11.04.2014

Královéhradecký kraj trápí dálnice D11 či zákon o veřejných zakázkách

Patová situace s výkupem pozemků pro dostavbu D11 by se mohla stát v brzké době minulostí. Zástupci města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje chtějí společně s ministerstvem dopravy projednat výkup posledního pozemku s paní Štrosovou a Havránkovou, poté podepsat dodatek smlouvy a pokračovat ve stavbě. Stavět dál by bylo třeba také jižní spojku v okolí Hradce Králové či silnici R35. Právě doprava, ale i zákon o veřejných zakázkách či rozpočtové určení daní trápí města a obce v Královéhradeckém kraji.

Patová situace s výkupem pozemků pro dostavbu D11 by se mohla stát v brzké době minulostí. Zástupci města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje chtějí společně s ministerstvem dopravy projednat výkup posledního pozemku s paní Štrosovou a Havránkovou, poté podepsat dodatek smlouvy a pokračovat ve stavbě. Stavět dál by bylo třeba také jižní spojku v okolí Hradce Králové či silnici R35. Právě doprava, ale i zákon o veřejných zakázkách či rozpočtové určení daní trápí města a obce v Královéhradeckém kraji. I o tom tamní starostové a další zástupci nejen samosprávy jednali na Krajském setkání, které uspořádal Svaz měst a obcí ČR.   

„V současné době to vypadá, že v novém dotačním období 2014+ nebude možné čerpat peníze z Evropské unie na místní komunikace a silnice II. třídy“, říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák a dodává: „Částečně možné to bude pouze pro komunikace sloužící pro napojení na hlavní evropské tepny TEN-T. Právě evropské dotace jsou jedním z významných témat krajských setkání. To královéhradecké je osmé v pořadí a dá se na něm čekat mnoho zajímavých podnětů a témat k diskuzi.“

Dosud se na krajských setkáních nejvíc řešilo sociální bydlení, centrální registr smluv nebo výkup kovů. Zmiňovalo se i chybějící dopravní spojení či uzavírky, s kterými se potýkají také v jiných částech České republiky. Evergreenem je podobně jako D11, byť z jiných důvodů, třeba dálnice D1.

„V Hradci Králové nám hodně chybí dálnice D11 směrem na Jaroměř, severní tangenta a jižní spojka,“ říká primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.

„Královéhradecký kraj by výkup zbývajících asi pěti procent pozemků nutných pro dostavbu D11 mohl finančně podpořit“, říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a dodává: “Chci o tom jednat s představiteli Ředitelství silnic a dálnic a domluvit na vzájemné spolupráci. Rádi bychom, aby dálnice byla dokončena co nejdříve. Poláci jsou dnes o hodně dále, spoj do Jaroměře chtějí začít stavět už příští rok.“   

Roli v hladkém průběhu všech staveb i jiných činnostech samosprávy hrají mimo jiné veřejné zakázky. Jak dlouho trvají, jaký se vybere dodavatel, kolik vše stojí či jak jsou poskytnuté služby nebo materiál kvalitní apod. Zákon o veřejných zakázkách často zamotává hlavu nejen uchazečům o zakázku, ale i samotným zadavatelům. Jeho dnešní podoba obsahuje desítky úprav, jsou velmi složité a často nepříliš provázané. Města a obce proto volají po změně. „Máme špatnou zkušenost z loňských rekonstrukcí základních škol“, říká primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

„Nedávno jsme jako předsednictvo Svazu jednali s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. Ujistila nás, že hlavní snahou jejího resortu je zjednodušit proces zadávání veřejných zakázek a snížit administrativní zátěž,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Čermné nad Orlicí Josef Bezdíček a dodává: „Ministerstvo chce do dvou let - což souvisí i s transponováním směrnic Evropské komise z poloviny února do české legislativy - zpracovat zcela nový právní předpis o veřejných zakázkách. Stejně jako města a obce totiž považuje současný zákon kvůli desítkám novelizací za nepřehledný s velmi složitou strukturou.“        

Podle měst a obcí v Královéhradeckém kraji je také třeba se znovu zamyslet nad rozpočtovým určením daní. Tedy nad způsobem, jak se tyto příjmy stát rozděluje jednotlivých městům a obcím. Například v Hradci Králové stávající způsob považují za nešťastný.

Podle místopředsedy Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti a místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka obnoví činnost pracovní skupina ministerstva financí zaměřená právě na rozpočtové určení daní. „Je třeba provést důkladnou analýzu financování přenesené působnosti u měst a obcí podle velikosti tak, aby bylo jasně vidět, kdo a kolik musí na poskytování služeb státu doplácet“, říká Oldřich Vlasák a dodává: „Svaz by měl být od samého počátku u případné změny zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení dani. Dlouhodobě usiluje o valorizaci příspěvku na výkon státní správy, který dostávají města a obce. Už několik let je stejný, řada obcí tak na služby státu doplácí.“ Podle Svazu se příspěvek měl zvyšovat pravidelně alespoň podle inflace.