25.10.2022

Bojujeme za naše daně

Podáváme návrh, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků. Získané prostředky použijí obce a města na rozvoj svého území.

Předseda František Lukl se dopisem obrací na poslankyně a poslance jménem členů Svazu - obcí a měst ve věci zavedení daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) na oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv, jejíž výnos by měl být ze 100 procent příjmem státního rozpočtu.

Města a obce používají finanční prostředky z rozpočtového určení daní na podporu spolků, na podporu kultury, na podporu svých občanů. Používají je na rozvoj svého území. Každý z nás někde bydlí a my chceme, aby naše domovy vzkvétaly. Věříme, že si poslanci uvědomí naléhavost i závažnost naší žádosti a podpoří ji.

V dopise žádá o prosazení a podporu návrhu, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků. 

"Poslední dva roky se intenzivně zabýváme dopady covidové, uprchlické a humanitární krize, krize energetické a v neposlední řadě také nebývale vysokou inflací," píše v dopise František Lukl a pokračuje: "Do řešení všech těchto událostí se s enormním nasazením a se ctí zapojily obce a města, v jejichž rozpočtech se toto bezprecedentní období významně negativně podepsalo. Rekordní růst cen energií spojený nejprve s pádem některých dodavatelů a následně s válkou na Ukrajině a odklonem EU od dodávek ruského plynu společně s výše uvedenými negativními faktory mohou paralyzovat činnosti našich územních samospráv. Je nutné podotknout, že s extrémní meziročním růstem cen energií, služeb a zboží nemohl kalkulovat i sebeopatrnější řádný hospodář. Zvýšené ceny energií mají dopad na každodenní život měst a obcí. Prudký nárůst cen ovlivňuje šíři poskytovaných veřejných služeb. Obce a města také často musí řešit dofinancování podřízených organizací jako jsou školky, školy, domovy s pečovatelskou službou nebo zdravotnická zařízení. Výše zastropovaných cen energií je několikanásobná oproti průměrným cenám v minulých letech. Dramatické zdražování vede k tomu, že mnohé municipality uvažují o omezení veřejných služeb jako je vytápění či osvětlení veřejných budov a prostranství a radikálním krácení investic. Snížení investiční aktivity obcí a měst jako významných zadavatelů veřejných zakázek dopadne na lokální živnostníky a celkově život v těchto místech."

Více se dočtete v přiloženém dopise.

Náš návrh je již uveden mezi písemnými pozměňovacími návrhy.

Alexandra Kocková