14.02.2011

Co s makroregionálními strategiemi?

Na Úřadu vlády se dne 9. února 2011 za účasti zástupců ministerstev a Dunajského vědomostného klasteru uskutečnila neformální schůzka k definici makroregionálních strategií, jak je vnímá Česká republika. Téma makroregionálních strategií je už nějakou dobu na pořadu jednání zemí EU -makrostrategie pokrývají území několika států, které mají nějaké společné pojítko – zatím to byla vždy voda (jako první vznikla Baltská makroregionální strategie, druhou je Dunajská). Česká republika je součástí již schválené Dunajské strategie, protože některé její vodní toky se napojují na Dunaj.

Na Úřadu vlády se dne 9. února 2011 za účasti zástupců ministerstev a Dunajského vědomostného klasteru uskutečnila neformální schůzka k definici makroregionálních strategií, jak je vnímá Česká republika. Téma makroregionálních strategií je už nějakou dobu na pořadu jednání zemí EU. Makrostrategie pokrývají území několika států, které mají nějaké společné pojítko – zatím to byla vždy voda (jako první vznikla Baltská makroregionální strategie, druhou je Dunajská). Česká republika je součástí již schválené Dunajské strategie, protože některé její vodní toky se napojují na Dunaj. Na území makrostrategií se definují projekty, které mají přeshraniční platnost a mohou být přínosem nejen pro území daného státu. Může se např. jednat o projekty zajišťující čistotu některých povodí, protože čisté přítoky mohou znamenat zdroj pitné vody i v jiných členských státech EU.

Příkladem projektu, který spadá do makroregionální strategie, je již fungující přeshraniční projekt CENTROPE. Jeho snahou je koordinovat krajské a místní strategie s přeshraničním dosahem – např. v oblasti územního rozvoje, lidských zdrojů, vzdělávání nebo kultury. Partnery v projektu jsou kromě města Brna a Jihomoravského kraje také např. Bratislavský samosprávný kraj, město Trnava, město Vídeň, Dolní Rakousko, resp. další partneři ze Slovenska, Rakouska a Maďarska. V současnosti je projekt financován z iniciativy EU INTERREG IIIA.

Postoj České republiky k makrostrategiím lze shrnout jako neutrální (tzv. 3 NE, která ČR prosazuje, znamenají nezatěžovat kvůli makrostrategiím systém dotací EU požadavkem na další institucionální, finanční nebo legislativní změny). Zdrženlivost je dobrá věc, limituje však ČR v možnosti využít tyto strategie ke svému prospěchu a k definování aktivit, jež by mohly mít pozitivní vliv na rozvoj území. A to v jakékoli oblasti, která vyžaduje zapojení širšího spektra přeshraničních partnerů. Iniciační setkání k definování obsahu makrostrategií na Úřadě vlády by proto mělo pokračovat sektorovými schůzkami zástupců Úřadu vlády, Dunajského vedomonostného klastru a příslušných ministerstev k definování dílčích aktivit, které by mohly být součástí makroregionální strategie za ČR. Víte-li proto o nějakém projektu, jenž má přeshraniční dopad, týká se nějak spolupráce regionu nebo obce se zahraničními partnery a v dané oblasti má nadnárodní rozměr s pojítkem na řeku Dunaj, obraťte se na Svaz. Rádi bychom tyto projekty identifikovali a informovali o nich Úřad vlády.