13.04.2021

Metodika plánování veřejných prostranství malých obcí

Veřejná prostranství jsou místa, která jsou nejviditelnější vizitkou obce a která jsou také nejvíce využívaná. Podoba veřejných prostranství má vliv na kvalitu života a spokojenost obyvatel obce.

V průběhu minulého roku jsme Vás v Informačním servisu Svazu měst a obcí ČR (InS, číslo 4–5/2020) informovali o procesu vytváření Metodiky plánování veřejných prostranství malých obcí. V ní se multioborový tým z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (ČVUT UCEEB), složený z architektů, urbanistů, sociologů a psychologů, zaměřoval nejen na téma zapojení obyvatel, ale na celý proces plánování, přípravy a zadání studie veřejných prostranství.

Kvalitní veřejná prostranství

Veřejná prostranství jsou místa, která jsou nejviditelnější vizitkou obce a která jsou také nejvíce využívaná. Podoba veřejných prostranství má vliv na kvalitu života a spokojenost obyvatel obce. Je v nich také vytvářen vztah lidí k místu jejich bydliště. Z pohledu návštěvníka jsou první věcí, které si všimne a s níž přijde do kontaktu. Fungují tedy i jako symbol obce.

V zájmu vedení měst je tak vytvářet atraktivní veřejná prostranství pro své obyvatele. Atraktivní nejen ve smyslu estetiky architektonického ztvárnění, ale zejména vytvoření příjemného prostoru, který bude v prvé řadě naplňovat potřeby jejich budoucích uživatelů, tedy místních obyvatel. Proto je důležité zapojení místních obyvatel, zástupců a členů spolků, organizací i podniků při přípravě i tvorbě návrhu. Ti všichni jsou totiž experty na život v obci. Zapojení místní komunity je nezbytné provádět nejen v zárodcích projektu, ale i v jeho průběhu a na jeho konci, kdy je dobré místní obeznámit o nabytých poznatcích, které tak mohou být doplněny či upřesněny, a zároveň je informovat o dalším postupu v kontextu řešených veřejných prostranství v jejich obci. Nezbytné je také účastníkům dané participační aktivity vždy vysvětlit, co je jejím účelem, aby nedošlo k falešným dojmům a očekáváním veřejnosti, že se přímo podílejí na (spolu)navrhování veřejných prostranství. Právě nenaplněná očekávání bývají častým kamenem úrazu při závěrečných prezentacích konečných návrhů.

Interaktivní webinář k Metodice již v dubnu

Na konci měsíce března představil na svých stránkách kolektiv autorů Metodiku plánování veřejných prostranství malých obcí, která je po zadání emailu volně ke stažení. Svaz měst a obcí ČR je od počátku roku 2021 v kontaktu se spoluautorkami Metodiky a 28. dubna chystá pro své členy i nečleny interaktivní webinář na toto téma. Více v pozvánce a programu zde.

Více informací lze získat od pracovníků SRRZV, např. Jan Lehejček (lehejcek@smocr.cz).