10.07.2011
Jednání Expertní poradní skupiny (EPOS) k návrhu priorit pro evropské dotace po roce 2013
Dalšího v řadě jednání k definování priorit pro čerpání evropských dotací po roce 2013 se účastní skupina expertů z řad Evropského parlamentu, vysokých škol nebo Národní ekonomické rady vlády. Debatovány byly zejména filozofické otázky kolem směřování evorpských podpor, stanovení priorit a národního rámce pro využití dotací.
V úvodu setkání náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun představil, jak probíhá diskuze v EU (tyto informace najdete v článku Jaký bude rozpočet EU po roce 2014?). Skupina následně diskutovala o schopnosti českých příjemců využívat nejen národní programy, přes které se rozdělují evropské dotace ze strukturálních fondů nebo ze zemědělských fondů, ale také komunitární programy. To jsou sektorové programy přímo řízené Evropskou komisí nebo Evropskou investiční bankou a žadatelé se o peníze ucházejí v EU. Svaz upozornil na nízké využití těchto programů samosprávami. Výhodu tak získávají staré členské země, které jsou schopny projekty do těchto programů připravit a peníze čerpat. Objem prostředků ve fondech vyčleněných mimo národní programy pro období po roce 2013 také vzroste, takže o to důležitější je umět je využívat. Neúčastí příjemců z ČR v soutěži o tyto nadnárodní dotace Česká republika zbytečně přichází o investice do rozvoje. Důvodem je neznalost těchto programů mezi příjemci a nezkušenost s nimi. Účastníci EPOS proto ministerstvu pro místní rozvoj doporučili systémově se věnovat šíření informací o komunitárních programech a motivovat žadatele, aby se o tento typ dotací ucházeli.
Jako stále důležitější se také ukazují být revolvingové nástroje financování typu JESSICA (jde o vytvoření návratného zdroje z evropských fondů pro financovaní vybraných, víceméně profilových aktivit). Některé pokusy takovéto fondy vytvořit nyní již existují a města a obce by se měly začít učit je používat.
V neposlední řadě se na jednání otevřelo téma rozvoje venkova a podpory obcím přes Program rozvoje venkova. Hovořilo se o tom, jak řešit pomoc pro vnitřní periferie jednotlivých krajů (pohraniční oblasti, ale i oblasti kolem administrativních hranic krajů). Rozhraní dotačních nástrojů – operačních programů a Programu rozvoje venkova (PRV) – musí být v budoucnu lépe nastaveno. K řešení problémů venkova je dále nutné využít i další nástroje, jako je např. legislativa na podporu meziobecní spolupráce.
Svaz také upozornil, že z PRV by neměla být podpora směřována pouze přes Místní akční skupiny (MAS), protože venkov musí zajistit základní veřejné služby. MAS jsou jen nástrojem rozdělování evropských dotací, skutečný rozvoj obce a nutnost poskytovat veřejné služby v dostatečné kvalitě všem občanům leží ale na bedrech samosprávy. Zazněl také názor, že Program rozvoje venkova by se měl soustředit zejména na podporu opatření v 2. a 3 ose (tj. řešení dopadů aktivit zemědělců na životní prostředí a na rozvoj venkova) místo nyní upřednostňované 1. osy financující zejména nákup a vybavení zemědělských podniků (nákup traktorů, strojů, výstavbu jímek atp.).
Jednání se uskutečnilo koncem června na ministerstvu pro místní rozvoj a v zastoupení Ing. Oldřicha Vlasáka, člena EPOS, se jej zúčastnila Mgr. Eva Srnová z Kanceláře Svazu.