12.03.2013

Dohoda o partnerství – základ pro vyjednávání s Evropskou komisí

Informace z jednání o přípravě Dohody o partnerství, která je základním dokumentem pro vyjednávání České republiky s Evropskou komisí ohledně veškerých podmínek pro čerpání fondů EU v období 2014 - 2020.

Svaz se spolu s dalšími aktéry (resorty, kraje, ostatní partneři) účastní přípravy Dohody o partnerství, která je základním dokumentem pro vyjednávání České republiky s Evropskou komisí ohledně veškerých podmínek pro čerpání fondů EU v období 2014-2020. Dne 7. března 2013 MMR v roli koordinačního orgánu svolalo první jednání pracovní skupiny, na kterém byly účastníkům prezentovány dosud provedené práce a časový harmonogram dalšího postupu.

Zahajovací jednání k přípravě Dohody o partnerství mezi Českou republikou a Evropskou komisí proběhlo v Bruselu již 8. února 2013. Až do schválení návrhů nařízení orgány Evropské unie (předpoklad v červnu 2013) jde stále o tzv. neformální vyjednávání, což však nikterak nesnižuje jeho závažnost. Z hlediska harmonogramu je nejprve nutné projednat otázku předběžných podmínek, kladených na ČR ze strany EK (mezi které patří např. také přijetí zákona o státních úřednících). Z hlediska měst a obcí je významný požadavek na definování tzv. územní dimenze, což je jeden ze základních bodů, které Svaz dlouhodobě prosazuje. Za tím účelem připravil vlastní návrhy územní a urbánní dimenze, které uplatňuje při projednávání problematiky jak s MMR, tak dalšími aktéry. Z diskuse k tomuto tématu vyplynulo, že jednotliví aktéři mají na územní rozměr budoucího čerpání fondů EU odlišné pohledy, které je nutno co nejdříve vzájemně vyjasnit a sladit. Za tím účelem svolá MMR během následujících 14 dnů jednání za účasti Ministerstva zemědělství ČR, Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Národní sítě místních akčních skupin ČR. Jednotlivé operační programy by mohly být s EK projednávány zhruba od května. Celkový návrh Dohody o partnerství hodlá ČR předložit Evropské komisi během října 2013.

V rámci jednání byla rovněž příležitost diskutovat některé možnosti financování mezi předsedou Svazu Danem Jiránkem a zástupcem Národní sítě místních akčních skupin (NS MAS) Václavem Pošmurným. Svaz již dříve s představiteli NS MAS dohodl, že dojde k podrobnému vymezení oblastí, o kterých by měly rozhodovat výhradně zástupci obcí (zejména veřejné služby a potřebná infrastruktura). Do některých rozvojových aktivit ve venkovském prostoru, ale např. také tzv. „měkkých aktivit“ na podporu zaměstnanosti na venkově, by mohly být zapojeny MAS, které představují formu spolupráce mezi veřejným, neziskovým a podnikatelským sektorem. Za tímto účelem by pak MAS případně mohly čerpat finanční prostředky i z Evropského sociálního fondu. Dosud jsou projekty předkládané v rámci MAS financovány z Programu rozvoje venkova (jde o prostředky Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, který by měl být hlavním zdrojem pro aktivity místně vedeného komunitního rozvoje i v období 2014-2020).

Svaz na jednání PS zastupovali předseda Dan Jiránek a vedoucí oddělení vnějších vztahů Ingrid Štegmannová.