18.12.2007

Mají mít městyse možnost účastnit se klání v soutěži Vesnice roku?

Jak dál při organizaci soutěže Vesnice roku? Povolit účast v soutěži i městysům a menším městům? Změnit název soutěže na Obec roku? Nad těmito ale i nad řadou dalších otázek se zamýšleli vyhlašovatelé stále populárnější soutěže na ministerstvu pro místní rozvoj. Sdělte nám i vy svoje stanovisko.

Jak dál při organizaci soutěže Vesnice roku? Povolit účast v soutěži i městysům a menším městům? Změnit název soutěže na Obec roku? Nad těmito ale i nad řadou dalších otázek se zamýšleli vyhlašovatelé stále populárnější soutěže na ministerstvu pro místní rozvoj. Sdělte nám i vy svoje stanovisko.

Na ministerstvu pro místní rozvoj u ředitele odboru rozvoje a strategie regionální politiky RNDr. Josefa Postráneckého se 13. prosince sešli zástupci všech vyhlašovatelů soutěže Vesnice roku i spolupořádajících úřadů a organizací za účelem projednání podmínek soutěže pro rok 2008. Cílem této první informativní schůzky bylo zjistit názory všech zúčastněných, jelikož do soutěže se chce zapojit stále více institucí. Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková by např. ráda oceňovala stuhou "obec přátelská rodině" ty obce, které se dobře starají o etnické skupiny obyvatel. Ministerstvo kultury spolu s památkáři zamýšlejí udělovat stuhu za příkladnou péči o kulturní dědictví a zachování vesnické tradice. Počítá se i s hlubší spoluprací s ministerstvem životního prostředí.

Předseda Spolku pro obnovu venkova spolu s předsedou Komory obcí Josefem Bezdíčkem vítají zájem, který soutěž Vesnice roku vzbudila, nicméně varovali: "Ze soutěže se nesmí stát moloch, do kterého se, vzhledem k dnešní popularitě soutěže, budou chtít zapojovat další a další instituce, jejichž snahou nakonec bude zviditelnit především sebe". Kritizováno bylo proto i počínání ministerstva zemědělství, které se v roce 2007 mezi spoluvyhlašovatele soutěže zapsalo poprvé a hned si z udělované oranžové stuhy za dobrou spolupráci obce se zemědělským subjektem udělalo jakousi samostatnou minisoutěž. Nositele všech oranžových stuh pozvalo na svůj úřad a rozdělilo mezi ně nemalý finanční obnos. Zástupci původních vyhlašovatelů se shodli jednoznačně: Není možné, aby vítěz nějaké stuhy byl honorován vyšší či srovnatelnou částkou jako vítěz celé soutěže. Stejně tak není možné, aby po skončení práce celostátní hodnotitelské komise navštěvovaly úspěšné obce v kraji další komise, ať už ministerské nebo jakékoli jiné. Soutěž má svá pravidla a ta je třeba respektovat. Udělování případných dalších bonusů je pochopitelně možné a příjemné, ale mělo by být zakomponováno do společného vyhlášení vítězů a také projednáno s hlavními organizátory soutěže. Josef Bezdíček všem připomněl: "Nezapomínejme, že smyslem soutěže je v prvé řadě umožnit zúčastněným obcím zviditelnit se, upozornit na své úspěchy, přírodní i kulturní památky, společenské a sportovní aktivity, tradice atd. Obce by se do soutěže neměly přihlašovat především kvůli možnému finančnímu zisku. Určitá peněžní motivace je samozřejmě na místě, neměla by se ale stát primární".

Velká diskuse se u RNDr. Postráneckého vedla také o případné změně názvu soutěže, a to v návaznosti na otázku, zda umožnit účast v soutěži městysům, případně i malým městům. Ukázalo se, že půjde opravdu o citlivý problém. Předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala vyjádřil pocity asi za všechny. "Srdcem jsem jednoznačně pro. Jde ale o soutěž pořádanou v rámci Programu obnovy venkova. Podle jakých kritérií budeme hodnotit venkovský charakter městysů nebo měst?".

Vyspecifikovat tento pojem bude velmi složité. Paradoxně samy obce, které chtěly znovu získat titul městys, většinou uváděly, že jsou právě obcemi s městským, nikoli vesnickým charakterem. Účastníci schůzky uvažovali i o stanovení hranice počtu obyvatel, i když ani tento parametr jistě není zcela spravedlivý. Existuje mnoho obcí, a to zejména na Moravě, které mají okolo tří tisíc obyvatel a přitom čistě venkovský ráz. Na druhé straně, třeba v západních či severních Čechách, jsou obce s necelými tisíci obyvateli, prosté výraznějších tradic nebo folklóru, zato s průmyslovým zázemím. Se vstupem městysů do soutěže by bylo také nutné změnit již léta zavedený název soutěže. Nebylo by logické, aby městyse či dokonce města soutěžily o titul Vesnice roku. Předsedající schůzky RNDr. Josef Postránecký vyzval k široké diskusi nad podmínkami soutěže pro rok 2008 a požádal o zasílání návrhů či doporučení k dosavadním pravidlům do konce ledna roku 2008. Stěžejní otázky se nabízejí tři:

1. Souhlasíte s účastí městysů a měst venkovského charakteru do soutěže Vesnice roku 2008?
2. Jestliže ano - navrhujete nějakou hranici počtu?
3. Jak byste specifikovali a prokázali venkovský charakter malých měst a městysů?


Není-li vám osud soutěže lhostejný, své vyjádření nám zašlete co nejdříve na e-mailovou adresu smocr@smocr.cz nebo využijte možnosti diskuse přímo zde. Za váš zájem předem děkují všichni organizátoři soutěže.

Lenka Zgrajová
odd. vnějších vztahů Kanceláře Svazu