27.06.2012

Z konference „Starosti starostů s evropskými fondy“

Přinášíme shrnutí úspěšné konference Svazu konané pod záštitou místopředsedy EP a Svazu Oldřicha Vlasáka.  Představitelé měst a obcí, zástupci krajů, ministerstev a dalších institucí debatovali dne 22. června 2012 o příštím programovacím období pro čerpání z evropských fondů v letech 2014-2020, a to zejména se zaměřením na pozici českých samospráv. V článku naleznete také odkaz na fotografie a materiály ke stažení.

Svaz  zorganizoval ve spolupráci se Senátem PČR  v Jednacím sále Senátu 22. června úspěšnou konferenci s názvem Starosti starostů s evropskými fondy. Posluchači, mezi kterými byli nejen představitelé měst a obcí, ale i zástupci krajů, ministerstev a dalších institucí, se sjeli ze všech koutů České republiky, aby debatovali o příštím programovacím období 2014-2020 pro čerpání z evropských fondů, a to zejména se zaměřením na pozici českých samospráv. Cílem konference byla snaha odpovědět na řadu otázek. Co Evropská unie myslí pod pojmy městská a územní dimenze politiky soudržnosti 2014+? Jaké nástroje na podporu samospráv Evropská unie chystá? Budou budoucí politika soudržnosti řešit skutečné potřeby českých samospráv? A jaké jsou skutečné potřeby venkovských obcí? Jak je na tyto výzvy připravena Česká republika?

Na tyto otázky se pokusili odpověď osoby více než způsobilé k tomuto úkolu. Za Svaz vystoupili místopředseda Evropského parlamentu a místopředseda Svazu Ing. Oldřich Vlasák, pod jehož záštitou celá akce proběhla, předseda Svazu Ing. Dan Jiránek a předseda Komory obcí a místopředseda Svazu Josef Bezdíček, kteří prezentovali pohled českých měst a obcí.

Po úvodním slovu senátora MUDr. Luďka Sefziga vystoupil Ing. Oldřich Vlasák, který auditorium seznámil s evropským rozměrem politiky soudržnosti a se stavem vyjednávání na úrovni centrálních institucí Evropské unie. Zdůraznil přitom několik základních bodů, které Svaz prosazuje. Především je třeba zjednodušit a sjednotit veškerá pravidla a snížit počet operačních programů. Dále je nutné navýšit objemy alokací na projekty měst a na jimi definované potřeby, které se v současné době nacházejí v oblastech, jako je např. modernizace městské správy, dopravní infrastruktura, zlepšení životního prostředí, úspory energií a snižování nezaměstnanosti. Důležité je i to, aby město v rámci integrovaných řešení implementovaných v městském prostoru mělo více pravomocí.

Jedna z nejdůležitějších prezentací zazněla z úst Josefa Bezdíčka, který přítomné seznámil s dlouho očekávanou Analýzou potřeb venkova (ke stažení v rubrice Publikace). Publikace se přidala do řady dalších, díky kterým Svaz poskytuje informace centrálním úřadům, ale i široké veřejnosti o skutečných potřebách a problémech, kterým musí čelit české samosprávy při čerpání evropských prostředků. Potřeby venkova se stále nacházejí v oblasti infrastruktury (pozemní komunikace, kanalizace, ČOV), ale také ve tvorbě pracovních míst na venkově. Evropská unie se však v příštím programovacím období chce ubírat spíše směrem, který vyhovuje starým členským státům, chce se např. zaměřit na investice do moderních technologií a ve větší míře také na „měkké projekty“. Analýza mimo jiné také přináší doporučení pro zefektivnění systému implementace evropských fondů v budoucím programovacím období.

Neméně důležitým byl výstup Ing. Dana Jiránka, který představil základní pozici Svazu k tzv. urbánní (městské) a územní (menší obce a venkov) dimenzi příští politiky soudržnosti, která odráží velmi diferencované zájmy českých samospráv ve vztahu k reálným možnostem vycházejícím z návrhů nařízení Evropské komise.

Pohled ústředních orgánů reprezentovali 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Daniel Braun, MA, a vrchní ředitel Sekce přímých plateb a rozvoje venkova ministerstva zemědělství Ing. Pavel Sekáč. Daniel Braun se věnoval pojmům urbánní a územní dimenze z pohledu ministerstva pro místní rozvoj. Zdůrazňoval nutnost kategorizace území obsažené ve Strategii regionálního rozvoje a využívání integrovaných nástrojů pro rozvoj území. Dále mluvil zejména o zkušenostech ze současného programovacího období, ze kterých by se mělo v příštím období vycházet. Za zásadních nedostatky identifikoval nepropojenost jednotlivých aktivit a jejich velký počet, který vychází ze širokého vymezení strategií, složitý implementační systém a velice obtížné hodnocení dopadů jednotlivých intervencí. Mimo jiné české zástupce samospráv ubezpečil, že zcela jistě dojde ke zjednodušení pravidel a administrace projektů. Složitost administrace projektů je jednou z hlavních výtek českých samospráv a také jeden z důvodů, který snižují atraktivitu evropských fondů, a to zejména u nejmenších obcí.

Ing. Pavel Sekáč kvitoval začlenění Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (u nás realizovaný prostřednictvím Programu rozvoje venkova) pod Společný strategický rámec spolu se strukturálními fondy, čímž bude zajištěno společné působení napříč fondy. Upozornil, že Program rozvoje venkova bude v příštím programovacím období zaměřen na projekty malého rozsahu – na drobnou infrastrukturu, zaměstnanost a podporu podnikání. Zdůraznil nutnost stanovení splnitelných cílů, které je Program rozvoje venkova schopen financovat a zejména nutnost spolupráce s ostatními resorty, která by měla vytvořit jasné hranice mezi jednotlivými operačními programy. Potvrdil, že ministerstvo zemědělství chápe stejně jako Svaz potřebu spolupráce mezi samosprávami a podnikateli, jelikož bez této spolupráce není rozvoj venkova reálný.

Postavení krajů v budoucím programovacím období z hlediska Moravskoslezského kraje se věnoval Ing. David Sventek, MBA, ředitel Regionální rady Moravskoslezsko. Ve svém vystoupení se zaměřil zejména na integrované nástroje příští politiky soudržnosti – ITI (obdoba IPRM) a LEADER. Vyzdvihl připravenost Moravskoslezského kraje pro implementaci ITI a pokrytí celého kraje místními akčními skupinami. Věnoval se i finančnímu nástroji JESSICA, v jehož používání je Moravskoslezský kraj průkopníkem.

O akci byl velký zájem, a proto nebyl překvapením zcela zaplněný sál. Účastníci se shodli na tom, že je nutné především prosadit, aby na definované potřeby českých měst a obcí směřoval dostatečný objem finančních prostředků. Je také potřeba, aby na národní úrovni došlo ke snížení počtu operačních programů, ke zjednodušení a sladění podmínek všech budoucích operačních programů a zjednodušení administrativní náročnosti při předkládání projektů. Po skončení přednáškové části se přítomní přesunuli do přilehlých historických prostor na malé občerstvení, kde proběhla zajímavá neformální diskuse nad prezentovanými tématy. Věříme, že Svazem zorganizovaná akce bude mít reálný vliv na přípravu příštího programovacího období a že hlas samospráv bude skutečně vyslyšen.

Prezentace jednotlivých řečníků jsou ke stažení níže.

Mgr. Tomáš Lysák

Odd. vnějších vztahů

gallery