05.11.2010

Centrum minimálního zajištění – rakouská odpověď krizi

Na pozvání Svazu rakouských měst se naši zástupci zúčastnili jednání Právního výboru rakouského Svazu v Kapfenbergu. V Rakousku řeší podobné problémy jako u nás a vzájemná spolupráce je pro obě strany cenná. Svůj výraz nachází zejména v otázkách evropského práva, které se nejlépe řeší společným stanoviskem obou zemí

 

Na pozvání Svazu rakouských měst se naši zástupci zúčastnili jednání Právního výboru rakouského Svazu v Kapfenbergu. V Rakousku řeší podobné problémy jako u nás a vzájemná spolupráce je pro obě strany cenná. Svůj výraz nachází zejména v otázkách evropského práva, které se nejlépe řeší společným stanoviskem obou zemí. Ale i v dalších oblastech aplikace práva lze čerpat zkušenosti z neokoukaných řešení právních i sociálních problémů. Jak bylo řečeno, jde vždy o poučení oboustranné. 

 

V nedávné minulosti jsme vás informovali o tom, že Svaz navázal užší spolupráci se Svazem rakouských měst. Jejím výrazem se stala nejen návštěva 60. Sněmu měst Rakouska ve Villachu, nýbrž zejména aktivní účast Svazu na pracovních jednáních, které rakouský svaz pro své členy pořádá. Zástupci našeho Svazu jsou tak de facto již stálými hosty v rámci Pracovní skupiny k veřejné službě a Pracovního výboru projednávající právní záležitosti. 

 

Ve štýrském Kapfenbergu se konalo setkání Právního výboru rakouského svazu. Z jednání vyplynulo, že rakouské a české aktuální problémy v legislativě jsou zčásti podobné. Rovněž v Rakousku probíhá hospodářská krize a její dopady mají vliv např. na rušení poštovních úřadů v malých obcích a i v Rakousku bojují s hazardem, s podobně neuspokojivými výsledky jako u nás. Ke zmíněným otázkám se rakouský svaz vyjadřuje za pomoci více méně stejných instrumentů. Obě země řeší rovněž podněty vycházející z evropského práva, zejména právo veřejných zakázek a právo veřejné podpory. Právě v tomto ohledu může být spolupráce mezi českým a rakouským Svazem plodná. Oba svazy jsou součástí organizace CEMR a mohou tak sladit postupy v těchto závažných otázkách. Prostřednictvím CEMR bude náš případný názor předložen dále odpovědným evropským institucím. Na jednání výboru mnohokrát zaznělo, že jsou to právě města a obce, které uskutečňují veřejnou službu. Výkon veřejné služby je jedním ze základních úkolů územní samosprávy. Právě v době krize se ukazuje význam těchto služeb.

 

Finanční a hospodářská krize má souvislost rovněž s tématem, které vzbudilo naši pozornost. Ve spolkové zemi Salcbursko vznikl nový typ poradenství s názvem Bedarfsorientierte Mindestsicherung (Úřad pro minimální zajištění orientované na potřebu klienta). Tento pojem nahradil stávající právní pojem „sociální pomoc“. Změna neruší stávající dávky sociálního systému Rakouska, jak by se někdo mohl domnívat. Změnou názvosloví reaguje Salcbursko na skutečnost, že se v souvislosti s krizí zvýšil počet těch, kteří potřebují sociální pomoc. Pojem „minimální zajištění“ je klienty vnímám daleko pozitivněji a více potřebných se tak rozhodne konzultovat svou situaci, než pokud by konzultace poskytovaly sociální úřady jako v minulosti. Jde tedy více méně o změnu loga či PR, módně řečeno. První zkušenosti daly teoretickým úvahám za pravdu. Mnoho lidí vyhledává úřady minimálního zajištění a neformálně se informuje o tom, co sociální úřady Rakouska mohou nabídnout. Po zjištění těchto informací se vydávají na místě příslušný úřad, který rozhodne o jejich záležitosti. Důležité je, že jim zaměstnanci centra řeknou, na co asi mají nárok, a tak nechodí zbytečně. Výhoda neformálnosti spočívá v tom, že centrum nevydává žádné rozhodnutí, jen radí. Není tak zahlceno zamítnutými žádostmi.

 

Pro všechny ohrožené skupiny je toto poradenství bezplatné, některé však salcburský model zvýhodňuje. Jde zejména o mladistvé, kteří mohou využít služby tohoto centra až 14krát za rok. Zaměstnanci centra neúnavně vysvětlují klientům, jaké možnosti mají a zpravují je rovněž o použití specielních karet sloužících ke zdravotnímu pojištění na elektronické bázi. Klientům centra je vštěpováno, že pracovat se vyplatí, velký důraz je kladen na pobídky ke zvyšování svých pracovních schopností.

 

Nízký počet pracovních míst či ztíženou zaměstnatelnost některých sociálních skupin však daný model výrazně ovlivnit nemůže. Nicméně, po prvních měsících má určité pozitivní dopady. Budeme vás informovat o jeho dalším osudu i o tom, rozšířil-li se ze spolkové země Salcbursko do ostatních.