07.09.2009

Informace o dotazníkovém šetření, v oblasti sociálního vyloučení, které prováděla nezisková organizace Člověk v tísni

Z dotazníkového šetření vyplynulo, že neziskové organizace jsou považovány za klíčového partnera obcí v řešení problémů sociálního vyloučení. Realizátoři projektu NAPSI spolu! mají zájem na tom, aby názory obcí byly zváženy a zapracovány do dokumentu.  

Z dotazníkového šetření vyplynulo, že neziskové organizace jsou považovány za klíčového partnera obcí v řešení problémů sociálního vyloučení. Realizátoři projektu NAPSI spolu! mají zájem na tom, aby názory obcí byly zváženy a zapracovány do dokumentu.  
 
Nedílnou součástí projektu NAPSI spolu! jsou výzkumné a analytické aktivity. Na počátku srpna bylo ukončeno první větší dotazníkové šetření v obcích zaměřené na základní přehled o znevýhodněných skupinách v jednotlivých obcích, přístupech k sociálnímu začleňování, používaných nástrojích a podpoře obcí od jiných subjektů.
Distribuce dotazníku byla bezproblémová díky spolupráci a podpoře Svazu měst a obcí ČR jmenovitě pracovní skupiny pro sociální začleňování, kterou má v gesci starostka města Kostelec nad Orlicí paní Ivana Červinková. Jí i pracovnicím sekretariátu svazu patří velký dík a věřím, že toto byl první z mnoha kroků budoucí spolupráce při realizaci projektu, který má ambici být obcím k užitku.
Byly osloveny všechny tzv. trojkové obce v ČR, to znamená více než 220 obcí. Dotazník nakonec vyplnilo 64 obcí, tzn. návratnost téměř 30%, což je velmi dobrý výsledek a svědčí o zájmu obcí sociálnímu začleňování se opravdu věnovat. Všem obcím, které dotazník vyplnily touto cestou děkuji.
Výsledky dotazníkového šetření jsou dosud velmi čerstvé a nemáme proto k dispozici jejich komentovaný sumář natož analýzu. To bude úkolem nejbližších týdnů. Nicméně již dnes lze reflektovat první dojmy. Převážná většina respondentů uvedla, že na úrovni obce vytvářejí vlastní strategie sociálního začleňování, menší počet potom uvádí, že využívají strategie zpracované na úrovni kraje či státu. Pro neziskový sektor je povzbudivé, že jsou považováni za klíčového partnera obcí v řešení problémů sociálního vyloučení, s určitým odstupem za nimi následují kraje a hned dále stát. Přitom není role neziskových organizací přeceňována v ohledu odpovědnosti, kde jsou uváděny na prvních místech kraje a stát.
Národní akční plán sociálního začleňování považuje 61% respondentů za užitečný (součet odpovědí „spíše ano“ a „určitě ano“) a velmi pozitivní jsou odpovědi 53% respondentů, kteří vyjádřili zájem podílet se na tvorbě tohoto dokumentu na další období 2010-12. Pro nás jako realizátory projektu je velkou výzvou tento zájem zúročit a zajistit, aby názory obcí byly opravdu seriózně zváženy a do dokumentu zapracovány.
Pro naplnění posledně zmíněné ambice budeme pokračovat v komunikaci se všemi obcemi, které zájem deklarovaly a pokusíme se společně formulovat principy, které má další NAPSI obsahovat. Prvním krokem samozřejmě bude podrobná informace o závěrech, které lze z výzkumu učinit.
Závěrem je na místě znovu zdůraznit, že první průzkum ukázal, že je v této zemi mnoho obcí, které se problematice sociálního začleňování seriózně věnují. Důkazem toho je obsažnost získaných dat, která vypovídají o množství a kvalitě aktivit realizovaných v jednotlivých obcích a sama pečlivost vyplnění dotazníku, který nebyl zcela jednoduchý svědčí o zodpovědném přístupu k celé problematice. Tedy ještě jednou díky a těšíme se na další obohacující spolupráci.
 
Karel A. Novák
koordinátor výzkumných aktivit projektu