07.10.2024
Objektivní diagnóza společnosti umožňuje její léčbu
Svět se dnes doslova mění před očima. K otázce, zda jsme schopni se poučit z chyb zaniklých civilizací, říká v rozhovoru výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, že bychom toho schopni být měli. Avšak s ohledem na efekt Gaussovy křivky, která mj. platí pro mnoho společenských jevů a bohužel preferuje většinové názory, jež nutně nemusí být vždy ty nejlepší. Navíc vývoj světa měl vždy dvojí dynamiku, vnitřní a vnější – to známe i z teorie revoluce, kdy musí být splněny současně vnitřní i vnější podmínky.
Jaroslav Šubrt se v rozhovoru s výkonnou ředitelkou SMO ČR Radkou Vladykovou zamýšlí nad řadou aspektů vývoje lidské společnosti:
"Je nesporné, že strategie pomáhají. Česká republika má na počet obyvatel nejvíce strategií na světě, které však bohužel ve velké míře končí v šuplíku. Přitom jsou důležitým předpokladem úspěchu a prosperity v životě státu, organizací, municipalit, ale i jednotlivců v jejich osobním životě. Existuje proto mnoho důvodů, proč strategie mít a proč se strategiemi zabývat. Krize různých společností mají zpravidla kořenové příčiny právě ve strategii. Neplatí ale rovnice, že mít strategii se automaticky rovná mít úspěch. Problém selhání strategií není způsoben jen tím, že by municipality měly strategie špatné. Spíše je problém v jejich implementaci nebo též v tom, že nositel strategie je nedůvěryhodný, neautentický, bohužel i méně kompetentní atd. Kde z vašeho úhlu pohledu vidíte největší problémy?"
Radka Vladyková k tomu říká:
"Strategie ve smyslu nastavení jasného směru, kterým se vydat, jsou určitě důležité. Bohužel jich máme opravdu mnoho a troufám si říct, že se v nich nikdo pořádně neorientuje. Některé jsou dobře sepsané, připravené, jiné jsou však pouhými stohy papíru, které mají zvýšit něčí popularitu, aby se měl autor čím chlubit. Vždy záleží
na nositeli strategie, na jeho hlubokých znalostech prostředí, o kterém píše, a hlavně na jeho celkové schopnosti přesahu vnímání daného problému a také na schopnosti, s jakou jedinec nebo tým dokážou vidět do budoucna v širším kontextu. Stejně důležitá je pak realizace strategií. Pokud se stanou pouhým dalším šanonem na poličce a zapadávají prachem, pak nositel takového dokumentu ztrácí důvěru společnosti.
K tomu si dovolím uvést jednu z myšlenek prof. Milana Zeleného z rozhovoru pro E15: „Uděláme si to sami. Akční heslo pro regiony, kraje, města a lokality, které se snaží obnovit svoji hospodářsko-politickou nezávislost, autonomii a soběstačnost, obzvláště v éře selhání centrálního plánování a politických stran.“ S panem profesorem jsem měla tu čest se jedenkrát setkat. Oslovily jej mé komentáře uvedené v televizním rozhovoru na téma regionálního rozvoje. Naše myšlenky a názory na správu regionů a jejich ekonomický potenciál byly totožné.
Bohužel covid zabránil našemu dalšímu setkání."
Celý rozhovor najdete v příloze.
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR