24.10.2011

Seminář o veřejné podpoře

Dne 24. října se uskutečnil seminář „k aktuálním otázkám v oblasti veřejné podpory 2011“. Svaz zde zastupovala členka Předsednictva Mgr. Jana Vildumetzová a mezi hosty nechyběl Mgr. Pavel Vondrys, místopředseda Komory měst.

 Dne 24. října se uskutečnil seminář „k aktuálním otázkám v oblasti veřejné podpory 2011“. Svaz zde zastupovala členka Předsednictva Mgr. Jana Vildumetzová a mezi hosty nechyběl Mgr. Pavel Vondrys, místopředseda Komory měst.

Veřejná podpora je velmi složitou a širokou oblastí, ve které se vedle evropských a národních právních norem často setkáme rovněž s rozsudky Evropského soudního dvora, které oblast veřejné podpory takříkajíc „dotvářejí“. I proto je problematika veřejné podpory pro mnoho subjektů velmi složitá až nepřehledná, obce nevyjímaje. Obce mají na rozdíl od jiných subjektů v oblasti veřejné podpory dvojí úlohu. Jsou poskytovatelem veřejných prostředků na straně jedné a na straně druhé jsou jejich příjemci, např. ve formě krajské, státní či evropské dotace. V každém případě musí vždy dodržovat pravidla veřejné podpory.

Složitost celé agendy veřejné podpory vedla Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvo pro místní rozvoj, aby ve spolupráci se Svazem uspořádaly předmětný seminář. Jeho cíl byl jasný:  pokusit se problematiku veřejné podpory o něco zpřehlednit, což již v úvodu řekl místopředseda ÚOHS Mgr. Hynek Brom. Přednášející vysvětlovali za pomoci profesionálně vytvořených prezentací nejzákladnější pojmy veřejné podpory jako jsou „služby obecného zájmu“ či „podpora de minimis“.

Seminář se konal zejména pro zástupce územní samosprávy, kterých přišlo na osm desítek. Na tvářích některých z nich bylo vidět určité „zděšení“, jak složitá pravidla veřejné podpory ve skutečnosti jsou. Od 1. května 2004 jsou pro Českou republiku účinné všechny předpisy EU, rovněž i ty, které se týkají veřejné podpory.  Přesto se většina starostů v sále s danou problematikou setkala za tu dobu pouze okrajově či vůbec. Na druhé straně byly v rámci diskuse kladeny velmi konkrétní a poměrně složité otázky, což prokazovalo, že v sále nebyli jen začátečníci, nýbrž i zkušení praktici. Odpovědět na většinu vznesených otázek by bylo tak složité, že tazatelé byli po většině odkázáni na dvoustranné jednání. Řada těchto jednání probíhala i během polední pauzy.  

Druhým blokem semináře bylo tzv. finanční inženýrství. V rámci tohoto bloku referoval ing. Pavel Novák z Ministerstva pro místní rozvoj o finančním nástroji Jessica. Oproti dotacím se jedná o nástroj, který města a obce musí v určité době vrátit zpátky do fondu, který pro tento účel vytvořily. Nástrojem Jessica tak mohou být financovány jen projekty, které mají šanci být ziskové. Česká republika finanční nástroje z řady důvodů mnoho nevyužívá, jednou z výjimek je region Moravskoslezsko, který tento finanční nástroj využívá. 

Závěrem semináře bylo ujištění stran pořadatelů i Svazu, že se nevidíme naposledy. Oblast veřejné podpory je pro města a obce tak důležitá, že by se podobné semináře měly konat nejméně jednou za rok ve všech krajích.  Svaz bude tuto myšlenku prosazovat a budeme Vás tak moci brzy pozvat na pokračování dnešního semináře.