10.05.2016
Možnosti podpory obcí z Operačního programu Zaměstnanost na posilování rovných příležitostí žen a mužů
Nový operační program Evropského sociálního fondu v gesci ministerstva práce a sociálních věcí podporuje mimo jiné rovnost žen a mužů ve všech oblastech, a to i pokud jde o přístup k zaměstnání a kariérní postup, sladění pracovního a soukromého života a podpora stejné odměny za stejnou práci. Na toto téma je vyčleněno téměř 9 miliard Kč, o které se žadatelé budou moci průběžně ucházet do roku 2019.
Cílem Operačního programu Zaměstnanost je v tomto směru zejména zvýšení dostupnosti služeb péče o děti a zvýšení míry zaměstnanosti žen v ČR na 65 %, což je cíl vytčený v Národním programu reforem. Pro dosažení těchto cílů jsou podporována různá opatření na slaďování pracovního, soukromého a rodinného života a znovu začlenění žen (zejména s malými dětmi či pečující o závislé osoby) na trh práce. Důraz je kladen zejména na oblast komplexního zlepšování postavení především žen, které jsou v současné době na trhu práce v mnoha oblastech znevýhodněny. Kraje a obce jsou při realizaci takovýchto opatření pro ministerstvo práce a sociálních věcí významným partnerem. V letošním roce je jim otevřeno hned několik možností, jak získat dotaci na podporu rovných příležitostí žen a mužů.
Jednou z takových možností je pilotní ověření péče o nejmenší děti v tzv. mikrojeslích, které jsou vždy zřizovány obcí nebo ve spolupráci s obcí. Mikrojesle jsou koncipovány jako veřejná služba péče o děti, nabídnou pravidelnou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let, v malém kolektivu dětí (kapacita mikrojeslí je vždy čtyři děti), zajištěnou profesionálními pečujícími osobami. V mikrojeslích se poskytuje individuální výchovná péče o svěřené dítě zaměřená na rozvoj schopností a návyků s ohledem na věk dítěte. Dále se zajišťuje bezpečnost a zdraví dítěte, jeho pobyt na čerstvém vzduchu, spánek v odpovídajícím hygienickém prostředí a osobní hygiena dítěte, včetně případného poskytování první pomoci. Tato péče o dítě je doplňkem péče rodinné, není její náhradou a musí odpovídat věkovým a individuálním zvláštnostem dítěte. Hygienické normy a požadavky na provozovnu odpovídají nárokům z hlediska charakteru činnosti, tj. péče o dítě v malém kolektivu. Požadavky vycházejí z platných právních předpisů v oblasti stavebních, požárních úprav, úprav ochrany veřejného zdraví apod. Situování těchto prostorů musí umožňovat pobyt a hry dětí venku a musí být uzpůsobeny tak, aby se dalo co nejvíce předcházet úrazům a poraněním nebo újmám na zdraví. V jednom časovém okamžiku může být v mikrojeslích pečováno nejvýše o 4 děti ve věku od 6 měsíců do 4 let (do tohoto počtu dětí se započítává i vlastní dítě/děti pečovatele/ky evidované v mikrojeslích, přičemž platí, že v jedněch mikrojeslích může být zapsáno v jeden okamžik pouze tolik vlastních dětí pečovatelky, které tvoří maximálně polovinu zapsaných dětí). Výzva také stanovuje odborné kvalifikační požadavky na osoby, které v mikrojeslích o děti pečují. V rámci projektové žádosti lze žádat o podporu na vybudování mikrojeslí, provozování mikrojeslí, vzdělávání pečující osoby v mikrojeslích a na spolupráci na pilotním ověření služby mikrojeslí s MPSV v projektu „Podpora implementace služby péče o děti od šesti měsíců do čtyř let v tzv. mikrojeslích a pilotní ověření služby“. Délka realizace projektu je maximálně 36 měsíců, s tím že maximálně 6 měsíců lze vyčlenit na vybudování a maximálně 30 měsíců na provoz. Lze žádat o částku 500 tis. – 2. mil. Kč na projekt. Projektové žádosti jsou přijímány do 6. června 2016. Bližší informace jsou uvedeny na webových stránkách Evropského sociálního fondu v ČR www.esfcr.cz v rubrice výzvy (výzvy č. 126
a 127).
Na strategické úrovni se mohou obce do Operačního programu Zaměstnanost zapojit jako nositelé Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020. Autorem strategie je Úřad vlády ČR. Strategie je prvním rámcovým vládním dokumentem pro uplatňování politiky rovnosti žen a mužů v České republice, který definuje základní priority a cíle až do roku 2020. Výzva k předkládání projektů s názvem „Implementace Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020“ umožňuje orgánům veřejné správy přijímat opatření vyplývající z této strategie. Tato opatření mohou být směrována jak na věcnou agendu, kterou má obec v gesci, tak na její vlastní fungování z hlediska personálního a organizačního. Výzva přináší pro veřejnou správu jedinečnou možnost finančně a institucionálně zajistit agendu rovnosti žen a mužů v rámci úřadu a plnit tak snáze úkoly, které ze strategie vyplývají. V rámci projektů podpořených touto výzvou je možné realizovat systematické uplatňování genderového mainstreamingu a systémové zavedení nástrojů na vyrovnání zastoupení žen ve vedoucích a rozhodovacích pozicích. Možné je podpořit například i analýzu a přípravu dotačních programů ve smyslu, co by mohla obec podporovat v rovnosti žen a mužů, vzdělávání vlastních zaměstnanců v rovnosti žen a mužů a genderovém mainstreamingu, či osvětové kampaně týkající se situace žen a mužů a genderových rozdílů v konkrétních obcích. Ve prospěch svých zaměstnanců mohou obce žádat o dotaci na podporu rovných příležitostí a nástrojů ke slaďování pracovního a soukromého života uvnitř úřadu. Podporu však nelze žádat na vybudování dětských skupin a obdobných zařízení, protože ty jsou podporovány v rámci samostatné výzvy. Projektové žádosti je možné překládat průběžně do konce roku 2016. Projekty mohou trvat maximálně 3 roky a míra podpory z Operačního programu Zaměstnanost je 1 –10 mil. Kč. Obec může být přímo nositelem projektu, případně jeho partnerem ve spolupráci s neziskovou organizací či vysokou školou, která disponuje potřebnými znalostmi a zkušenostmi jak v samotném tématu rovnosti žen a mužů, tak v administraci evropských projektů. Podmínkou u projektů realizovaných nestátní neziskovou organizací, nebo vysokou školou zároveň je, aby se partnerská instituce veřejné správy zavázala ve svých interních dokumentech implementovat výstupy projektu, a aby po dobu trvání projektu promítla tuto činnost do pracovní náplně alespoň jednoho svého zaměstnance. Bližší informace jsou uvedeny na webových stránkách Evropského sociálního fondu v ČR www.esfcr.cz v rubrice výzvy (výzvy č. 27 a 28).
PhDr. Adéla Šeredová Purschová, Ministerstvo práce a sociálních věcí
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z Fondu bilaterální spolupráce programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.