18.04.2011

Setkání měst a obcí v Novém Bydžově

V Novém Bydžově se přítomní zástupci měst a obcí shodli na potřebě legislativních změn, které se týkaly procesů sociální integrace. V Novém Bydžově se dne 14. února 2011 konalo setkání zástupců měst a obcí, které na svých územích řeší záležitosti sociálně vyloučených občanů. Cílem setkání bylo navázání

V Novém Bydžově se přítomní zástupci měst a obcí shodli na potřebě legislativních změn, které se týkaly procesů sociální integrace.
V Novém Bydžově se dne 14. února 2011 konalo setkání zástupců měst a obcí, které na svých územích řeší záležitosti sociálně vyloučených občanů. Cílem setkání bylo navázání aktivnější spolupráce v otázce řešení sociální inkluze. V průběhu jednání přítomní zástupci měst a obcí podepsali společné prohlášení, které obsahovalo návrh legislativních změn v oblasti sociálního začleňování např. zvýšení vymahatelnosti dluhů, prolomení mlčenlivosti pro orgány sociální péče za účelem následného získání informací pro účely vymožení povinnosti v daňovém řízení.

Představitelé Nového Bydžova seznámili přítomné s problémy sociální integrace se kterými se potýkají na území města. Uvedli, že nesnáze jim způsobuje zejména romská komunita, která na teritoriu města žije. Mezi problémy, které musí město ve větší míře řešit náleží např. vzrůstající počet osob nehlášených k pobytu, vysoká zadluženost domácností, vysoká kriminalita, gamblerství.

Potíž vidí mimo jiné i v současné legislativě, která neumožňuje, aby dávky státní sociální podpory byly odejmuty ani při prokázaném zneužití.Prokazování zneužití těchto dávek je velmi složité, je-li jediným příjmem dávka v hmotné nouzi. V oblasti zaměstnanosti nemohou uplatnit ani motivační nástroj města, který řeší vedlejší pracovní poměr a je založený na bodovém hodnocení pracovníka, protože se tím vystavují riziku porušení zákona.

Mgr. Ing. Ivana Řápková, poslankyně Parlamentu České republiky představila opatření záchranný kruh a mobiliární exekuce, které byly ve městě Chomutov aplikovány ve vztahu k sociálně vyloučeným občanům, kteří měli vůči městu dluh. Poté seznámila přítomné s návrhy legislativních změn. Tyto návrhy se dotýkaly nejen sociálních dávek tak, aby byly předmětem dohody o srážkách, ale i zavedení sankce zákazu pobytu, která má být efektivním nástrojem obce proti přestupcům bez trvalého pobytu.

Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu reagoval na podněty jenž zazněly v průběhu jednání. V úvodu svého projevu poznamenal, že již Ing. Evžen Tošenovský, bývalý předseda Svazu, upozorňoval na vzrůstající problém sociálně vyloučených občanů a navrhl, aby se Svaz řešením této otázky zabýval. Posléze vznikla pracovní skupina pro problematiku sociálního začleňování, která se do současné doby zabývá touto problematikou. Ke vzniku Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách podotkl, že by byla lépe vnímána, pokud by ji vedli lidé, kteří mají zkušenosti starostů. Pokud nebude ve vedení Agentury starosta, nic se nezmění. Dále hovořil o herním zákoně, kdy Svaz pokračuje v úsilí o posílení pozice obcí jejich regulační role v oblasti hazardních her. K reformě úřadů práce konstatoval, že by měla smysl, pokud by posílila pozici samospráv. Stát se v této reformě zaměřuje pouze na výplatu sociálních dávek a vynechává sociální práci, kterou každá obec vykonává.Hrozí nebezpečí, že do budoucna, stát výkon sociální práce nezajistí. Svaz nesouhlasí s návrhem reformy úřadů práce. V závěru promluvy vybídl přítomné, aby problém sociálního vyloučení řešili představitelé měst a obcí společně a aby se k řešení této otázky připojili i starostové, kteří v současné době tento problém nemají.