12.07.2005
Stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva
K Evropskému soudu pro lidská práva byla podána stížnost na přetrvávající regulaci nájemného, ke které se mohou připojit i obce.
K Evropskému soudu pro lidská práva byla podána stížnost na přetrvávající regulaci nájemného, ke které se mohou připojit i obce.
V současné době vláda projednává nový zákon o nájemném, podle něhož by se mělo v příštích 6 letech postupovat při narovnávání nájmů v bytech s regulovaným nájemným. Svaz měst a obcí České republiky již od počátku poukazuje na to, že navrhované tempo deregulace je příliš pomalé a meziroční nárůst nájmů neuspokojivý. Stanovisko Svazu bylo předneseno i Ministerstvu pro místní rozvoj v rámci připomínkového řízení k zákonu. Podobný názor zastávají i jiné subjekty, kterým však již došla trpělivost, a podali na Českou republiku stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Bytová komise Předsednictva Svazu měst a obcí České republiky neformálně projednávala variantu, kdy by Svaz vypracoval vlastní stížnost na stávající regulaci nájmů, ale prozatím nedospěla k jednoznačnému názoru. Svaz jako dobrovolná organizace totiž nemůže své členy zavázat k účasti na stížnosti a rozhodně ji nemůže podat jejich jménem. Věřím však, že téma regulace nájemného je pro obce natolik zajímavé, že má smysl poskytnout Vám informace o stížnosti, ke které se obce stále mohou připojit, ačkoliv již k Evropskému soudu byla podána. Stížnost vypracovalo Občanské sdružení majitelů domů (dále jen OSMD) a její text je dostupný na internetových stránkách tohoto sdružení (www.osmd.cz).
Žaloba je inspirována úspěchem polské stěžovatelky z února tohoto roku vůči podobnému systému regulace nájmů v Polsku. Stěžovatelem však není jen
Stížnost byla k Evropskému soudu pro lidská práva podána 16. června 2005 s žádostí o přednostní projednání. Předpokládám, že by mohla být projednána v poměrně krátké lhůtě vzhledem k tomu, že je podobná již zmíněné polské stížnosti a soud by mohl při rozhodování postupovat analogicky. Žalobci se domáhají toho aby Evropský soud pro liská práva vyslovil selhání české legislativy a exekutivy, které vedlo k porušení Evropské úmluvy o lidských právech, konkrétně článku 13 (právo na účinné opravné prostředky) a článku 14 (zákaz diskriminace). Kromě toho by měl Evropský soud uložit České republice povinnost do 3 měsíců přijmout opatření, které by kompenzovalo dopady regulovaného nájemného vůči všem majitelům domů (tedy i vůči obcím), ve kterých se nachází byty s regulovaným nájemným. Stěžovatelé také požadují po České republice zaplatit vzhledem k utrpěným škodám víceméně symbolickou pokutu 10 000 Euro každému ze stěžovatelů.
Legislativní proces přijetí zákona o nájemném bude trvat minimálně rok, dalších 6 let poté přechodné období, kdy bude výše nájmů nadále regulována. Úspěšná stížnost u Evropského soudu pro lidská práva by mohla záležitost výrazně urychlit. Je na zvážení každé obce, zda se ke stížnosti přidá.