01.07.2010

Příklady konkrétních opatření ze zahraničí s pozitivními dopady

V zahraničí se v některých městech při realizaci akčních plánů rovnosti podařilo prosadit zajímavá opatření. Podívejte se na vybraná z nich a nechte se inspirovat ! I ve vašem městě se můžete posunout blíže k rovnosti žen a mužů.

 

Německo

Ve městě Heidelberg, které je jedním z devatenácti německých signatářských měst, se při realizaci akčního plánu podařilo prosadit některá zajímavá opatření. Z průzkumů vyplynulo např. zjištění, že menší chlapci ve srovnání s dívkami mají podstatné méně rádi čtení a knihy obecně. Proto byli určeni z řad malých chlapců tzv. „ambasadoři“, kteří působí ve školách a veřejných knihovnách, a podněcují ostatní chlapce k většímu zájmu o knihy a čtení.

 

Švédsko

Ve švédském městě Kalmar bylo prostřednictvím průzkumů např. zjištěno, že ženy nevyužívají městskou hromadnou dopravu, když se vracejí v noci domů, a raději využívají taxi služby. Některé z nich mají zastávky MHD daleko od domova, musí jít delší vzdálenost pěšky a bojí se. Proto byla zavedena možnost pro ženy využívající v nočních hodinách MHD, aby zkontaktovaly řidiče a domluvily s ním možnost výstupu i mimo standardní síť zastávek.

 

Velmi zajímavou skutečností také jsou i výsledky výzkumu profesorky Karin Schenk-Gustafsson, kardioložky, která je jednak členkou zastupitelstva ve švédském hlavním městě Stockholmu, ale také je ředitelkou Centra genderové medicíny. Ze svých studií zjistila, že v medicíně je obecnou normou pro určení dávkování léků pacientům mužské tělo. Což v praxi znamená, že drobná žena o váze 50 kg dostane předepsáno stejné množství léků jako muž o váze 80 kg. Jde o nepoměr, který může mít za následek třeba i větší množství nežádoucích účinků u žen při užívání stejného množství léků.

 

Norsko

V Norsku je již delší dobu obecně podporována větší flexibilita v zaměstnání – některé zaměstnankyně či zaměstnanci mají právo pracovat několik dní v měsíci z domova. Tato flexibilita pak podporuje rovnost hned v několika aspektech. Vyplývá z ní lepší rovnováha pracovního života, kdy mohou lépe rodiče skloubit život rodinný i pracovní Výrazně pomáhá např. i rodičům samoživitelům.

 

Zajímavým příkladem prosazování rovnost mezi ženami a muži je i projekt, který probíhal v Norsku dokonce na národní úrovni. To zavedlo Národní akční plán pro nábor mužů do mateřských škol, a udržení těch, kteří tam již pracují. Cílem do roku 2010 mělo být dosažení minimálně 20% mužů zaměstnaných v mateřských školách.

 

Ve kterých oblastech je tedy možné činit kroky

Jak je vidět z předchozích pozitivních zahraničních zkušeností, je mnoho oblastí, které mají obce ve své působnosti, a ve kterých je možné činit kroky směřující k větší rovnosti žen a mužů, či případně k odstranění diskriminace na základě pohlaví.

  • Hromadná doprava
  • Školství
  • Zaměstnávání
  • Sociální služby
  • Zdravotnictví
  • Bydlení