31.08.2010

Měnit pravidla za pochodu a bez účasti zainteresovaných není fér

Vláda svým rozhodnutím č. 563 z 11. srpna 2010 přijatým v rámci škrtů ve státním rozpočtu udělala velkou čáru přes rozpočet zejména těm obcím, které mají rozpracován projekt k financování z Regionálních operačních programů.

Vláda svým rozhodnutím č. 563 z 11. srpna 2010 přijatým v rámci škrtů ve státním rozpočtu udělala velkou čáru přes rozpočet zejména těm obcím, které mají rozpracován projekt k financování z Regionálních operačních programů. A to doslova.

Uvedené usnesení šalomounsky „snižuje“ původních 7,5 %, které u projektů v Regionálních operačních programech zajišťoval stát, na 0 %. Regionální programy se liší dle regionů NUTS II, v mnoha však 85 % nákladů projektu financují evropské peníze, 7,5 % pak stát a zbývajících 7,5 % si hradí žadatel, tedy obec. „Snížení“ spolufinancování státu ze 7,5 % na 0 % fakticky dopadne na obce, protože je pravděpodobné, že kraje nebudou ochotny výpadek dotace ze státního rozpočtu pokrýt z vlastních zdrojů. Spolufinancování obcí se tedy zvýší v závislosti na objemu veřejných dotací poskytovaných příslušným regionem NUTS II až o 7,5 %, tj. až a 15 %.

To se týká i projektů, které už např. byly schváleny, ale jejichž smlouvy nebyly podepsány, nebo projektů, u nichž již probíhají výběrová řízení a u nichž obce mají zajištěny předfinancování aktivit třeba prostřednictvím úvěrů. Toto rozhodnutí tedy bude znamenat zvýšení nákladů u aktivit již zahrnutých do rozpočtů obcí a další, dle názoru Svazu zbytečné úvěrování, které obce musejí zajistit rychle a pravděpodobně s vyššími úrokovými sazbami. V některých případech pak může dokonce dojít k zastavení realizace projektu, včetně např. některých Integrovaných plánů rozvoje měst.

Rozhodnutí vlády je pochopitelné z hlediska škrtů a požadavku vyrovnat státní rozpočet, nicméně vláda tak problém přesouvá jen o několik pater níž. Nejde totiž v pravém smyslu o úspory veřejných prostředků, ale pouze o přesun výdajů státu na rozpočty samospráv. U regionálních operačních programů by sice část nutného spolufinancování měly samosprávy nést, neměly by ho však nést pouze obce, ale také kraje. Navíc v situaci, kdy je rozhodnutí takto náhlé, je zásah do rozpočtů markantní a obce je právem považují za nefér. Řešením by mohlo být postupné a předem oznámené snižování účasti státu, se kterým by jak kraje, tak obce mohly počítat a které by umožnilo žadatelům se situaci přizpůsobit.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem bude téma předmětem jednání zástupců Svazu s vládou a s premiérem Nečasem, které se uskuteční v polovině, resp. na konci září, a s ministrem financí. Svaz také své aktivity koordinuje s Asociací krajů ČR.