18.10.2015

Knihovna roku 2015

V soutěži Knihovna roku 2015 uspěly Městská knihovna Hroznětín, Místní knihovna Vrdy, Obecní knihovna v Kuníně, jehož starostka Dagmar Novosadová je členkou předsednictva Svazu, Městská knihovna Třinec, Městská knihovna Mikulov a Knihovna města Olomouce. 

Knihovnou roku 2015 v kategorii „základní knihovna“ se stala Městská knihovna Hroznětín z Karlovarského kraje. Knihovna poskytuje své služby v rekonstruované víceúčelové budově. Dobře architektonicky i designově řešený moderní interiér je vysoce funkční a zároveň příjemný a přívětivý. Knihovna disponuje velmi kvalitním fondem a poskytuje komunitě širokou škálu služeb na vysoké úrovni, a to včetně služeb netradičních (např. balení učebnic, organizace charitativních aktivit s přidanou hodnotou pro potřeby obce ad.). Samozřejmostí je dostatek studijních míst včetně počítačů s přístupem k internetu a wi-fi. Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce.

Zvláštní ocenění a diplom v kategorii „základní knihovna“ získaly:

  • Místní knihovna Vrdy ze Středočeského kraje. Knihovna se v příjemných rekonstruovaných prostorech spolkového domu stala v posledních třech letech centrem kulturního života obce. S novou knihovnicí získala obec nejen kvalitní tradiční knihovnické a informační služby a obvyklé akce pro veřejnost, ale také mimořádné a neotřelé aktivity pro děti i jejich rodiče, pro seniory i ostatní obyvatele. Promyšlená a koncepční spolupráce s profesionály i dobrovolníky z obce i regionu a samozřejmě se spolky a  vedením obce postupně zvedá úroveň pořádaných aktivit, prezentace knihovny na veřejnosti i její interiérového designu. Velmi pěkná je i zahradní úprava okolí knihovny, které je místem konání řady akcí. Koncepční pohled na roli knihovny v obci i jednotlivé kreativní nápady (letní kino, horrorová noc, Noc s tátou…) jsou příslibem dalšího rozvoje této mimořádné knihovny.
  • Obecní knihovna v Kuníně z Moravskoslezského kraje. Knihovna je založena na velmi dobré a těsné spolupráci s obcí, jejíž podpora je nejlépe vyjádřena především výjimečně zdařilou rekonstrukcí budovy a celkovou změnou interiéru knihovny. Jeho funkční řešení, design, barevnost i vybavení činí z knihovny nepochybně jednu z nejkrásnějších obecních knihoven v ČR. Knihovna je ovšem zajímavá i svou činností s důrazem na práci s dětmi; výborná je spolupráce se školou např. na ekologických projektech a ekologické výchově dětí, ale také při podpoře dětského čtenářství. Knihovna s úspěchem usiluje i o mezigenerační spolupráci v obci (předčítání babiček dětem, spolupráce s tatínky…), genderovou vyváženost akcí a rozvoj komunitního života.

Hlavní cenu v kategorii „informační počin“ získala Městská knihovna Třinec za podporu čtenářství formou kritického myšlení a aktivní zapojení dospívající mládeže do života komunity. Knihovna Třinec je knihovnou, galerií, infocentrem a literární kavárnou. Třinecká knihovna prošla výraznou rekonstrukcí a koncem roku 2014 otevřela nové prostory veřejnosti. Činnost, kterou knihovna vyvíjí, je systematická a koncepční - knihovna připravuje celoroční programy s pečlivou dramaturgií a důrazem na kvalitu. Součástí dlouhodobé koncepce rozvoje knihovny a jedním z prioritních bodů strategického plánu města je práce s mládeží. Od roku 2010 provozuje samostatné oddělení zaměřené na dospívající a mladé lidi – Knihovnu pro mladé/M klub, který připravuje v rámci informačního vzdělávání řadu netradičních akcí s využitím prvků kritického myšlení. Třinecká knihovna jde inovativní cestou zlepšování služeb a experimentálně se rozhodla využít u nás zatím neotřelých metod designu služeb zaměřeného na člověka. Ve spolupráci s Kabinetem informačních studií a knihovnictví FF MU dlouhodobě inovuje služby zaměřené v první fázi na výpůjční služby, postupně na celou nabídku služeb. Vedení knihovny volí moderní metody a formy strategického plánování, každý pracovník se podílí na tvorbě strategického plánu a jeho naplňování.

Zvláštní ocenění a diplom obdržela Městská knihovna Mikulov za projekt „Kniha do vlaku“. Knihovna nabídla ve spolupráci s Českými drahami cestujícím novou službu, která již funguje v některých zdravotnických zařízeních, ve dvou veřejných parcích a v některých institucích v ČR. Služba funguje na principu „vezmi knihu, vrať knihu“. Původně regionální projekt se rozšířil do dalších krajů, v současnosti je do něj zapojeno přes 40 měst. Jeho cílem je podpora čtenářství a vztahu ke knihám a současně podpora kultury cestování.

„Městskou knihovnou roku 2015“ se stala Knihovna města Olomouce. Tuto zvláštní cenu uděluje SKIP – Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Svaz měst a obcí ČR.

Fotografie ze slavnostního vyhlášení výsledků si můžete prohlédnout na tomto místě.