19.10.2006

Potřeby měst v Regionálních operačních programech - chiméra nebo možnost dohody?

Dohoda o zohlednění potřeb měst v Regionálních operačních programech je podle závěrů konference v Ústí nad Labem možná. Nejdůležitější je zajistit dostatek peněz na projekty měst a obcí, včetně projektů dopravy.

Dohoda o zohlednění potřeb měst v Regionálních operačních programech je podle závěrů konference v Ústí nad Labem možná. Nejdůležitější je zajistit dostatek peněz na projekty měst a obcí, včetně projektů dopravy.

Na společné konferenci se v úterý 17. října 2006 sešli zástupci Svazu měst a obcí České republiky, Asociace krajů ČR, Ministerstva pro místní rozvoj a Evropské komise. Diskuze se týkala tzv. urbánní dimenze, tedy jak budou zohledněny potřeby měst v programových dokumentech – regionálních operačních programech a v návaznosti na to v dalších operačních programech relevantních pro města.
Svaz v této souvislosti zejména požadoval, aby města měla svá opatření ve zvláštní prioritní ose v ROP s příslušnou finanční alokací, dále nutnost vytvořit v ROP prostor pro projekty měst v oblasti dopravy (např. MHD, opravy místních komunikací apod.) a zároveň počítat v ROP s jejich finanční náročností, zajistit provázanost aktivit formou integrovaných plánů měst a zahrnout nástroje EU Jessica a Jaspers do realizace projektů v rámci všech operačních programů. "Po krajích budeme požadovat, aby zhodnotili zastoupení obcí a měst ve Výborech regionálních rad a pokud v nich nejsou zástupci měst a obcí, budeme požadovat jejich doplnění", zmínil také předseda Vlasák. K tomu uvedl hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, že na straně krajů je vůle realizovat prakticky princip partnerství a složení Výborů případně přehodnotit.
Předseda Svazu Oldřich Vlasák také apeloval na realizaci partnerského přístupu ze strany ostatních resortů odpovědných za příslušné operační programy, který by nebyl pouhým formálním splněním požadavků nařízení Evropské komise ke strukturálním fondům. “Je nutné, aby Ministerstvo pro místní rozvoj hrálo větší koordinační a podpůrnou úlohu při přípravě programů a následně při sledování a monitorování čerpání prostředků EU obcemi a městy”, řekl předseada Vlasák ve svém vystoupení.
Ve svém příspěvku upozornil vedoucí oddělení pro urbánní aktivity Evropské komise Marco Orani, že Česká republika si musí lépe zajistit čerpání technické pomoci na školení a vzdělávání měst a obcí k přípravě integrovaných plánů měst a kvalitních projektů samospráv. V další diskuzi vedoucí oddělení pro ČR, LU a BE na DG Regio Evropské komise Georgios Yannoussis hovořil o nutnosti provázat aktivity v oblasti podpory bydlení s integrovanými plány měst. Upozornil, že česká města a obce mají možnost uplatňovat způsobilé výdaje projektů od momentu, kdy vláda ČR předloží operační programy Evropské komisi ke schválení.
V závěrečném usnesení se zástupci konference shodli na tom, že je nutné upřesnit, jak bude rozloženo spolufinancování evropských prostředků a dále stanovili oblasti, které mají být v ROP řešeny v rámci urbánní dimenze.
Úplné znění závěrů z konference.
Eva Maurová