19.04.2016
Přihlašte kandidáta na Seniora roku!
Již počtvrté projekt Senzační senioři (SenSen) Nadace Charty 77 hledá seniory, kteří i přes vyšší věk neztrácejí zájem o dění kolem sebe a k aktivnímu životu motivují i okolí. Nominovat na Cenu Senior roku 2015 lze od 1. dubna do 31. července 2016.
Již počtvrté projekt Senzační senioři (SenSen) Nadace Charty 77 hledá seniory, kteří i přes vyšší věk neztrácejí zájem o dění kolem sebe a k aktivnímu životu motivují i okolí. Nominovat na Cenu Senior roku 2015 lze od 1. dubna do 31. července 2016 ve dvou kategoriích – „Senior/ka roku“ a „Nejlepší klub“. Patronkou Ceny je tradičně herečka Simona Stašová.
Cenu Senior roku uděluje Nadace Charty 77/Konto Bariéry v rámci svého projektu Senzační senioři (SenSen) od roku 2013. Jejím cílem je podpora seniorů jako významné části společnosti, zdůraznění jejich výjimečných výkonů, počinů a práce. Ocenění inspiruje seniory v jejich vlastních aktivitách životě, posiluje jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů.
„Jsem ráda, že si naše ocenění i celý seniorský projekt vybudovaly tradici i zvuk u široké veřejnosti. Každý rok, když čtu přihlášky, mě fascinuje, kolik chytrých, aktivních, obětavých a inspirativních lidí ve vyšším věku kolem sebe máme,“ říká Božena Jirků, výkonná ředitelka Nadace Charty 77 (SenSen, Konto Bariéry).
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání Ceny Senior roku 2016 v obou kategoriích se uskuteční na Mezinárodní den seniorů - 1. října 2016 – v Pražské křižovatce.
Projekt SenSen vznikl v Nadaci Charty 77 na jaře 2012 jako odpověď na demografický vývoj v České republice. Přibývá seniorů, ale také pochybných a nadřazených hlasů nad nimi. Navzdory tomu, že dnešní šedesátníci či osmdesátníci zdaleka nejsou jen nemocní, nerudní, nesnášenliví. Naopak, mnoho z nich je obdivuhodně vitálních, aktivních a schopných rozdávat moudrost i práci pro ostatní. K programu Senzačních seniorů se jich dosud přihlásilo na 14 tisíc ve zhruba 90 klubech. Společně se účastní vzdělávacích, kulturních i sportovních akcí, které zároveň organizují pro druhé, a zapojují se i do celorepublikových projektů – Národní kronika, Aktivní život, Druhý život dětské knihy.
O udělení ocenění rozhodne nezávislá porota.