01.07.2010
Naše signatářské obce
Česká republika má již tři obce a jednu městskou část, které podepsaly Evropskou chartu pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích. Co je k podpisu této Charty vedlo a jak vnímají toto rozhodnutí občané dvou z nich?
Jako první obec se k dodržování principů Evropské charty pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích zavázala obec Staňkovice na Litoměřicku. Krátce poté svůj podpis k Chartě přistoupila i obec Milotice, Hodonínsko. Na počátku roku 2011 rozhodlo o připojení se k Chartě také zastupitelstvo obce Záluží, opět na Litoměřicku. Shodou okolností jde ve všech případech o menší obce, v jejichž čele stojí již delší dobu ženy - starostky. Na jaře tohoto roku pak přistoupení k Chartě schválilo také zastupitelstvo Městské části Praha 18 - Letňany.
Rozhovor se starostkou obce Staňkovice, první signatářskou obcí Evropské charty pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích, paní Naděždou Černíkovou
1) Co Vás vedlo k rozhodnutí podepsat Evropskou chartu pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích?
K rozhodnutí podepsat Chartu nás vedl pud sebezáchovy. Jsme nejmenší obcí Ústeckého kraje a jsem v pořadí již 4. starostkou obce, přičemž obec má již 18 let samostatnost. Po přečtení Charty si zastupitelstvo obce uvědomilo, že bez rovnováhy, ke které je Charta návodem, nepřežijeme jako samostatná obec.
2) Jak jste se dozvěděla o existenci této Charty?
Poprvé jsem se o existenci Charty dozvěděla z informace občanského sdružení Fórum 50%, které obesílalo obce se starostkou v čele zastupitelstva obce.
3) Jak vnímají tento krok občané ve Vaší obci?
Občané i chalupáři již výsledky vidí. V obci funguje rovnováha v přidělování volných pracovních míst – dříve bylo stereotypem, že volná místa získávali jen muži, rovnováha v zajišťování dopravní obslužnosti (zrušením základních spojů by byla diskriminována velká část obyvatelstva, zejména ženy a senioři). Po nabídce pronájmu nebytových prostor mužům, nabídla obec tentokrát pronájem ženě. Obec se zaměřila na ekologii, získala titul Zelená obec, druhé místo v Separaci odpadu v kategorii obec Ústeckého kraje.
4) Jak si představujete konkrétní opatření zaváděná v souvislosti s přijetím principů rovnosti žen a mužů?
První akční plán by se dal stručně vyjádřit „3 x I“ – informovat-integrovat-implementovat. V oblasti informování jsme cítili velkou mezeru, nemůžeme totiž zastoupit důležitého partnera pro obce, kterým je Svaz měst a obcí ČR, který nejlépe může Chartu popularizovat a vydaná Příručka pro obce ne velmi dobrým vodítkem pro každého.
Po podpisu Charty musí signatář přijmout akční plán sestavený dle relevantních podmínek obce. Naše obec se zúčastnila pilotního projektu, spolu s dalšími sedmi obcemi, na výzkumu genderově vyváženého rozpočtu, a jako jediná obec jsme rozpočet měli vyvážený. Není složité rozdělit větší prostředky spravedlivě, ale naše příjmy jsou menší než malé, a rozdělit je spravedlivě je velmi těžké. Před následujícími volbami budeme mapovat potřeby obyvatel a postavíme plán práce a konkrétní akční plán signatáře Charty.
Často jsem slyšela otázku: “K čemu Vám to bude, když jste tak malá obec?“ Musela jsem vždy odpovídat, že právě proto, že jsme malá obec, nemůžeme si dovolit nedržet rovnováhu. Každý organizmus se přeci také skládá z malých buněk.
Rozhovor se starostkou obce Milotice, druhou signatářskou obcí Charty na území ČR, Mgr. Alenou Presovou
1) Co Vás vedlo k rozhodnutí podepsat Evropskou chartu pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích?
Funkci starostky vykonávám od roku 1998, v roce 2004 se mi dostala do ruky informativní metodika Rozpočtování z hlediska rovnosti žen a mužů vydaná MPSV. Při jejím čtení jsem si uvědomila, jak často nevědomky používáme genderové stereotypy a neúmyslně opomíjíme vytváření rovných příležitostí. Začala jsem se proto o problematiku rovnosti žen a mužů více zajímat. V roce 2008 získal Obecní úřad Milotice 1. místo v soutěži Úřad roku – „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem, v kategorii Obce I. typu.
2) Jak jste se dozvěděla o existenci této Charty?
Z informativního e-mailu občanského sdružení Fórum 50 %.
3) Jak vnímají tento krok občané ve Vaší obci?
Občas se mě ptají, co to pro obec znamená. Jsme však teprve na začátku dlouhé cesty. Naše obec byla partnerem pilotního projektu „Rovné příležitosti v Jihomoravském kraji“, jehož cílem bylo vytvořit metodiku pro zavádění rovných příležitostí v obcích, v projektu mělo vzniknout pracovní místo v našem komunitním centru na zámku a současně by byl vytvořen akční plán rovnosti pro naši obec. A právě při vytváření plánu by docházelo k zapojení veřejnosti a hlavně k tomu, že by sami občané měli příležitost lépe porozumět otázkám rovnosti žen a mužů. Bohužel projekt nebyl vybrán k podpoře.
4) Jak si představujete konkrétní opatření zaváděná v souvislosti s přijetím principů rovnosti žen a mužů?
Na podzim plánujeme setkání s veřejností, kde chceme Chartu více představit a vytvoření pracovní skupiny, která se bude zabývat tvorbou akčního plánu pro naši obec. Vzhledem k tomu, že v našem komunitním centru realizujeme již několik let vzdělávací aktivity, předpokládám, že jedním z cílů akčního plánu bude vzdělávání a osvěta v oblasti rovnosti žen a mužů.