09.08.2024

Samosprávy pomáhají rodinám školních dětí

Začátek školního roku je pro rodiče vždy spojen s poměrně vysokými náklady. Je nutné nakoupit školní pomůcky a další nezbytné vybavení. Na začátku školního roku se také platí různé kroužky nebo sportovní oddíly.

Po prázdninách, také řada maminek zjišťuje, z čeho všeho děti zase vyrostly. Počáteční výdaje, spojené se začátkem školního roku, tak mohou být i 6 či 10 tisíc korun na dítě (nebo i více). Což je značný zásah do rodinného rozpočtu. Zvláště pro rodiny, kde je více dětí, nebo které mají nižší příjmy a rodiče samoživitele.

Přemýšlíte, jaké možnosti případné pomoci mají rodiče ve Vaší obci?

V minulosti, v období Covidu, vyplácel stát před začátkem školního roku, mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Ačkoli se letos nic podobného neplánuje, řada rodičů se na tento příspěvek i v dnešní době ptá, neváhejte proto své občany informovat o skutečnosti, že tento příspěvek byl opravdu pouze jednorázový.

Pravděpodobně nejplošnější (ale ne plošnou!) dávkou je přídavek na dítě. Ten je jednou z dávek státní sociální podpory poskytovaných v závislosti na výši příjmu. Mají na něj nárok rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima, počítají se lidé ve společné domácnosti.  Základní částka přídavku pro děti do šesti let je 830 korun, pro děti od šesti do patnácti let je 970 korun a pro děti od 15 do 26 let je 1080 korun.  Pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů má příjmy ze zaměstnání nebo podnikání přinejmenším ve výši životního minima jednotlivce, je přídavek o 500 korun vyšší než v základní variantě. Pro děti do šesti let tedy přídavek dělá celkem 1330 korun, pro děti od šesti do patnácti let dělá 1470 korun a pro děti od 15 do 26 let dělá 1580 korun. Řada webových stránek obsahuje online kalkulačku, která může rodičům spočítat, zda mají na tuto dávku nárok. 

 

Rodiče dětí, kteří jsou ve finanční tísni, si mohou požádat na Úřadu práce o poskytnutí jednorázových dávek pomoci ve hmotné nouzi. U této sociální dávky, jsou ale poměrně přísné podmínky. Úřad práce, bude zkoumat, na co mají být peníze využity. Nárok na tento příspěvek je jenom u osob ve hmotné nouzi (žádné nebo jen velmi nízké příjmy a další podmínky). Další informace k této dávce mohou rodičům podat právě zaměstnanci lokálních poboček ÚP.

 

Zajisté pozitivní je informace, že i v novém školním roce bude pokračovat iniciativa s názvem „obědy do škol“.  Tuto iniciativu vítají jak obce, tak i školy. Jedná se o program, při kterém pomáhá stát, ale i řada firem a dalších donorů, platit náklady na školní stravování u dětí z rodin, které si nemohou dovolit platit stravné dětí z vlastních zdrojů. Dříve měly nárok na obědy zdarma děti od 3 do 15 let z rodin, které jsou ve hmotné nouzi. V současné době má na tuto podporu nárok více rodin. Ověřte prosím, že jsou do tohoto programu zapojeny i mateřské a základní školy, které zřizujete. Jiná státní podpora není pro rodiny s dětmi, které chodí do školy, aktuálně dostupná.

Rodinám s nízkými příjmy, samoživitelům, ale rovněž prarodičům, kteří se starají o vnoučata apod. ale pomáhá také řada měst. Za to Vám, kteří toho děláte, děkujeme.

Zejména budoucím prvňáčkům poskytuje řada měst příspěvky na školní vybavení, tzv. pastelkovné. Žadatelé o tento příspěvek musí splnit podmínky, které dané obce, zpravidla se jedná o trvalé bydliště v dané obci a nulové dluhy vůči městu, nastaví. Jiná města volí namísto finanční podpory podporu ve formě předem připravených balíčků pro školáky. Za obě tyto varianty pomoci děkujeme. 

Vybraná města v České republice podporují finančně také přípravu stravy pro školou povinné děti s alergiemi a dietními omezeními, a to konkrétně formou neinvestičního příspěvku na dietní stravování pro školy a školská zařízení. Rodinám, které pomoc potřebují, pomáhá také řada neziskových organizací s lokální i celorepublikovou působností. 

 

Budeme velmi rádi, pokud možnosti pomoci nízkopříjmovým rodinám zvážíte i ve Vaší obci.

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR