09.06.2021

Jaké jsou potřeby venkovských oblastí napříč Evropou?

V květnu představila Rada evropských obcí a regionů (CEMR) klíčové priority místních samospráv v oblasti rozvoje venkova. Do diskusí o budoucnosti venkovských oblastí se zapojuje i Svaz a nyní vám přinášíme aktuální postřehy z probíhající debaty.

Evropská komise v současné době finalizuje svou dlouhodobou vizi pro venkovské oblasti. Tento očekávaný dokument věnovaný výzvám současných venkovských oblastí, rozvoji venkova a revitalizaci krajiny, má být zveřejněn 23. června tohoto roku. Rada evropských obcí a regionů (CEMR), jejímž aktivním členem je také Svaz, uspořádala začátkem května online akci věnovanou největším výzvám, kterým čelí místní samosprávy ve venkovských oblastech a jejich možné roli v následujícím období. CEMR při této příležitosti představil doporučení ze strany samospráv pro připravovanou vizi EU.

„Je stále jasnější, že význam venkovských oblastí je nedoceněný. Podle veřejné konzultace Evropské komise se 56% obyvatel venkovských oblastí cítí opomenuto. Touto iniciativou tedy zahajujeme proces, který bude pokračovat až do roku 2040 a dále,“ prohlásil host panelu Mario Milouchev, ředitel pro rozvoj venkova z DG AGRI Evropské komise. Zásadní jsou podle něj především rozvinutá infrastruktura, zejména veřejná doprava, přístup k základním službám a vybavení - voda, elektřina, banky, pošty, tedy ty oblasti, které i české samosprávy aktuálně velmi intenzivně řeší. Podle Enrique Garcilaza z OECD je třeba klást důraz na inovace, podporu růstu malých a středních podniků, předvídání demografických vzorců a digitalizaci poskytování služeb.

Když hovoříme o venkovských oblastech, je v sázce také demokracie: nedostatečné investice a opomenutá území vedou k většímu rozdělení společnosti,“ řekl ve svém vystoupení Steven Heddle, člen rady Orkney Islands (COSLA) a mluvčí CEMR pro územní rozvoj. V diskusích dále zaznělo, že venkovské oblasti se často potýkají s nedostatečným přístupem k veřejným službám nebo zaměstnání. Proto by téma venkova mělo být rovněž oficiální součástí nedávno započaté Konference o budoucnosti Evropy a ne pouze součástí v rámci debat o politice soudržnosti nebo zemědělství.

Jedním ze zásadních aspektů je v tomto kontextu přístup k fondům. Venkovské obce nemají vždy prostředky k mobilizaci fondů EU. „Otázka zdrojů je klíčová: buď ji musíme posílit, nebo zjednodušit fondy EU, zejména ve venkovských oblastech. Nemůžeme mít stejné požadavky na projekt rozvoje železnic jako na dotaci 10 000 eur pro místní knihovnu,“ prohlásil Thibault Guignard, starosta Plœuc-l’Hermitage (AFCCRE) a prezident LEADER France. Kromě toho „musíme politice EU přidat venkovský rozměr,“ dodal.

Mezi klíčové priority CEMR v oblasti dlouhodobých vizí pro venkovské oblasti patří například ekonomická diverzifikace, doprava a mobilita, přístup ke kvalitním veřejným službám, proaktivní veřejná politika, zapojení občanů, vnímání místních a regionálních samospráv jako klíčových partnerů pro národní i evropskou úroveň, přístup k financím či snížení administrativní zátěže.

Co může udělat EU?

Nedávný průzkum CEMR ukazuje překážky přístupnosti k fondům EU, s nimiž se místní a regionální samosprávy setkávají ve venkovských oblastech. Respondenti zdůraznili, že je obtížné kombinovat financování EU s národním a regionálním financováním, ačkoli kombinované využívání finančních prostředků na konkrétním území by zajistilo optimální využívání zdrojů. Respondenti rovněž poukázali na nesoulad mezi fondy a realitou v praxi: zatímco fondy EU jsou považovány za účinné při řešení problémů, jako je znečištění, chudoba a nezaměstnanost, v mnoha případech neřeší naléhavé problémy venkova, jako je vylidňování, digitální propast nebo nedostatek veřejné dopravy. Abychom těmto problémům čelili, měly by nejen specializované programy soudržnosti a zemědělské programy EU podporovat venkovské oblasti, ale také obnova po COVID (NextGenEU) by se měla více zaměřit také na venkov.

Jsme v počátečním bodu úvah o tom, jak by měla vypadat venkovská Evropa v roce 2040. Pro CEMR jako zástupce evropských samospráv je jedna věc jistá: pokud chce EU úspěšně oživit venkovské a odlehlé oblasti, musí plně uznat místní a regionální vlády jako hnací síly pro dlouhodobou vizi EU, více se na ně zaměřit a usnadnit jim přístup k fondům EU. V tomto smyslu bude CEMR ovlivňovat evropskou politiku na nejvyšší úrovni a prosazovat tak i zájmy českých samospráv.

Níže uvádíme zdroje informací s odkazy, kde najdou zájemci více podrobností k tématu:

CEMR_results_survey_rural_funds_EN.pdf  (ccre.org)

Long-term vision for rural areas | European Commission (europa.eu)

CEMR_Long_term_vision_for_rural_areas_EN.pdf (ccre.org)

https://www.oecd.org/regional/rural-well-being-d25cef80-en.htm 

Mgr. Monika Štěpánová

Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.