21.11.2008
Konference na podporu rodinné politiky
20. listopadu 2008 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskutečnila konference s názvem „Obec přátelská rodině!“, jejímž cílem byla možnost diskuse se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a dalších ministerstev nad problematikou plánování na úrovni obcí, financování a čerpání prostředků z fondů EU v oblasti podpory rodiny. Součástí konference byly i prezentace zúčastněných obcí a jejich vzájemné výměny názorů „u kulatého stolu“. Cílem stejnojmenné soutěže je podpora prorodinných aktivit na obecní úrovni, jako je např. výstavba školek, dětských hřišť, bezbariérové úřady, MHD, chodníky či dotace nebo příspěvky rodinám.
20. listopadu 2008 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uskutečnila konference s názvem „Obec přátelská rodině!“, jejímž cílem byla možnost diskuse se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a dalších ministerstev nad problematikou plánování na úrovni obcí, financování a čerpání prostředků z fondů EU v oblasti podpory rodiny. Součástí konference byly i prezentace zúčastněných obcí a jejich vzájemné výměny názorů „u kulatého stolu“. Cílem stejnojmenné soutěže je podpora prorodinných aktivit na obecní úrovni, jako je např. výstavba školek, dětských hřišť, bezbariérové úřady, MHD, chodníky či dotace nebo příspěvky rodinám.
Konference se konala pod patronací předsedy Stálé komise pro rodinu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (PSP ČR), pana Ing. Bc. Tomáše Kvapila. Ten ve svém úvodním projevu vyzdvihl vyvolání zájmu o rodinu jako instituci a tím příznivě ovlivnit klima ve společnosti. „Společnost je dnes orientována na osobní prospěch, nikoliv na soudržnost a rodina není v popředí jejího zájmu,“ uvedl Kvapil a dodal, že i zájem státu by se měl změnit. „Zájem státu je patrný v případě, kdy rodina z nějakého důvodu selže, ale to už bývá většinou pozdě.“ Dále se akce zúčastnilia poslankyně Jiřina Fialová, Lydie Keprová z MPSV, která ve své řeči zdůraznila podporu rodiny na regionální úrovni, Lukáš Tomko ze Stálé komise pro rodinu PSP ČR a rektorka Vysoké školy cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství Doc. Ing. Věra Seifertová, CSc.
Za Svaz měst a obcí se konference zúčastnil předseda Komory obcí a starosta obce Čermná nad Orlicí Josef Bezdíček, který vystoupil s projevem na téma vytváření pro-rodinných podmínek na municipální úrovni. Za klíčové považuje obyvatele obce a vhodné legislativní prostředí: „Za nejdůležitější pro život obce považuji její obyvatele. Chce-li obec existovat, musí mít občany, a ty bude mít pouze v případě, když k nim bude vstřícná a když občané budou chtít v obci zůstat a vychovávat zde své děti. Proto je v zájmu každé obce věnovat svoji pozornost rodinám.“ Zároveň dodal, že obce mohou být vedle státu a krajů v otázkách podpory rodiny silným hráčem, musí však mít nejen dobrou vůli, ale i dostatek financí a vhodné legislativní prostředí, aby své záměry mohly naplňovat.
Soutěž Obec přátelská rodině navazuje na kampaň „Společnost přátelská rodině“, kterou od roku 2004 organizuje Síť mateřských center a která usiluje o usnadnění života a zvýšení společenské prestiže rodiny. Také vyhlašovatelé soutěže, kterými jsou Ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu PSP ČR v partnerství se Sítí mateřských center a Asociací center pro rodinu, chtějí motivovat vznik pro-rodinných opatření jiným způsobem než nařízeními a příkazy shora. Proto každoročně vyhlašují tuto celostátní soutěž, která hodnotí jak stávající formy pro-rodinné podpory, tak i projekty, které právě probíhají nebo jsou teprve ve fázi přípravy.
"Vyhlášená soutěž umožňuje prohloubit dlouholetou kampaň Sítě mateřských center Společnost přátelská rodině. Dochází tak k propojení zájmů rodin s dětmi s pochopením ministerstva. Máme naději, že se rozšíří do všech oblastí života společnosti a povede ke konkrétním krokům, které usnadní život rodinám," vítá vyhlášení soutěže Rut Kolínská, prezidentka Sítě mateřských center.
