29.01.2013
Česko-slovenský seminář o roli měst a obcí v budoucích programech financovaných z evropských fondů
Jak docílit co nejefektivnějšího začlenění měst a obcí do struktury čerpání evropských fondů pro nadcházející období 2014-2020 bylo obsahem dvoudenního semináře s názvem „Role měst a obcí v programech Společného strategického rámce 2014-2020".
V historických prostorách kláštera minoritů připravilo ve dnech 21. - 22. ledna 2013 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy, výstavby a regionálního rozvoje SK odborný seminář s názvem „Role měst a obcí v programech Společného strategického rámce 2014-2020“. V popředí zájmu dvoudenního semináře byla otázka, jak docílit co nejefektivnějšího začlenění měst a obcí do struktury čerpání evropských fondů pro nadcházející období 2014-2020.
V rámci bohatého programu vystoupil také místopředseda Evropského parlamentu a místopředseda Svazu Oldřich Vlasák, který účastníky seznámil se stavem vyjednávání kohezní politiky na úrovni ústřední institucí Evropské unie. Do bohaté diskuse se zapojili zástupci obou ministerstev, zástupci měst, obcí a krajů, zástupci MAS či experti z akademické sféry. V teoretické části semináře byli kromě jiného posluchači seznámeni s národními strategiemi regionálního rozvoje pro období 2014-2020, které jsou základním dokumentem pro regionální rozvoj a jejichž obsah je navázán i na čerpání prostředků z EU. Praktická část semináře byla zacílena především na prezentaci zkušeností obcí, měst a krajů v oblasti strategického plánování a čerpání evropských fondů.
Účastníci kladli značný důraz na uplatnění územní a urbánní dimenze v příštím programovém období, kterou dlouhodobě prosazuje i Svaz měst a obcí ČR. Uplatněním tohoto přístupu by budoucí operační programy neměly být zaměřeny plošně, naopak by měly reflektovat specifické územní problémy, potřeby, regionální rozdíly i samotný potenciál území. Účastníci semináře se také shodli, že skutečného a efektivního rozvoje území lze dosáhnout pouze prostřednictvím strategického přístupu. Všeobecná znalost cílů, priorit a jejich postupná realizace v řadě po sobě jdoucích dílčích krocích se podle nich jeví jako nezbytná podmínka úspěšného strategického přístupu.
Mgr. Šárka Řechková