12.06.2006

Převeďme prostředky ministerstva pro místní rozvoj krajům a nepleťme si venkov se zemědělstvím

Delegace Svazu měst a obcí ČR ve složení Ing. Stanjura, Doc. Tetter, Ing. Kalous, JUDr. Průša a p. Bezdíček za doprovodu pracovníků Kanceláře Svazu se v červnu zúčastnila jednání Rady Asociace krajů v Rabyni, aby projednala několik společných bodů. Jedním z nich byl vztah IOP a ROP.

Delegace Svazu měst a obcí ČR ve složení Ing. Stanjura, Doc. Tetter, Ing. Kalous, JUDr. Průša a p. Bezdíček za doprovodu pracovníků Kanceláře Svazu se v červnu zúčastnila jednání Rady Asociace krajů v Rabyni, aby projednala několik společných bodů. Jedním z nich byl vztah IOP a ROP.

Zástupci Svazu přednesli návrh, aby 5 % z celkové alokace 7,5 % na IOP bylo převedeno do ROP a bylo vyhrazeno pro projekty s urbánní dimenzí. Asociace krajů již dlouhodobě požaduje rozpuštění prostředků z IOP do ROPů a žádá dokonce navýšení prostředků pro ROP alespoň na 20 %. K požadavku Svazu však Ing. Tošenovský konstatoval, že pojem urbánní dimenze je značně nejasný, peníze z ROPů primárně stejně končí ve městech a obcích. Zástupci krajů tedy nestanovili, jaké procento z převedených prostředků ze zrušeného IOP by mělo být určeno obcím a městům. Otázka tudíž zůstává stále otevřená, existuje pouze společný požadavek na to, aby celkový objem prostředků v ROP dosahoval  minimálně 20 % z celkově alokovaných prostředků z politiky soudržnosti pro Českou republiku. Rada krajů přitom podpořila požadavek Svazu na zařazení projektů měst v oblasti městské hromadné dopravy do OP Doprava.
Diskutována byla také implementační struktura ROP. AK ČR zadala zakázku na vytvoření jednotné implementační struktury pro celou ČR. Připravený rámec bude Svazu dán k dispozici, bylo mu nabídnuto i jedno místo v pracovní skupině pro implementační strukturu.
Další projednávanou otázkou byla účast zástupců Svazu v řídících strukturách ROP, konkrétně ve Výborech regionálních rad. Svaz požaduje respektování komorového uspořádání Svazu, tedy žádá, aby ve Výborech byly vždy tři svazoví zástupci – za KO, KM a KSM. Ačkoli ve většině krajů bude zřejmě rozdělení odpovídat požadavku Svazu, tam, kde tomu tak nebude, toto nelze krajům nařídit, jelikož je to věcí samostatné působnosti krajů. Svaz proto vyčká ukončení procesu jmenování členů do Výborů ve všech krajích a nebude-li Svaz v některém kraji dostatečně zastoupen, bude znovu o této věci s kraji jednat.
Posledním společným bodem jednání byla otázka podpory venkova. Obě asociace se jednoznačně shodly na tom, že podpora venkova nesmí být ztotožňována s podporou zemědělství. AK ČR podpořila návrh Svazu, aby z prostředků EAFRD  byly financovány i projekty venkovských obcí, nikoli pouze aktivity zemědělců.
Na úplný závěr proběhla i krátká tisková konference. Na ní shodně zaznělo: „Jsme přesvědčeni, že kraje, města a obce jsou subjekty, které umí využít evropské peníze a umí je i čerpat.“