01.08.2024
Chybí nám motivační prvky k rozvoji. Digitalizace měla být lépe připravena, říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl
Dnes se uskutečnila tisková konference Svazu měst a obcí ČR, na které byly představeny dva klíčové body.
První se týkal návrhu na nové rozpočtové určení daní (RUD) pro města a obce, který předložila svazová expertní skupina vedená Tiborem Švecem, starostou obce Vestec u Prahy a předsedou Výboru dobrovolných svazků obcí. Druhým bodem byla diskuze o aktuálních problémech spojených s digitalizací stavebního řízení, která má výrazně negativní dopady na práci stavebních úřadů.
Nové rozpočtové rozdělení daní (RUD)
Tibor Švec prezentoval návrh na úpravu stávajícího RUD, jehož cílem je vytvořit motivační prvky pro města a obce k podpoře hospodářského rozvoje. Současný systém podle Švece neposkytuje dostatečné finanční incentivy, což dokládá fakt, že z daně z příjmu jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou obce získávají pouze 704 Kč ročně. Nový návrh by měl zajistit, že všechny obce získají minimálně stejnou absolutní výši výnosů ze sdílených daní, přičemž se zvyšuje podíl na dani z příjmu fyzických osob ze současných 1,5 % na 10 %. Změny zahrnují i úpravy koeficientů pro obce nad 30 000 což má být krokem ke spravedlivějšímu rozdělení prostředků.
Digitalizace stavebního řízení
Výzvy a problémy
Digitalizace stavebního řízení, spuštěná 1. července 2024, přináší značné komplikace. Jak uvedl například Městský úřad ve Vsetíně, nový Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) byl spuštěn bez řádného zkušebního provozu a s nedostatečnou integrací s dalšími klíčovými systémy. Tento stav výrazně zvyšuje pracnost a časovou náročnost úředníků, systém vykazuje řadu nedostatků a nejasností v terminologii, což ztěžuje jeho praktické použití. V důsledku toho se objevily problémy, jako je nemožnost korektně spravovat podání či absence nutných funkcí, které jsou nezbytné pro zákonný výkon správních činností.
Reakce a doporučení
Předseda SMO ČR František Lukl vyzval Ministerstvo pro místní rozvoj k urgentnímu řešení této situace, aby byla zajištěna funkčnost a uživatelská přívětivost systému. V opačném případě by mohlo dojít k vážným problémům v oblasti stavební správy, což by mělo negativní dopady na občany i na rozvoj měst a obcí.
Svaz měst a obcí ČR pokračuje v aktivním dialogu s vládními institucemi, aby zajistil efektivní a spravedlivé fungování veřejné správy. Další kroky budou záviset na reakcích zodpovědných orgánů a úspěšnosti implementace navrhovaných změn.
Kontakt pro média:
Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR
Tel.:725 607 753, e-mail: kockova@smocr.cz
O Svazu měst a obcí ČR:
Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje přes 2 800 měst a obcí a svými členy tak čítá cca 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na Facebooku.