14.07.2016

Konalo se třetí jednání Svazu měst a obcí ČR s vládou

Rozpočtové určení daní otevřelo třetí jednání předsednictva Svazu měst a obcí ČR s vládou Bohuslava Sobotky. Mimo jiné zaznělo poděkování samospráv za přislíbené peníze na veřejné opatrovnictví a zvýšení příspěvku na státní správu. Také požadavek, aby zůstala zachována motivační složka z daní.

Rozpočtové určení daní (RUD) otevřelo třetí jednání předsednictva Svazu měst a obcí ČR s vládou Bohuslava Sobotky. Mimo jiné zaznělo poděkování samospráv za přislíbené peníze na veřejné opatrovnictví a zvýšení příspěvku na státní správu. Také požadavek, aby zůstala zachována motivační složka z daní z příjmů fyzických osob, která by - v případě zrušení plánovaného od roku 2017 -  jen pro Prahu, Brno, Plzeň a Ostravu znamenala výpadek financí v řádu několika stovek milionů korun. 

„Motivační složka znamená 3 až 5 % RUD. Zájmem státu by přece mělo být podporovat rozvoj podnikání a motivovat města, aby o to usilovala,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Byli bychom rádi, aby se našel kompromis, města by měla být ekonomicky stimulována k podpoře podnikatelských aktivit, drobní podnikatelé, řemeslníci a živnostníci jsou totiž jedním z důležitých zdrojů budoucí prosperity.“

Pro Prahu by plánované zrušení motivační složky na dani z příjmu fyzických osob znamenalo výpadek 800 milionů korun, pro Ostravu bezmála 50 milionů. Města a obce jsou přitom dlouhodobě podfinancována, a to i když patří mezi nejlepší hospodáře. Peníze samosprávy investují zpravidla do dopravy, vzdělávání a služeb veřejnosti.

Problémem přitom také je, že z evropských dotací v aktuálním programovém období nelze financovat například místní komunikace. Vláda tak na podnět Svazu na jednání deklarovala, že se snaží peníze najít jinde, například z národních zdrojů. Podobně chce, na základě informací z měst a obcí, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zjistit, jak je to s fungováním řídicích orgánů.

„Zkušenosti samospráv s ministerstvy, která řídí čerpání evropských dotací podle věcné příslušnosti, jsou velmi různorodé. Od bezproblémových programů po ty, kde je situace složitá nejen, co se byrokracie týče,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a dodává: „Své mouchy má bohužel také monitorovací systém, který ne vždy funguje, jak by měl. I v tomto směru bychom byli rádi, aby se posílila role Ministerstva pro místní rozvoj jako koordinačního orgánu.“

Svaz měst a obcí ČR také požádal vládu o podporu v kontextu s církevními restitucemi. Samosprávám se nelíbí, že Česká biskupská konference (ČBK) činí rozdíl mezi tím, jak přistupuje k obcím a jak se chová ke krajům. „Politické“ rozhodnutí ČBK stáhnout všechny určovací žaloby týkající se majetku krajů, nikoliv však obcí je poněkud nešťastné. Mezi nevydaným majetkem krajů a nevydaným majetkem obcí by však z právního i procesního hlediska neměl být rozdíl. V dané věci vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka Svazu podporu. Rovněž přislíbil, že se uskuteční trojstranné jednání za účasti MPSV, MMR a Svazu v souvislosti se sociálním bydlením. V přípravě je také mimo jiné doporučení ke vzdělávání předškoláků z dílny MŠMT. K dispozici by mělo být letos v září poté, co ho vedení resortu projedná s hygienou, hasiči a MMR.

Velkým tématem jsou i zamýšlené novinky v oblasti životního prostředí. Městům a obcím se nelíbí plánované zvýšení poplatků za podzemní vody, ani přísnější podmínky pro čištění odpadních vod. Ani jeden záměr totiž není podložen konkrétními analýzami a bude znamenat zvýšení vodného a stočného pro občany. Také v odpadovém hospodářství je plánována celá řada ne zcela dostatečně zdůvodněných kroků.