02.06.2011

Zkušenosti ze Švýcarska představitelky obcí ocenily

Minulý týden se 6 zástupkyň a zástupců českých obcí z řad politické reprezentace i úřadu zúčastnilo studijního pobytu ve Švýcarsku. Cílem cesty byla výměna zkušeností v oblasti prosazování rovných příležitostí žen a mužů na komunální úrovni.

Minulý týden se 6 zástupkyň a zástupců českých obcí z řad politické reprezentace i úřadu zúčastnilo studijního pobytu ve Švýcarsku. Cílem cesty byla výměna zkušeností v oblasti prosazování rovných příležitostí žen a mužů na komunální úrovni. Projekt koordinuje občanské sdružení Fórum 50 % a byl podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Ačkoli rovnost žen a mužů je zakotvena v českém právním řádu, stále přetrvává řada oblastí, v nichž musí zejména ženy čelit znevýhodnění. Jedná se například o rozdíly v platech (ženy dostávají za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty průměrně o 25 % méně než muži), nedostatečné zastoupení žen v rozhodovacích pozicích či násilí na ženách. Takzvaným genderovým nerovnostem však musí čelit i muži, za všechny uveďme např. znevýhodněné postavení mužů při přidělování dětí do péče (až 90 % dětí je po rozvodu přiděleno do péče matky). Těmto jevům lze přitom předcházet nebo je eliminovat přijetím příslušných opatření. 

„Právě města a obce mohou sehrát významnou roli při prosazování tzv. politiky rovných příležitostí. Určitý návod, jak na to, nabízí Evropská charta za rovnost žen a mužů na urovni života ve městech a obcích. Odlišná životní zkušenost žen a mužů se promítá do nejrůznějších oblastí našich životů, ať již se jedná o práci, rodinu, bezpečnost či dopravu. Přihlášením se k Chartě se obce zavazují, že budou tyto odlišné zkušenosti zohleďňovat a přijmou opatření, která povedou ke zmenšení stávajících nerovností“, říká koordinátorka projektu Mgr. Marcela Adamusová.

„Švýcarsko má v současné době 79 signatářských obcí, ČR zatím 4. I proto jsme vybrali právě tuto zemi jako vhodného partnera pro předání svých zkušeností a nápadů“, dodává.

Jaké konkrétní nápady si tedy zúčastněné političky a úředníci z pobytu přivážejí? „Zaujaly mne zejména tzv. hlídací maminky, tedy ženy-matky, které kromě vlastních hlídají i další děti. Musí projít výběrovým řízením a školením, hrazeny jsou částečně z obecního rozpočtu, částečně samotnými rodiči. V době, kdy je v ČR akutní nedostatek míst ve veřejných školkách, by podobné opatření mohlo být vhodným řešením také u nás, a i díky tomu, že je mnohem flexibilnější a levnější než klasické školky“, uvedla Naďa Černíková, starostka obce Staňkovice.  Mezi další témata patří např. možnost flexibilních úvazků a práce z domova na úřadech, platby za využití zařízení péče o děti na základě výše příjmů rodičů, využití veřejných prostor jako „hracích míst“ pro děti a mládež či pozice delegáta/delegátky pro rovné příležitosti.