31.03.2015

Kontrolovat je třeba rozumně a komplexně. Nikoliv duplicitně a dlouze

Města a obce v současné době podléhají sedmi kontrolám od různých subjektů. Další by měl přibýt – Nejvyšší kontrolní úřad. Samosprávy nezpochybňují preventivní smysl kontrol, volají však po rozumném přístupu. 

Města a obce v současné době podléhají sedmi kontrolám od různých subjektů. Další by měl přibýt – Nejvyšší kontrolní úřad. Samosprávy nezpochybňují preventivní smysl kontrol, volají však po rozumném přístupu. Multiplicitní kontroly už dnes docházejí k různým, a jak potvrzují soudy, často nesprávným závěrům. Pro města a obce to znamená větší byrokracii a administrativní zátěž, kontroly odčerpávají čas, který by samosprávy mohly věnovat občanům.

O kontrolách se mimo jiné debatovalo na Krajském setkání v Moravskoslezském kraji, které uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Zúčastnilo se ho na sto starostů a zejména diskuse o aktuální legislativě byla plná emocí.

„Bojujeme třeba za odstranění duplicit či dokonce multiplicit kontrol. Nejen papírování s tím spojené je časově náročné, teď by navíc měl samosprávy kontrolovat i Nejvyšší kontrolní úřad. Mimo jiné to, jak účelně a hospodárně nakládají s finančními prostředky," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodal: „S tím se ale nedá souhlasit, NKÚ přece nemůže posoudit, zda byla nějaká místní oprava potřeba a kolik měla stát, když nezná konkrétní situaci a prostředí. Kontroly by se měly řešit komplexně a rozumně, a to i v návaznosti na hodně diskutovaný registr smluv.“

Letošní krajská setkání byla pro mnoho přestavitelů samospráv vůbec poprvé, po loňských komunálních volbách se vedení radnic často změnilo.

„Jsem též nový a velmi oceňuji takové akce, kde si můžeme společně sdělit, co nás trápí, jaké máme problémy a jak je společně řešit,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura a dodal: „Ostrava je třetí největší město v České republice a má velký potenciál – lidský, technický, průmyslový i díky geografické poloze. Je městem kultury a také městem sportu, za měsíc se tu uskuteční Mistrovství světa v ledním hokeji, které by stejně jako ostatní akce mohlo přispět k rozvoji města a přílivu investic. Překvapilo mě, že na nedávném investičním veletrhu ve Francii byla za Českou republiku jen Praha a Ostrava. I toto je třeba řešit společně a mít příští rok větší společnou expozici, s čímž souvisí i rozvoj průmyslových zón včetně potřebných legislativních úprav a peněz.“

„Opava je krásné historické město, které ale trápí – jako jiné oblasti v Moravskoslezském kraji – vylidňování center. Pomoci s tím může mimo jiné rozumně řešená doprava tak, aby byla přívětivá pro chodce, cyklisty a měli jsme také dostatek parkovacích míst,“ řekl primátor statutárního města Opava Martin Víteček a dodal: „Rozvíjet město samozřejmě pomáhají i investoři, snažíme se proto ve spolupráci s dalšími obcemi o nové průmyslové zóny, usilujeme také o větší symbiózu se Slezskou univerzitou či elektronizaci veřejné správy včetně třeba zápisu do mateřských škol, která by měla usnadnit život občanům.“

Jak se shodli účastnici krajských setkání, pro rozvoj území je naprosto zásadní právě stabilní právní prostředí. Aby se legislativa neměnila každou chvíli a bylo jasné, jaké jsou mantinely a pravidla.

„Jako velmi nekoncepční se zpočátku jevil zákon o vnitřním řízení a kontrole z dílny Ministerstva financí,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza a dodal: „Díky dobré spolupráci Svazu měst a obcí s Asociací krajů se ho podařilo přetvořit do přijatelnější podoby. Spolupráce veřejné správy nejen v oblasti legislativy je naprosto klíčová, jen díky ní se dá čelit nápadům, které krajům, městům a obcím komplikují život.“

Nejen v Ostravě zaznělo poděkování zejména Senátu, který funguje jako dobrá pojistka před nepraktickými legislativními nápady zákonodárných orgánů. Horní komora Parlamentu ČR totiž naslouchá podnětům a potřebám měst a obcí a její zástupci nechyběli, stejně jako řada poslanců, ani na akcích v regionech, které uspořádal Svaz.      

Krajská setkání 2015 se zaměřila na aktuální témata samospráv - od financí přes sociální oblast i zaměstnanost po životní prostředí. Na celkem třinácti akcích ve všech krajích se starostky a starostové dozvěděli, co důležité pro města a obce se chystá nejen v letošním roce včetně legislativních změn. Více najdete na: http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2015/krajska-setkani-2015.aspx.

Generálními partnery Krajských setkání 2015 byly Česká spořitelna a ČEZ. Partnerem Krajského setkání v Moravskoslezském kraji pak společnosti Asekol, COLMEX, EKO-KOM, ELEKTROWIN, EmotionCar, Empemont, Neo-Neon CZ a Wolters Kluwer. Mediálními partnery byly MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu InS.