07.02.2019

IV. Právní konference Svazu měst a obcí ČR - Kam až sahá odpovědnost komunálních politiků?

Trestněprávní, soukromoprávní, politická a občanská odpovědnost. Jako červená nit se všechny tyto typy odpovědností vinou životem komunálních politiků. Jak dostát svým předvolebním slibům a zároveň se do ničeho takzvaně „nenamočit“? To bylo hlavní moto Právní konference Svazu měst a obcí ČR, která se uskutečnila ve dnech 6. až 8. února 2019 v Kongresovém centru Jezerka na Seči.

Trestněprávní, soukromoprávní, politická a občanská odpovědnost. Jako červená nit se všechny tyto typy odpovědností vinou životem komunálních politiků. Jak dostát svým předvolebním slibům a zároveň se do ničeho takzvaně „nenamočit“? To bylo hlavní moto setkání komunálních politiků a úředníků s více než 20 odborníky na právo, ekonomii a IT, které se uskutečnilo ve dnech 6. až 8. února 2019 v Kongresovém centru Jezerka na Seči. Konferenci se Svazem měst a obcí ČR uspořádala KVB advokátní kancelář s.r.o., která se specializuje na poskytování komplexních právních služeb městům a obcím.

Komunální politici rozhodují o velkých penězích. Při svém rozhodování se spoléhají buď na svůj úsudek, nebo na odborné rady svých podřízených či rady externích dodavatelů služeb. Je nutné sledovat kvalitu a specializaci jednotlivých úředníků nebo dodavatelů externích služeb, protože „existence odborné rady nezbavuje osobu, která na ni spoléhá, povinnosti jednat s náležitou opatrností“, jak konstatoval ve svém příspěvku a rovněž demonstroval na několika trestních kauzách JUDr. Martin Richter.

Trestněprávní odpovědnosti starostů se týkala i vystoupení nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana a špičkového advokáta a akademika se specializací na trestní právo doc. Tomáše Gřivny. Nejvyšší státní zástupce poukazoval na statisticky velice nízký až zanedbatelný počet trestných činů komunálních politiků, doc. Gřivna na příkladu několika trestních kauz prezentoval komplikovanost jednotlivých případů, které nezřídka končí úplným osvobozením stíhaných komunálních politiků.  

„Trestní právo by mělo být ultima ratio, čili poslední metoda, konečný argument - tehdy, když ostatní selžou. Místo toho se v praxi setkáváme někdy s tím, že jsou zastupitelé stíháni nejenom proto, že neudělali to, co udělat měli, anebo proto, že udělali to, co udělat neměli. Jsou někdy stíháni dokonce i proto, že něco udělali sice dobře, ale podle názoru orgánů činných v trestním řízení to mohli udělat ještě lépe...“ Takto se k tématu vyjádřil další z vystupujících Mgr. Robert Pergl, advokát a předseda komise Bezpečné město spolku Czech Smart City Cluster.

Většina přítomných řečníků se shodla na tom, že z hlediska odpovědnosti zastupitelů je důležitá otázka prevence. Neměli by opomenout kvalitní interní nebo externí poradenství v oblasti práva, účetních systémů, interního auditu a rovněž zajištění odpovídajícího pojištění.     

Účastníci Právní konference Svazu měst a obcí velice ocenili informaci o možnostech kamerových systémů při zajištění bezpečnosti na území obcí, které nabízejí značný prostor k úsporám v městských pokladnách. Je až neuvěřitelné, jak rychle se tento sektor vyvíjí. S tím vším souviselo i široce diskutované téma ochrany soukromí občanů obcí a měst.

Nebývalou pozornost vzbudil blok zaměřený na téma developerské výstavby na území měst a obcí. V rámci něj vystoupil JUDr. Stanislav Kadečka, přední advokát se specializací na správní právo, který má zkušenosti se zastupováním obou stran - jak obcí, tak jednotlivých developerů. Na konkrétních příkladech poukazoval, jak je právně velice složité skloubit vzájemné požadavky obcí a podnikatelů ve výstavbě. Složité, nicméně ne nemožné. Jak doktor Kadečka řekl, „při uvědomělém, zkušeném a včasném přístupu lze zájmy obcí a developerů rozumně sladit jak ve fázi územního plánování, tak i posléze v procesech územního a stavebního povolování“.    

Výstižně shrnul program Právní konference předseda Svazu Mgr. František Lukl: „Svaz za vás nemůže převzít odpovědnost při vašem rozhodování, tu máte každý sám za sebe a za svoji obec. Děláme to, co pro vás dělat můžeme. Poskytujeme vám dostatečné množství relevantních informací, o které se můžete při svém rozhodování opřít. Bojujeme za co nejlepší podobu zákonů. Poskytujeme vám základní právní poradenství prostřednictvím svazové právní poradny.“  

Pan předseda Lukl rovněž připomíná, že dne 15. února 2019 končí volný přístup do právní poradny Svazu, která byla mimořádně otevřená pro všechny zastupitele a od tohoto data bude přístupná opět pouze členským obcím a městům Svazu. „Od spuštění webu www.poradnaproobce.cz přesně před rokem bylo zodpovězeno obcím celkem na 70 000 právních dotazů,“ konstatoval František Lukl.

Právní konferenci pořádá Svaz měst a obcí pro komunální politiky jednou ročně, letos se konala již počtvrté za účasti 150 delegátů.

Mediálními partnery Právní konference jsou deníky MF DNES a Lidové noviny a časopis Svazu Informační servis (InS).

 

Pro další informace kontaktujte:

Svaz měst a obcí ČR, e-mail: smocr@smocr.cz, tel.: 234 709 711

Více v reportáži České televize z Událostí v regionech.

 

O Svazu měst a obcí České republiky:

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.