16.06.2010

Příručka k provádění Evropské charty pro rovnost žen a mužů

Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích je dokumentem adresovaným místním a regionálním samosprávám v Evropě, které jsou vyzývány k jejímu podpisu a veřejnému přijetí principů rovnosti žen a mužů, a v neposlední řadě také využití svých pravomocí k dosažení větší rovnosti svých občanů. Pro praktické využití je nyní k dispozici především pro signatářské obce Příručka pro její provádění.

Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích je dokumentem adresovaným místním a regionálním samosprávám v Evropě, které jsou vyzývány k jejímu podpisu a veřejnému přijetí principů rovnosti žen a mužů, a v neposlední řadě také využití svých pravomocí k dosažení větší rovnosti svých občanů. Pro praktické využití této Charty je nyní k dispozici především pro signatářské obce Příručka pro její provádění.

Charta formuluje základní práva a principy, ke kterým se mohou obce na formální rovině přihlásit, a shrnuje základní pilíře aktivit směřujících k zavedení rovnosti žen a mužů ve městech a obcích. Nabízí ale i metody, kterými tato práva mohou být zajištěna a stanovuje konkrétní kroky, které je třeba ve městech provést, aby k naplnění těchto principů došlo. Tyto principy se týkají se nejen politického zastoupení účasti v politickém a veřejném životě, ale i zadávání veřejných zakázek, plánování a udržitelného rozvoje, regulační úlohy místních samospráv a dalších oblastí veřejného života.
 
Od doby vzniku Charty se k ní přihlásilo více než 900 evropských měst. Podpis k Chartě připojila dlouhá řada významných evropských měst, jako je např. Vídeň, Helsinky, Paříž, Atény, Stockholm, či Barcelona. Česká republika má zatím pouze dvě signatářské obce, první obcí v České republice byly Staňkovice, malá obec na Litoměřicku, a v nedávné době se k Chartě připojila i obec Milotice z Hodonínska.
 
Jedním z konkrétních kroků, vedoucích k prosazování principů daných Chartou je i tvorba tzv. Akčního plánu rovnosti. Každý signatář Charty by měl v přiměřené lhůtě Akční plán vypracovat a také se aktivně zasazovat o jeho plnění. Tento Akční plán má stanovit signatářovy cíle a priority v oblasti rovnosti, opatření, která hodlá přijmout a také termíny, ve kterých tak hodlá učinit. Rada evropských měst a regionů (CEMR) vydala k těmto akčním plánům metodiku, která by měla signatářským obcím a městům pomoci vypracovat správný Akční plán odpovídající jejich konkrétním možnostem.
 
Svaz v poslední době pracoval na překladu této metodiky, neboť považuje za důležité, aby takový dokument byl k pro signatářské obce k dispozici v českém jazyce. Výsledkem je tedy oficiální text „Příručky pro provádění Evropské charty pro rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích“, který je k dispozici ke stažení níže.