24.05.2024
Samoobslužná prodejna - jde to i na malé obci
Přinášíme vám zkušenost z obce Bítovany v Pardubickém kraji, kde již dva roky funguje částečně samoobslužná prodejna. Obchod provozuje fyzická osoba (nikoli obec), v dopoledních hodinách je zde obsluha, odpoledne a večer mohou zákazníci nakoupit prostřednictvím speciální karty. Provoz tohoto obchodu má svá specifika, ale umožňuje v obci o zhruba 450 obyvatelích zajistit jednu ze zásadních služeb, jejichž dostupnost na venkově je v současné době aktuálním tématem.
Současné trendy v maloobchodu na venkově jsou jedním z témat, kterým se dlouhodobě věnuje Komise pro venkov, zemědělství a lesnictví Svazu. Na jednom z minulých jednání komise paní Olga Dvořáková představila příklad z praxe - koncept samoobslužného obchodu, jež provozuje v obci Bítovany. Paní Dvořáková je členkou zastupitelstva obce, která se nachází v Pardubickém kraji a má přibližně 450 obyvatel. Věkový průměr obyvatelstva je zde 48 let a obec si tento trend dlouhodobě udržuje. Bítovany disponují dobrou občanskou vybaveností včetně školky, restaurace, minizoo, kostela a obecního úřadu.
V roce 2022 však obec přišla o svůj jediný obchod, který byl do té doby provozován zemědělským družstvem v bývalých skladech v prostorách školky. K ukončení provozu obchodu vedlo více faktorů, mezi něž patřila například nedostatečná nabídka zboží a bylo zřejmé, že prodejnu nelze dále udržet. Po následném odchodu stávající prodavačky do důchodu obchod definitivně skončil svou činnost. Nový zájemce o převzetí provozu se nenašel a obec tak musela využívat pojízdnou prodejnu, která do Bítovan zajížděla dvakrát týdně.
Paní Dvořáková, která kromě provozu obchodu poskytuje masáže, se rozhodla obnovit obchodní služby pro místní. Využila původní prostor bývalého skladu mateřské školy, za jehož využití platí obci nájem 1 000 Kč měsíčně. Kvůli omezeným časovým možnostem se rozhodla pro zavedení automatizovaného systému prodejny, aby obchod mohl fungovat i v odpoledních hodinách. Na zasedání zastupitelstva obdržela souhlas k zahájení provozu obchodu bez přímé účasti obce, která jí přesto poskytla finanční podporu 120 tisíc korun, stejně jako Pardubický kraj v rámci programu Obnovy venkova. S dalšími investicemi ve výši 200 tisíc korun od kraje v rámci pilotního projektu tohoto typu a 205 tisíc korun z vlastních úspor zařídila potřebné vybavení. Provoz obchodu byl zahájen v srpnu 2022.
Dnes obchod funguje téměř 2 roky v hybridním režimu, kdy dopoledne zajišťuje obsluhu prodavač, v této době funguje i obslužný pult ke krájení uzenin a sýrů, a odpoledne je provoz samoobslužný. Zákazníci mohou vstoupit do prodejny a nakoupit si prostřednictvím QR kódu v mobilním telefonu, vygenerovaném na základě ověření provozovatelem či bankovní identitou, nebo za pomoci tzv. Contio karty, kterou po ověření identity vydá provozovatel obchodu. Paní Dvořáková každého držitele při předání karty poučí o související odpovědnosti; je tak dále na zodpovědnosti rodičů, zda se rozhodnou v odpoledních hodinách předat svému nezletilému dítěti kartu k obchodu, ve kterém jsou dostupné například také alkoholické nápoje.
Obchod má pozitivní ohlasy a zajišťuje provoz po celý rok (kromě výjimečných případů). Spolupracuje s osmi dodavateli a zajišťuje čerstvé pečivo i o víkendech. Díky nízkému průměrnému věku místních obyvatel nemá téměř nikdo problém s technologickým řešením provozu obchodu. Tržby se pohybují mezi 35 až 38 tisíci korun měsíčně, při nákladech 33 tisíc korun, z čehož je zřejmé, že provoz zajišťuje paní Dvořáková především s cílem poskytnout místním tuto službu, nikoliv pro zisk. Navíc vzniklo i jedno pracovní místo pro pracovníka na částečný úvazek. Paní Dvořáková zvažuje rozšíření obchodu ze stávajících 40 m2, což by však přineslo například nové regulační požadavky v plánovaném povinném zálohování PET lahví pro prodejny nad 50 m2. V tuto chvíli se legislativou však nezabývá a dále se soustředí na poskytování služeb obyvatelům Bítovan.
Amálie Ležáková
Sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů