10.05.2011
Rozpočtový výhled EU na dohled aneb komu, co a jak v letech 2014 - 2020
Po roce 2013 si Evropská unie stanoví nová pravidla pro přispívání do společného rozpočtu, stejně tak jako určí nové způsoby přerozdělování těchto peněz. Pro obce je zajímavá hlavně výdajová stránka, která dnes financuje investice v obcích z operačních programů nebo Programu rozvoje venkova. Jak debaty
Po roce 2013 si Evropská unie stanoví nová pravidla pro přispívání do společného rozpočtu, stejně tak jako určí nové způsoby přerozdělování těchto peněz. Pro obce je zajímavá hlavně výdajová stránka, která dnes financuje investice v obcích z operačních programů nebo Programu rozvoje venkova. Jak debaty v Unii probíhají a jaký názor má Česká republika bylo možné zjistit na konferenci Budoucnost víceletého finančního rámce Evropské unie na začátku května.
Premiér Petr Nečas, jenž konferenci zaštiťoval, zmínil současný neutěšený stav některých zemí EU (např. Řecko nebo Portugalsko), jež dříve zhusta evropské dotace čerpaly. Proto je dle jeho názoru třeba unijní výdaje revidovat, ne však redukovat. To potvrdil i ministr financí Miroslav Kalousek. Ten doplnil, že v unijním rozpočtu by se mělo vzít z toho balíku peněz, který zemědělcům v členských státech EU financuje přímé platby (z tzv. Společné zemědělské politiky). Tyto peníze by se měly přesunout ve prospěch politiky soudržnosti. Ta prostřednictvím dotačních operačních programů financuje problémy v regionech, včetně těch, jež mají města a obce.
Avšak kapitolu rozpočtu EU financující Společnou zemědělskou politiku je třeba nejen zmenšit, ale také upravit pravidla pro ejjí využití, zejména co se týče přímých plateb. Tyto peníze musejí do budoucna motivovat zemědělce k zajištění vlastních příjmů a k péči o krajinu a přírodu.
Za rozumné lze také považovat stanovisko Česka, aby se o omezeném počtu priorit, podle nichž mají být unijní peníze rozdělovány, nerozhodovalo kolektivně v Bruselu, ale aby si je určily jednotlivé členské státy. Tak bude možné podpořit cíleně to, co která země potřebuje – v Česku například rozvoj základní infrastruktury. Mezi další priority České republiky, které na konferenci představil 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, patří zlepšení konkurenceschopnosti ekonomiky zahrnující investice do podpory podnikům, trhu práce, vzdělávání nebo výzkumu, vývoje a inovací, podpora institucí v ČR, sociální začleňování a boj s chudobou (které jsou jednou ze základních priorit EU) a integrovaný rozvoj území.
Svaz uvedené postoje České republiky podporuje a na podobě priorit pro čerpání budoucích unijních peněz se podílí. Dodává však, že důležité je hovořit i o těch penězích, jsou v gesci Ministerstva zemědělství jako podpora venkova z Programu rozvoje venkova. Prostředky na tento program jdou z kapitoly Společné zemědělské politiky Evropské unie a obce je čerpají na občanskou vybavenost v obcích nebo na projekty zaměřené na infrastrukturu životního prostředí. Peněz v tomto programu není dost na to, co obce skutečně potřebují, a pravidla jejich využití se často mění. Obce jsou také proti zemědělcům v programu znevýhodněny. To vše jsou věci, na které Svaz nyní upozorňuje a žádá jejich změnu.
Na konferenci vystoupil také předseda Svazu Oldřich Vlasák. Představil pohled Evropského parlamentu na tvorbu budoucího víceletého finančního rámce EU a shrnul minulá vyjednávání. Uvedl také, že konečný výsledek o příjmech a výdajích Evropské unie je vždy kompromisem mezi čistými plátci a čistými příjemci evropských dotací. A pro období po roce 2013 bude mít posílenou pozici v tomto vyjednávání Evropský parlament.
Konferenci uspořádal Úřad vlády a za Kancelář Svazu se jí zúčastnily Ludmila Němcová a Eva Srnová.