Obce soutěží v pěti kategoriích dle počtu obyvatel, v jejichž rámci jsou hodnoceny na základě předem určených hodnotících kritérií. V každé kategorii je zvolen vítěz, který je oceněn prestižním titulem Obec přátelská rodině a finanční odměnou v podobě nároku na neinvestiční dotaci využitelnou při realizaci pro-rodinných aktivit pořádaných obcí.
velikostní kategorie |
vítězné obce a města |
nárok na neinvestiční dotaci do výše |
I. (do 500 obyvatel) |
Dub u Prachatic |
500 000,- Kč |
II. (501 - 3 000 obyvatel) |
Darkovice |
900 000,- Kč |
III. (3 001 - 10 000 obyvatel) |
Dobříš |
1 100 000,- Kč |
IV. (10 001 - 50 000 obyvatel) |
Jablonec nad Nisou |
1 500 000,- Kč |
V. (50 001 a více obyvatel) |
Brno |
2 000 000,- Kč |
Městys Dub u Prachatic zaujal komisi především způsobem, jakým vychází vstříc mladým rodinám – za poslední roky nabídl mnoho možností pro řešení bytové otázky rodin s malými dětmi, například vytvořením několika nových bytových jednotek v rekonstruovaných objektech. Tradicí je i finanční podpora rodičů nových občánků, prvňáčků i dětí odcházejících na druhý stupeň ZŠ. Nejmenší nemusí dojíždět do školy a školky – v Dubu se nachází malotřídní ZŠ, ve které jsou integrovány i děti s mentálním a kombinovaným postižením.
Dub je i sídlem Centra STROOM Dub, o.p.s. a občanského sdružení DUPY DUB. Prvně jmenované provozuje denní a týdenní centrum pro osoby se zdravotním či sociálním handicapem, zajišťuje pomoc a podporu osobám v nepříznivé zdravotní situaci, motivuje je a napomáhá se začleněním do společnosti a na trh práce. Centrum dále provozuje chráněné dílny a poskytuje vzdělávací aktivity a realizaci pracovních rehabilitací. Sdružení DUPY DUB provozuje mateřské centrum – pořádá kurzy pro děti a rodiče, provozuje místní pěvecký sbor, celoročně pořádá různé akce, realizuje rekvalifikační kurzy pro rodiče na rodičovské dovolené. Součástí aktivit je i hlídání dětí.
Darkovice mají vytváření příznivého klimatu pro rodiny s malými dětmi přímo jako jednu z největších priorit ve svém strategickém rozvoji. A opravdu se jim to daří – získaly grant na vybudování komunitního centra, ve kterém maminky s dětmi zřídily mateřské centrum a kde se pravidelně scházejí a vytvářejí různé aktivity. Obec se pyšní již zmíněným Komunitním a mateřským centrem, Klubem seniorů, dětským hřištěm, kulturním domem, posilovnou, sportovně-rekreačním areálem, přírodním koupalištěm, základní a mateřskou školou, stavebními místy prioritně určenými pro mladé rodiny s dětmi.
Dobříš hodnotící tým provedla dětským hřištěm a sportovištěm, Mateřskou školkou na Větrníku, Pastoračním centrem sv. Tomáše, kde byla připravena prezentace a materiály týkající se pro-rodinných aktivit a pořádaných akcí. Součástí bylo i shlédnutí videonahrávky ze Dne dětí, benefiční akce Afrika na Dobříši aj. Diskutovalo se o projektu Celé Česko čte dětem, o cyklu setkávání s veřejností Pojďme tvořit společně a o možnostech cyklodopravy ve městě. Pro celý region má velký význam proces komunitního plánování sociálních služeb, který nastartoval úzkou spolupráci mnoha subjektů nejen v Dobříši. Stal se tak základem efektivně fungující sítě.
V Jablonci nad Nisou navštívil hodnotitelský tým mateřské centrum, spolkový dům, skatepark, dětská hřiště, sportoviště a pracoviště mateřské školy v Jablonci nad Nisou – Kokoníně, včetně nových prostor oddělení pro předškoláky v základní škole. V areálu letního kina se hodnotitelé seznámili s projektem „Dětský svět“. Zástupci města přiblížili i dokument Komunitního plánování sociálních služeb.
Soutěž je výborným prostředkem k získání tzv. „best practises“, dobrých zkušeností, mít možnost srovnat jak to chodí v jiných obcích a poučit se z jejich cesty na poli pro-rodinné politiky.
Martin Krška, DiS., Oddělení vnějších vztahů Kanceláře Svazu
Mgr. Jan Potměšil, Oddělení legislativně právní Kanceláře Svazu