23.06.2005

Odborníci chtějí jednodušší podmínky pro dotace na Romy

Výběrová řízení na granty týkající se zapojení romské komunity do majoritní společnosti by měla být jednodušší, měla by být vypisována dříve a obce bez prostředků by je již neměla spolufinancovat. Shodli se na tom členové Výboru pro spolupráci se samosprávami Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity.

Výběrová řízení na granty týkající se zapojení romské komunity do majoritní společnosti by měla být jednodušší, měla by být vypisována dříve a obce bez prostředků by je již neměla spolufinancovat. Shodli se na tom členové Výboru pro spolupráci se samosprávami Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity.

Dne 17. června 2005 se za účasti zástupce Legislativního oddělení Svazu měst a obcí ČR sešel Výbor pro spolupráci se samosprávami zřízeného Radou vlády ČR pro záležitosti romské komunity.

Rozhodl mimo jiné o poskytnutí dotace obcím v rámci 2. kola dotačního programu Podpora terénní sociální práce na základě doporučení výběrové komise programu. Obvykle je vypisováno jen jedno kolo, ale z důvodů malého zájmu obcí bylo třeba otevřít druhé kolo. Účelem dotačního programu je zřídit v obcích s romskou komunitou alespoň jednoho terénního sociálního pracovníka, jenž by byl prostředníkem mezi obcí a romskými občany. Tím by byly odstraněny jisté komunikační nedostatky a zároveň se jedná o jeden z možných přístupů, jak Romům ulehčit zařazení do společnosti.

V minulých letech bylo ze státního rozpočtu poskytnuto na tento dotační program okolo deseti miliónů, které byly vždy rozděleny mezi žadatelské obce (obvykle jich je okolo 40) a ještě se na některé nedostalo. Letos bylo vyhověno požadavku o navýšení prostředků na celkovou výši okolo 13 miliónů, ale bohužel v prvním kole bylo rozděleno mezi čtyři desítky obcí jen 7,5 miliónů Kč. To bylo hlavním důvodem pro vypsání druhého kola, do kterého se přihlásilo 21 obcí a výběrová komise doporučila k poskytnutí dotace 19 obcí. Konečné rozhodnutí o poskytnutí dotace je na Radě vlády ČR pro záležitosti romské komunity, která rozhodne na svém příštím zasedání. Ve druhém kole by měly být poskytnuty dotace ve výši 3,2 miliónů. Pokud tedy sečteme výši dotací poskytnutých v prvním a druhém kole Programu, dostaneme sumu 10,7 miliónů, logicky z toho vyplývá smutná skutečnost, že asi dva milióny z celkové sumy 13 miliónů finančních prostředků vyžádané ze státního rozpočtu na tento Program budou muset být vráceny. Je paradoxní, že letos byla  částka pro předchozí velký zájem obcí v minulých letech na žádost Výboru pro spolupráci se samosprávami navýšena a přesto nebude vyčerpána - kvůli malému zájmu obcí. Členové výboru nevědí, co je příčinou tohoto stavu.

Výbor doporučil Radě vlády ČR pro záležitosti romské komunity, aby vyhlásila dotační program na příští rok dříve, a to nejlépe již v září tohoto roku a ode dne vyhlášení stanovila lhůtu 60 dnů pro přijímání přihlášek. Rada tento návrh posoudí na svém příštím zasedání.

Byla navržena i další změna, a to aby odpadla nutnost přijetí usnesení zastupitelstva obce o podání přihlášky a o finanční spoluúčasti obce. Ta je nyní povinná ve výši 25 % z celkové výše nákladů na zřízení jednoho místa terénního sociálního pracovníka, i když je možná výjimka, pokud obec prokáže, že si nemůže dovolit spoluúčast financovat - např. malé obce. V budoucnu by to mělo být podle dispozic obce rozhodnuto o přihlášce do programu buďto usnesením rady obce nebo zastupitelstva obce, případně by se jednalo položku zakomponovanou do usnesení zastupitelstva o rozpočtu obce. Rozhodující slovo bude mít opět Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity. Ředitel její kanceláře Czeslaw Walek ve schválení návrhů nevidí velkou obtíž, protože Rada se již podobnými návrhy také zabývala.

Třetím bodem bylo projednávání koncepce romské integrace a její implementace na místní úrovni. Na počátku května tohoto roku vláda ČR schválila již čtvrtou revidovanou Koncepci romské integrace. Tento dokument je základním kamenem pro začleňování romských spoluobčanů do současné české společnosti. Podle vyjádření Výboru je její naplňování podmíněno přijímáním jednotlivých integračních koncepcí na místní úrovni, tedy v obcích a dále v krajích. Bez této provázanosti nemá celostátní Koncepce oporu a opodstatnění pro její naplňování.

Dále byli členové výboru upozorněni na vyhlášení Desetiletí romské integrace ve střední Evropě. Hlavním účelem akce je snaha o zviditelnění romské komunity na mezinárodním poli a o vyjádření podpory pro její začleňování společnosti nenásilnou formou. Jedná se o vyjádření společného úsilí několika státu střední a východní Evropy o odstranění diskriminace a překonání nepřípustné propasti mezi Romy a zbytkem společnosti.

Jaroslav Lenert