12.11.2024
Možnosti podpory energetických úspor a OZE pro obce a města
Webinář z cyklu Hodinka regionálního rozvoje, který se konal 25. října 2024, byl zaměřen na možnosti podpory projektů energetických úspor a OZE na veřejné infrastruktuře. Zástupci Státního fondu životního prostředí (SFŽP) během webináře představili aktuální dotační výzvy, které mohou obce využít.
Hlavním cílem těchto výzev je dosažení energetických úspor. Bylo představeno několik různých opatření, mezi která můžeme zařadit například zateplení budov, výměna oken či využívání odpadního tepla. V rámci představených dotačních programů se myslelo rovněž na prvky zlepšení kvality vnitřních prostor budov, jako je vnější stínění nebo systémy nuceného větrání s rekuperací.
Programy na energetické úspory veřejných budov
Z Národního plánu obnovy je aktuální výzva č. 8 /2024, u které byl prodloužen příjem žádostí do konce roku 2024. Podporu je možné využít na komplexní renovaci budov, včetně instalace obnovitelných zdrojů energie (OZE), s cílem dosáhnout alespoň 30% úspory energie. Součástí této konkrétní výzvy je i podpora plynových kondenzačních kotlů.
Na stejné cíle se zaměřuje také několik menších dotačních výzev v rámci Operačního programu Životní prostředí, s výjimkou 58. výzvy, která se věnuje výstavbě a rekonstrukci obnovitelných zdrojů energie pro veřejné budovy. V rámci OP Životní prostředí je možné využít 56. a 57. výzvy. Tyto dvě výzvy jsou určeny pouze pro několik vybraných regionů a jsou otevřené do konce března 2025. Z tohoto operačního programu je prostřednictvím místních akčních skupin (MAS) podporována také 77. a 78. výzva. Obě výzvy přijímají žádosti do konce června 2025.
Výzvy Modernizačního fondu zaměřené na výstavbu FVE
Na podporu výstavby FVE jsou zaměřeny nesoutěžní výzvy Modernizačního fondu RES+ č. 1, 3 a 4. Všechny tři výzvy mají příjem žádostí do konce roku 2024 a kromě pořízení FVE je u nich možné z dotace financovat také pořízení bateriové nebo vodíkové akumulace. Výzva RES+ č.1/2024 je určena pro fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem od 50 KWp do 5 MWp s vlastní spotřebou vyrobené elektřiny. Na tuto výzvu jsou alokovaný 3 miliardy Kč, k vyčerpání zbývá aktuálně ještě 1,5 miliardy Kč.
Výzvy č. 3 a 4 mají instalovaný výkon omezený na 1 MWp na jedno odběrné místo. U těchto dvou výzev lze dotaci využít také na vynucené investice, jako je renovace střechy či modernizace elektroinstalace. Výzva RES+ č. 3/2024 je specifická tím, že je určena pro obce, které měly k 1. 1. 2023 maximálně 3 tisíce obyvatel podle ČSÚ. Její výhodou je vyšší výše příspěvku, který může činit až 75 %. K dispozici je ještě přibližně polovina z alokované 1 miliardy Kč. Výzva RES+ č. 4/2024 podporuje sdružené projekty výstavby FVE, neboli alespoň dvě odběrná místa v rámci jedné obce nebo na území maximálně tří vzájemně sousedících obcí s rozšířenou působností. Tato výzva má alokovanou rovněž 1 miliardu Kč, přičemž vyčerpáno je zatím pouze zhruba 10 %. Obě zmiňované výzvy jsou podmíněny tím, že instalovaný výkon musí pokrýt alespoň z 80 % vlastní potřebu.
Další výzvy Modernizačního fondu
Z Modernizačního fondu je kromě výzev RES+ možné žádat o dotaci také z výzev ENERGov a PUBGRID. ENERGov č. 1/2023 se zaměřuje na podporu energetických úspor veřejných budov na území hl. m. Prahy. Dále lze podpořit i prvky zlepšující kvalitu vnitřního prostředí nebo výstavbu či rekonstrukci obnovitelných zdrojů energie. Příjem žádostí je otevřený do konce roku 2024.
Poslední představená výzva, PUBGRID č. 1/2024, se zaměřuje na modernizaci soustav veřejného osvětlení v obcích na území národních parků s cílem snížit spotřebu energií. Dotaci je možné využít i na zavedení inovativních technologických prvků, které lze instalovat na sloupy veřejného osvětlení. Mezi ně patří například prvky inteligentní dopravy či nabíjecí stanice pro alternativní druhy dopravy. Žádost o dotaci lze u této výzvy podat do konce února 2025.
EPC projekty pro obce
Na závěr byly představeny možnosti využití EPC projektů obcemi. Jedná se o větší a složitější projekty zaměřené na energetickou úsporu, případně projekty zahrnující více budov. Tyto projekty mají zaručenou úsporu dodavatelskou firmou, která realizuje projekt od začátku do konce. Dodavatelská firma investuje do technologií, které obce následně splácí z dosažených úspor za energie, které jsou smluvně garantované, a nemusí tak na začátku investovat vlastní finance. Zároveň lze EPC projekty kombinovat s investičními dotacemi od SFŽP.
Bc. Jan Vaculík, Sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů