01.06.2010
Jak bude vypadat Program rozvoje venkova po roce 2013?
Na položenou otázku může odpovědět nejen stát, resp. ministerstvo zemědělství, ale také vy, starostové a zastupitelé obcí v České republice. Komora obcí na svém jednání dne 18. května 2010 doporučila Předsednictvu Svazu zabývat se otázkami kolem budoucnosti Společné zemědělské politiky EU a ve spolupráci s obcemi k ní připravit vlastní pozici.
Na položenou otázku může odpovědět nejen stát, resp. ministerstvo zemědělství, ale také vy, starostové a zastupitelé obcí v České republice. Komora obcí na svém jednání dne 18. května 2010 doporučila Předsednictvu Svazu zabývat se otázkami kolem budoucnosti Společné zemědělské politiky EU a ve spolupráci s obcemi k ní připravit vlastní pozici.
Předpokladem pro efektivní rozvoj venkova je přijetí faktu, že se jedná o horizontální politiku s vazbou téměř na všechny sektory (doprava, vzdělávání, zdravotní péče, sociální péče, ekonomický rozvoj, územní plánování atp.). Proto by rozvoj venkova měl sloužit specifickým oblastem těchto politik, ne jen zemědělství. Podpora rozvoje venkova by se měla soustředit na rozvoj komunit a opatření, která zajistí ekonomický a sociální rozvoj nejen v oblasti zemědělství, ale ve všech zmiňovaných sektorech, včetně životního prostředí.
Základní otázky, které jsou se Společnou zemědělskou politikou spojeny a mají vazbu na české obce, lze shrnout do dvou okruhů – ty, které se týkají rozvoje venkova jako takového, a ty, které se týkají zemědělství s dopadem na život v obcích. Jejich zodpovězení a potřeby obcí mohou pomoci lépe definovat účel, nástroje, administraci a způsob distribuce peněz z fondů EU a pomoci tak najít lepší využití evropských peněz v ČR.
Otázky k SZP související s podporou venkova:
1) Jakou evropskou Společnou zemědělskou politiku chceme? Má být základním posláním evropského zemědělství zejména zabezpečení potravin a potravinová soběstačnost EU? A pokud ano, co s rozvojem venkova v té podobě, jak jej známe dnes? Nemají být z tohoto pohledu opatření pro nezemědělský rozvoj venkova (český Program rozvoje venkova) přesunuta do regionální politiky a politiky soudržnosti EU (české regionální operační programy a tématické operační programy)? A v případě, že ano, měly by být s přesunem podpory rozvoje venkova zpět pod politiky EU zaměřené na regionální rozvoj přesunuty i prostředky ze Společné zemědělské politiky, které jsou nyní určeny na podporu rozvoje venkova?
2) Je žádoucí, aby řízení a správa SZP probíhala, s ohledem na územní specifika a regionální politické priority, podobně jako u politiky soudržnosti, tj. aby byly do procesu administrace a správy SZP na národní úrovni zahrnuty kraje (tzv. víceúrovňová správa EU – stát – kraje)? Má u PRV dojít k většímu zapojení krajů? Je to pro české obce žádoucí? A pokud ano, v jaké podobě?
Z hlediska zemědělské politiky a jejího dopadu na obce v ČR se nabízejí následující otázky:
3) Velmi často se hovoří o tom, že současná SZP podporuje takové výrobní způsoby, které nejsou dostatečně šetrné k životnímu prostředí a k přírodním zdrojům, a to navzdory dopadům na životní prostředí a život v obcích. Do jaké míry má proto zůstat stávající podpora zemědělců v takové podobě jako dnes? A co by se mělo změnit?
4) Má SZP více než dnes podporovat zaměstnanost, na úkor investic?
Odpovědi na uvedené otázky mohou pomoci stanovit vizi Svazu k tomu, jak by mohlo vypadat poskytování pomoci zemědělcům po roce 2013, jakou podobu bude mít podpora venkova, zda např. bude vyjmuta z kapitoly zemědělství a přesunuta zpět pod regionální rozvoj (operační programy), kde původně byla a kde je, ale do budoucna nemusí být, na rozvoj obcí k dispozici více prostředků apod. Některé návrhy připravil např. i Výbor regionů, který k tématu vydává stanovisko z vlastní iniciativy s názvem Budoucnost SZP po roce 2013.
Komora obcí na svém jednání také upozornila na to, že již dnes je nutné usilovat o to, aby se podmínky podpory pro venkovské obce zlepšily, např. co se týče proplácení DPH u projektů z Programu rozvoje venkova. Hovořilo se i o tom, že je nutné v případě, že podpora venkova zůstane u zemědělství, v České republice znovu otevřít diskusi definice venkova a těch obcí, které budou spadat pod Program rozvoje venkova. Tomu všemu má napomoci již zmiňovaná pozice Svazu ke Společné zemědělské politice, která bude spolu s pozicí Svazu k politice soudržnosti po roce 2013 zpracována do podzimu letošního roku. Předpokladem jejich zpracování jsou vaše odpovědi na uvedené otázky a v současnosti zpracovávané analýzy potřeb měst a obcí pod taktovkou MMR.
Velmi rádi uvítáme, budete-li se chtít do diskuze zapojit a reagovat na položené otázky. Za tímto účelem je možné zasílat vaše reakce, podněty nebo dotazy až do srpna letošního roku do Kanceláře Svazu na e-mail srnova@smocr.cz a smocr@smocr.cz.