18.04.2017

Legislativa se mění obden, jak se s tím mají vypořádat malé obce? Stěžují si starostky a starostové v Jihočeském kraji

Každý druhý pracovní den vstupuje v platnost nový zákon nebo novela, mnoho z nich přitom ovlivňuje města a obce. I to zaznělo na posledním z celkem třinácti Krajských setkání 2017, tentokrát pro starostky a starosty Jihočeského kraje. V Českých Budějovicích ho uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Debatovalo se například o převodu státního majetku na samosprávy, sociálním bydlení, stavebním zákoně nebo financování přenesené působnosti.

Každý druhý pracovní den vstupuje v platnost nový zákon nebo novela, mnoho z nich přitom ovlivňuje města a obce. I to zaznělo na posledním z celkem třinácti Krajských setkání 2017, tentokrát pro starostky a starosty Jihočeského kraje. V Českých Budějovicích ho uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Debatovalo se například o převodu státního majetku na samosprávy, sociálním bydlení, stavebním zákoně nebo financování přenesené působnosti.

Jak řekl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, klobouk dolů před starostky a starosty zejména malých obcí, kteří práci pro veřejnost zvládají. Je obtížná i z pohledu statutárního města, které má však na rozdíl od venkovských samospráv velký administrativní aparát. Zákony jsou často tvrdé a složité a stát se vůči městům a obcím chová macešky. Přenáší na ně úkoly bez peněz, a to i přes to, že samosprávy nejlépe hospodaří. Budějovický primátor připomněl také složitou situaci s převodem státního majetku pod správou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM) na obce.

Zástupce ředitele Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek v této souvislosti připomněl nedávné jednání s vedením ÚZVSM: "Ministerstvo financí bohužel nesouhlasí s bezúplatným převodem státního majetku na města a obce. Podle resortu se má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nejdřív pokusit majetek prodat za nejvyšší cenu veřejným výběrovým řízením. Do tendru se přitom mohou přihlásit i samosprávy." Jiránek dodává: "V tomto duchu by se měla zpřísnit i metodika, kterou finanční resort připravuje. I proto plánujeme společnou pracovní schůzku s Ministerstvem financí, ÚZSVM a Asociací krajů ČR."

Pravidelná setkávání starostek a starostů v krajích jsou podle člena Rady Svazu a starosty obce Úsilné Pavla Kašpárka velmi dobrou tradicí. Představitelé samospráv se jich účastní s nadějí na změnu k lepšímu. Vnímají je jako prostor pro zpětnou vazbu, možnost společně vyvinout tlak na zákonodárce tak, aby na základě podnětů z praxe rozumně měnili či vůbec přijímali právní předpisy.

Právě aktuální legislativě se Krajská setkání 2017 věnovala nejvíc. V jižních Čechách tak mimo jiné zaznělo, že to vypadá, že zákon o sociálním bydlení v tomto volebním období vůbec nebude a stavební zákon by se měl upravit. U veřejného opatrovnictví, kde města a obce po letech konečně dostávají formou účelového příspěvku peníze na opatrovance (29 000 Kč na rok), je třeba brát v potaz výrazný rozdíl v náročnosti péče o opatrovance v obcích s ústavy a tam, kde tato zařízení nemají. Shoda panuje v tom, že stát by se nad celkovou výší příspěvku na přenesenou působnost měl více zamyslet. Jen město České Budějovice totiž na činnosti, které vykonává jako tzv. prodloužená ruka státu, ročně doplácí víc než 200 milionů korun. Dlouhodobý požadavek Svazu měst a obcí ČR je, aby stát financoval 100 % nákladů.      

Generálními partnery Krajských setkání 2017 byly Česká spořitelna a ČEZ. Partnery akce v Českých Budějovicích pak společnosti Asekol, Clean4you, Colmex, Empemont, I-Tech Czech, Microsoft Czech Republic, Opravsil, Poklopsystem, Vital Park a WoltersKluwer. Mediálními partnery byly Lidové noviny, MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Víc informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2017 najdete na http://smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2017/krajska-setkani-2017.aspx