20.06.2023
Zapojte se do evropského projektu pro tranzici k čisté energetice
Plánuje vaše město nebo obec přechod na čisté zdroje energie a využilo by technickou podporu pro navržení a implementaci konkrétního plánu či strategie pro danou tranzici? Pak se můžete zapojit do konsorcia několika evropských měst a dalších subjektů, které bude žádat na takový projekt finanční podporu z výzvy komunitárního programu LIFE.
Regiony, města a obce hrají a budou ještě hrát klíčovou roli v plnění národních energetických a klimatických plánů i v dosažení klimatických cílů EU pro rok 2030 a 2050. S tím nezbytně souvisí také přechod od fosilních zdrojů na čistší zdroje energie.
Pro zvolení správné transformační cesty bude nezbytná expertiza, kterou může nabídnout projekt, jež plánuje na své aktivity získat finanční podporu z aktuálně vypsané výzvy pro tranzici na čistou energii, financované z komunitárního programu LIFE.
Projekt je koordinován městskou radou španělského města Mislata a aktuálně hledá do svého týmu projektového partnera ze střední Evropy. Hlásit se tedy mohou i česká města. Dalšími zapojenými subjekty v tomto konsorciu je španělské město Alzira, litevské okresní město Kėdainiai, italské město Messina, turecké město Samsun, německá konzultační společnost EUFRAK / EEBG, Litevský institut pro energetiku a španělská společnost pro digitální tranzici UP Project.
Cílem konkrétního projektu je vytvořit rámcové podmínky pro inovativní formy vládnutí včetně integrovaného plánování, tvorby a implementace politik, do kterých by byly kromě městských správ zapojeny také další roviny vládnutí, firmy, občané, neziskové organizace nebo výzkumné instituty. Tato forma spolupráce by měla podporovat inkluzivní participativní a konzultační proces mezi různými stakeholdery v různých oblastech politik, kteří budou pracovat na přípravě městských klimaticky neutrálních plánů a řešit případné překážky, které mohou bránit jejich efektivnímu plnění. Celý proces má využívat také digitální technologie.
Tvorbě samotných plánů bude předcházet školení úředníků a politiků, kteří již mají nějaké zkušenosti s tvorbou energetických plánů na místní úrovni nebo mají zájem o jejich tvorbu. Jejich posílené kapacity mají být následně využity pro pilotní projekty napříč Evropou.
Konkrétní parametry projektu jsou vysvětleny v příloze.
V případě zájmu o zapojení se do projektu je potřeba vyplnit tabulku v příloze a kontaktovat Dr. Rolandase Urbonase z Litevského institutu pro energetiku na tomto emailu: rolandas.urbonas@lei.lt.
Mgr. Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR