované budovy, zastávky, parky atd. byly originální, praktické a citlivě zasazené do už existující zástavby. Právě o takové projekty nám v soutěži Architekt obci jde."

Ředitel vydavatelství Profi Press Martin Sedláček: 

„Vnímám, že soutěž pomáhá ujasnit postavení a úlohu architektů obcí, o níž se v posledních letech začalo vcelku hojně diskutovat, a to jak mezi architekty, tak na úrovni radnic. Bylo by skvělé, kdyby se prostřednictvím této soutěže podařilo přiblížit zkušenosti těch sídel, jejichž architekti jsou odborně silné a výrazné osobnosti, které umí skloubit architekturu historickou i současnou, vzhled i funkčnost a pro svoji vizi dalšího rozvoje města dovedou získat zastupitelstvo i veřejnost. Těším se na to, že tyto příklady „moderních obcí“ budeme moci představit také v našem časopise Moderní obec.“